BÖYLE BARIŞ GÜNÜ GÖRÜLMEDİ!

Ramazan bayramının 3'üncü güne denk gelen 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Barış ve Demokrasi Partisi öncülüğünde Kadıköy'de düzenlenen Barış Mitinginde olaylar çıktı.

01 Eylül 2011 Perşembe 19:38
BÖYLE BARIŞ GÜNÜ GÖRÜLMEDİ!

 "Barış Mitingi"ne katılan "Maskeli" gruplar tiyatro salonu taşladı, otobüs duraklarına zarar verdi, polisin üzerine ses bombası attı, polis gaz bombasıyla karşılık verdi ve ortalık savaş alanına döndü. 

* Olaylarda 2 polis yaralandı, çok sayıda gözaltı var. 

Barış ve Demokrasi Partisi'nin Kadıköy'de düzenlediği "Barış" mitinginde olaylar çıktı. Miting alanına girişte üzerlerini aratmak istemeyen bir grup polise saldırdı. Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre grup içinden maskeli bir kişi de kenarda bekleyen çevik kuvvet polisinin üzerine ses bombası attı. Bu sırada polise molotof kokteyli de atıldı. Ses bombası büyük bir gürültüyle patlarken, olaylar çığırından çıktı. Polis gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Polisin geri çekilmesiyle yaklaşık bin kişilik grup, üzerleri aranmadan miting alanına girdi. Sakinleşir gibi olan olaylar miting alanına girişten sonra da devam etti. Polise taş ve molotof kokteyli atmaya devam eden grubu kendi arkadaşları da durduramadı. Polis ikinci kez gaz bombası kullandı. Polis bariyerlerini yıkan ve miting alanına bitişik Haldun Taner Tiyatrosu'nun camlarını kıran maskeli gruplar, partililer tarafından da durdurulamayınca miting 15 dakika sonra bitirildi. Yol boyunca otobüs duraklarına zarar veren gruplar, ara sokaklarda da taşla etrafa saldırmayı sürdürdü. İki sivil polisin yaralandığı olaylarda çok sayıda kişi de gözaltına alındı. 

Yaklaşık bir saat süren olaylardan Kadıköy'de bulunan vatandaşlar da etkilendi. Dükkanlara sığınan ve Rıhtım Caddesinden kaçan vatandaşlar bayram günü korku dolu anlar yaşadı. BDP'lilerin yürüyüş yaptığı güzargahta evi bulunan bir vatandaşın saldırıya uğramamak için pençeresinde asılı bulunan Türk bayrağını indirmesi dikkat çekti.

KADIKÖY SAVAŞ ALANI GİBİYDİ
Ramazan bayramının 3'üncü gününe denk gelen 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Barış ve Demokrasi Partisi öncülüğünde Kadıköy'de düzenlenen mitingte olaylar çıktı. Yaklaşık bir saat boyunca, Kadıköy Rıhtım Caddesi'nde savaş alanını aratmayan görüntüler yaşandı. 

POLİSİN ÜZERİNE SES BOMBASI ATILDI
Tepenatülüs alışveriş merkezi önünde öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan gruplar, saat 13:30'da yürüyüşe geçti. Yol boyunca duvarlara yazı yazan, Başbakan Erdoğan'ın bayram tebriğinin yer aldığı afişleri yırtan gruplar, sloganlar eşliğinde Rıhtım Caddesi'ne yöneldi. Polisin saatler önce araç trafiğine kapattığı yolda yürüyüş yapanlar arasında, BDP Milletvekili Sabahat Tuncel ve Emek Partisi Milletvekili Levent Tüzel de yer aldı.

PANKART GERGİNLİĞİ
Valilikten alınan izne göre pankart açmadan yürümesi gereken BDP'lilerin pankart açması üzerine sahile inen kortej durduruldu. Polis müdürleri pankartlar indirilmezse yürüyüşe izin vermeyeceklerini ve dedikleri yapılmazsa bundan sonra da BDP'ye gösteri yürüyüşleri için izin verilmeyeceğini söyledi. BDP Milletvekili Sabahat Tuncel ve polis müdürleri arasında yaşanan pazarlığın ardından bazı pankartlar indirildi.

ARAMA NOKTASINDA GERGİNLİK
Yürüyüşlerine devam eden gruplar, miting alanına girişte polisin oluşturduğu arama noktasına geldiğinde de gerginlik çıktı. Üzerlerini aratmak istemeyenler polise sopalarla saldırdı. 

"SES BOMBASI ATILDI"
Yaşanan gerginliğin ardında alanda büyük bir patlama sesi duyuldu. Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre grubun içinden maskeli bir kişi, çevik kuvvetin üzerine ses bombası attı. Patlamanın ardından olaylar çığırından çıktı. Polisin üzerine molotof kokteyleri de atıldı. Polisin gaz bombasıyla karşılık vermesi üzerine kalabalık dağıldı. Bu sırada Kadıköy Rıhtım Caddesi'nden geçen vatandaşlar da gaz bombasından etkilendi. Bazı vatandaşlar dükkanlara sığınırken, bazıları da kaçarak olay yerinden uzaklaştı.

YENİDEN YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER
Polisin müdahalesinin ardından bir süre dağılan gruplar, 10 dakika sonra yeniden toplanarak miting alanına yürüdü. Polis bu sırada geri çekildi. Kendi oluşturdukları güvenlik şeridiyle alana giren gruplar, burada da sakinleştirilemedi. Polise taş atmayı sürdüren maskeli kişilere miting tertip komitesi ve partililer de engel olamadı. Polis gruba ikinci kez müdahale etti. 

TİYATROYU TAŞLADILAR
Olaylar yüzünden başlamadan biten mitingin ardından bazı kişiler hemen meydanın yanında bulunan Haldun Taner Tiyatrosu'nun camlarını taşladı. Yol boyunca reklam panolarına ve otobüs duraklarına taşlarla saldıran gruplar maddi hasara yol açtı. 

VATANDAŞIN BAYRAK TEDBİRİ
BDP'lilerin yürüdüğü cadde üzerinde evi bulunan bir vatandaşın saldırı korkusuyla penceresinde bulunan Türk bayrağını indirmesi dikkat çekti. Yaşanan olaylarda iki sivil polisin yaralandığı öğrenilirken, başlamadan biten mitingin ardından dağılan gruplardan çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol