BALYOZ'DA BÜYÜK HATA!

Balyoz Davası'nda yerel mahkemenin kadın olmasına rağmen bir sanığın...

09 Ekim 2013 Çarşamba 14:46
BALYOZ'DA BÜYÜK HATA!

 Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıklardan Emekli Albay Berna Dönmez hakkında yerel mahkemenin verdiği bu kararı düzeltti. Cezanın diğer bölümünü onandı.

Balyoz Davası'na bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 21 Eylül 2012 tarihinde açıkladığı kararında, hapis cezalarına çarptırılan 325 sanığın, "babalık ve kocalık haklarından men" edilmelerine de karar vermişti. 

Babalık ve kocalık haklarından men edilmesine karar verilen sanıkların arasında Emekli Albay Berna Dönmez de vardı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, bugünkü kararında Emekli Albay Berna Dönmez'in kadın olmasına rağmen "babalık ve kocalık haklarından men edilmesi" ne ilişkin verilen kararın düzeltilerek onanmasını istedi. Yargıtay, öte yandan Berna Dönmez'e verilen 16 yıl hapis cezasını onadı.

765 SAYILI TCK'NIN 33. MADDESİ
Madde 33 - Beş seneden ziyade ağır hapis cezasına mahkum olanlar ceza müdetleri zarfında mahcuriyeti kanuniye halinde bulundurulur. Ve emvalinin idaresinde mahcurlar hakkındaki kanunu medeni ahkamı tatbik olunur. Beş seneden ziyade ağır hapse mahkum olan şahsın ceza müddeti zarfında babalık hakkından ve kocalık sıfatının bahşettiği kanuni haklardan mahrumiyetine de hüküm verilebilir.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.10.2013 15:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol