BAKAN'A MEZAR İÇİN TARİH KATLEDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın aile kabristanı için tarih katliamı yapıldı.

15 Ağustos 2013 Perşembe 14:58
BAKAN'A MEZAR İÇİN TARİH KATLEDİLDİ

 İstanbul Karacaahmet Mezarlığı'ndaki 5 No’lu adada önce bir çınar ağacı kesildi, sonra eski mezarlar kazılarak tarihi mezar taşları parçalandı, vinçlerle söküldü. Kazı çalışması sırasında çıkan kemiklere ne olduğu ise bilinmiyor. Birgün Gazetesinden Olgu Kundakçı'nın haberine göre; Karacaahmet Mezarlık Müdürlüğü yetkilileri, çalışmanın ne için yapıldığını soranlara “Duvarın çökme tehlikesi vardı, sağlamlaştırmak için istinat duvarı yapıldı” diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın babasının mezarının hemen yakınında olan bu alanda şimdi Bayraktar ailesinin 7 metrelik aile kabri var.

 
TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARI
Tarihi Sit Alanı olan Karacaahmet Mezarlığı’ndaki Osmanlı mezarları ‘taşınmaz kültür varlıkları’ arasında ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na tabi. Bu mezar taşlarıyla ilgili yapılacak her işlem için 6 No’lu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan onay alınması gerekiyor. Kuruldan aldığımız bilgilere göre tarihi mezar taşlarının yeni mezar açılması için yerinden oynatılması ise kesinlikle yasak. Yaklaşık 15 bin mezar taşının geçtiğimiz yıllarda arşiv çalışması yapılmış, taşlar numaralandırılmış ve kurul kararıyla koruma altına alınmış. 5 Nolu adada mezar taşlarının taşınmasına dair ise herhangi bir kurul kararı yok.
 
OSMAN EFENDİ’NİN KEMİKLERİ
Bayraktar aile kabrine yer açmak için birçok numaralı taş, kurul izni olmadan söküldü, kazı sırasında birçok taş da parçalandı. Tarihi taşların parçaları çöplerle birlikte atıldı. Geriye kalanlar ise Bayraktar aile kabrinin yanına yapılan ufak bahçede tekrardan ‘düzenlendi’. Vinçle sökülen 'başlıklı mezar taşı' bu bahçede duvara yaslanmış bir şekilde duruyor. Taş, 1882 yılında hayatını kaybeden ‘Rical-i Devlet-i Aliyyeden' (yüce devlet erkânından) Osman Efendi’ye ait. Osman Efendi’nin kemiklerine ne olduğu ise bilinmiyor.
 
'İSTİNAT DUVARI YAPILDI’
Mezarlık çalışmasını aylardır izleyen bir ziyaretçi, “Burası bir merdiven dibiydi, her tarafta eski mezarlar vardı. Günlerce iş makinaları çalıştı, eski taşları vinçlerle söküp mezarları kazdılar. Kemikler çıktı, çuvallara doldurup beyaz bir cenaze nakil aracına yükleyip götürdüler” diyor. Kazının ne olduğunu soran yurttaşlara ise mezarlık yetkilileri, “İstinat duvarı yapıyoruz” dedi.
 
'BELEDİYE İŞÇİLERİ ÇALIŞTI’
Bir diğer ziyaretçi de çifte standart uygulanmasına kızgın: “Normalde mezar düzenleme işlerini düz işçiler yapar. Buradaysa hep turuncu formalı belediye işçileri çalıştı. O kadar kalın demirler kullandılar ki mezar değil apartman yapacaklar zannettim” diyor.
 
TUTARI 180 BİN LİRA
Teknik olarak ‘dolu’ olan Karacaahmet’te aile mezarları ancak yanıbaşında boş yer varsa genişletilebiliyor. Bayraktar’ın babasının mezarı ise yeni aile kabrine yaklaşık 30 metre uzakta. Mezarlık Müdürlüğü bu bölgede tek cenaze için 18 bin TL, iki cenazelik ‘ranza’ için ise 36 bin TL istiyor. Bayraktar aile kabri gibi 7 metrelik bir ‘ranza’ mezara 10 kişi gömülebiliyor. Bunun tutarı ise 180 bin TL ediyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 15.08.2013 15:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol