BİR GENÇ DAHA POLİS KURBANI!

Hatay'ın merkez Antakya İlçesi'nde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki protestolara destek vermek ve 'Gezi parkı' protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in faillerinin bulunması için düzenlenen yürüyüşte üzücü bir olay daha yaşandı.

10 Eylül 2013 Salı 10:19
BİR GENÇ DAHA POLİS KURBANI!

 Hatay'ın merkez Antakya İlçesi'nde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki(ODTÜ) protestolara destek vermek ve 'Gezi parkı' protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in faillerinin bulunması için düzenlenen yürüyüşe polis müdahale etti.

 
Saat 21.00 sıralarında Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, 'Gezi parkı' protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in faillerinin bulunması ve ODTÜ'de yaşanan olaylara destek vermek amacıyla yürüyüş düzenledi. Sloganlar atarak yürüyüş yapan grup Armutlu Mahallesi'nden Gundüz Caddesi girişine kadar geldi. Burada polis engeliyle karşılaşan grubun önde gelenleriyle polis arasında yaşanan pazarlıkların ardından polis gruba dağılın uyarısında bulundu. Polisin dağılın uyarısına taş ve demir bilyelerle cevap veren gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 
 BAŞINA İSABET EDEN GAZ KAPSÜLÜ İLE HAYATINI KAYBETTİ
Eyleme katılan Ahmet Atakan’ın (22) iddiaya göre başına gaz kapsülü isabet etti. Ambulansla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Atakan’ın yakınları ilk olarak gencin hayatını kaybettiği haberiyle yıkıldı. Ancak bir süre sonra yapılan müdahale sonucu duran kalbi tekrar çalıştırılan Atakan’ın yoğun bakıma alındığı bilgisiyle sevinç yaşandı. Kısa süre sonra Atakan hayatını kaybettiği haberi yine herkesi üzdü. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, gencin, yakın mesafeden gaz kapsülüyle vurularak hayatını kaybettiğini belirtirken, polis, bir binanın çatısından Atakan’ın güneş enerjisi panelini atmak isterken düştüğü iddiasında bulundu.


ÖLEN GENCİN YAKINLARI POLİSE SALDIRDI
Eylemde hayatını kaybeden Ahmet Atakan'ın yakınlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup, hastane önünde önlem alan çevik kuvvet polislerine saldırdı. Hastane önünde arbede çıkarken polis, biber gazı kullanarak grubu dağıttı.
 

Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan grup üyeleri caddelerde bulunan çöp konteynırlarını ateşe vererek barikat kurdu. Polis ekipleri TOMA'larla barikatları temizlerken eylemciler polise taş, demir bilye ve havai fişek attı. 

Öte yandan Ahmet Atakan için Adana Adli Tıp Kurumu’ndan verilen ön raporda, gencin ölümünün ‘genel beden travmasına bağlı, kafatası kemiği kırıklarıyla birlikte omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama’ sonucu meydana geldiği belirtildi.Gece boyunca Antakya’da süren gösterilerde yaralanan ve kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın cenazesi, otopsi için sabah saatlerinde Adana Adli Tıp Kurumu’na getirildi.Burada akrabaları, arkadaşları ve ölüm haberini duyup gelen sevenleri tarafından karşılanan cenaze için verilen ön raporda Atakan’ın ölümünün, ‘genel beden travmasına bağlı, kafatası kemiği kırıklarıyla birlikte omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama’ sonucu meydana geldiği belirtildi.

“BAŞINDA GÖÇÜK VAR”

Ölen gencin amcası Nevzat Atakan, Antakya’da verilen raporun daha detaylısına ulaşmak için Adana Adli Tıp Kurumu’na geldiklerini söyleyerek, “Doktorların belirlemiş olduğu gerekçe, kafada 4-5 santim derinlikte bir göçük oluştuğu ama neye dayalı olduğu bilinmiyor. Neyden dolayı belli olmayan gerekçe ile başından 2-3 santimlik bir çizik var. Daha detaylı rapor verilmesini bekleyeceğiz” dedi.

Öte yandan cenazenin Adli Tıp Kurumu’ndan çıkarılışı esnasında bir grup tarafından sloganlar atıldı. İsminin Selma Cansert olduğu öğrenilen bir kadın da tabutun başına giderek uzun süre gözyaşı döktü.Açıköğretim Fakültesi öğrencisi Ahmet Atakan’ın cenazesi, defnedilmek üzere memleketi Hatay’ın Çekmece beldesi Pınarbaşı Mahallesi’ne gönderildi.DHA

Son Güncelleme: 10.09.2013 12:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol