BU KEZ KADINA ŞİDDET BİZZAT POLİSLERDEN!

İzmir'de gözaltına alındığı karakolda polisler tarafından dövülen ve şikayetçi olan Fevziye Cengiz, 6 ay sonra eşiyle birlikte kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

09 Aralık 2011 Cuma 20:48
BU KEZ KADINA ŞİDDET BİZZAT POLİSLERDEN!

 Cengiz, geçen temmuz ayında eşi Murat Cengiz ve yakınlarıyla birlikte eğlenmek için bir müzikhole gittiklerini, polisin de buraya baskın düzenlediğini belirterek, "Kimlik sorgulamasında çıkan tartışma üzerine beni karakola götürdüler. Ellerim kelepçeli halde polisler tarafından dövüldüm. Polislerden korkuyorum, tehdit ediliyorum. İzmir Barosu ve İnsan Hakları Derneği'nin desteğiyle psikolojik tedavi görüyorum. Yaşadığım olayın şokunu üzerimden atamadım. Sağlığım bozuldu, ilaçlarla ayakta durabiliyorum." dedi.

Emniyet tarafından kendisiyle ilgili ortaya atılan, "Polislere saldırdı, hakaret etti" gibi iddiaları kabul etmediğini de söyleyen Fevziye Cengiz, "Psikolojim çok kötü. Avukatlarıma güveniyorum. Ben kimseye saldırmadım, onların hepsi yalan. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Sağlığım hiç iyi değil. Korkuyorum, bana her türlü kötülüğü yapabilirler. 'Yapmayın' dememe rağmen karakolda beni dövdüler. Sokağa dahi tek başıma çıkamıyorum. Yanımda eşim olursa adım atabiliyorum. Polis gördüğüm zaman korkuyorum. Onların açığa alınarak cezalandırılmalarını istiyorum." şeklinde konuştu.

Eşi Murat Cengiz de bakkal dükkanı çalıştırdığını ancak bu olaydan sonra korkudan kapattığını söyledi: "Bizim üç çocuğumuz var. Kimlik kontrolu sırasında bu olay yaşandı. Ben, eşimin kimliğini almak için arabaya doğru ilerledim ancak eşimi karakola götürdüler. Beni karakola almadılar. Ben dışardayken içeride eşimi dövdüler. Polisler bizi tehdit ediyor. Bizi takip ediyorlar. Çocuklarımızın da psikolojisi bozuldu. Eşim, lavaboya bile yalnız gidemiyor. Yediği dayağın etkisinden kurtulamadı."

Davanın iddianamesi, 5 Aralık 2011 tarihinde İzmir 17. Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabul edildikten sonra 15 Şubat 2012'de ilk duruşmanın görüleceğini belirten Fevziye Cengiz'in avukatı Hanife Yıldırım ise davayı ağır cezaya taşımak istediklerini söyledi. Av. Yıldırım, soruşturmanın genişletilmesi taleplerine rağmen verilen takipsizlik kararının bozulması, söz konusu polislerin açığa alınarak işkence suçundan yargılanması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol