banner1700

ANTEP CANİSİ OLANI BİTENİ İZLEMİŞ

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Terör Daire Başkanlığı’na bağlı özel birim, 9 kişinin öldüğü saldırıdaki bombayı patlatan teröristin Murat Filiz olduğunu tespit etti. Elebaşı Murat Karayılan’ın korumalığını da yapan Filiz kırsala kaçmış.

25 Ağustos 2012 Cumartesi 15:27
ANTEP CANİSİ OLANI BİTENİ İZLEMİŞ

 Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Terör Daire Başkanlığı’na bağlı özel birim, 9 kişinin öldüğü saldırıdaki bombayı patlatan teröristin Murat Filiz olduğunu tespit etti. Elebaşı Murat Karayılan’ın korumalığını da yapan Filiz kırsala kaçmış.

Gaziantep’te 4’ü çocuk 9 kişinin öldüğü hain saldırıda bombayı patlatan PKK’lının, örgüt lideri Murat Karayılan’ın koruması “Firaz” kod adlı Murat Filiz olduğu ortaya çıktı. Filiz’in olaydan sonra kırsala kaçtığı yönünde bilgilere ulaşıldı. Saldırıdan kısa süre sonra aracı bölgeye getiren çekicinin şoförünün verdiği eşkâl üzerine çalışmaları bu yönde yürüten Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile Terör Daire Başkanlığı’na bağlı özel birim, bombayı patlatan teröristin Murat Filiz olduğunu tespit etti. Şanlıurfa Siverek nüfusuna kayıtlı 28 yaşındaki Filiz, 2005’te PKK gençlik yapılanması olan BEGAH’a katıldı, ardından Diyarbakır’da örgüt adına faaliyetlerde bulundu.
1 yıl hapis yattı
Filiz, Şanlıurfa’da bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanma yıldönümü nedeniyle düzenlenen yasadışı gösterilere katılarak, polislerle taşlı-sopalı çatışmaya girdi, çevrede bulunan işyerlerine molotofkokteyli attı. Gözaltına alınan Murat Filiz, 6 Mart 2006’da tutuklandı. 1 yıl cezaevinde kalan PKK’lı terörist daha sonra serbest bırakıldı. Cezaevinden çıktıktan sonra Diyarbakır kırsalında faaliyet gösteren teröristlerin arasına katılan Filiz, 2 yıl sonra PKK lideri Murat Karayılan’a korumalık yapmaya başladı.
Karayılan’ın gözdesi
Karayılan’ın çevresinde en güvendiği isimlerden biri olan Filiz, bir süre sonra PKK’nın Haftanin kampına giderek bomba eğitimi aldı. 2011 başlarında kampta yeni yetişen PKK’lılara bomba eğitimi verdiği tespit edilen teröristin, olaydan bir hafta önce Diyarbakır kırsalına geçtiği bilgilerine ulaşıldı. Gaziantep’teki bomba talimatının Murat Karayılan tarafından verildiği yönünde bilgilere ulaşan istihbarat birimleri, çalışmalarını bu yönde ilerletiyor. Öte yandan, bombacının saldırı sonrası Suriye üzerinden kırsala kaçtığı iddia edildi. Soruşturmaya devam eden güvenlik güçleri, dün sabah Filiz’in ailesinden 4 kişiyi Diyarbakır’da gözaltına aldı.   
‘Foça ekibi’ iddiası
Filiz’e yardım ettikleri ileri sürülen ve öğretmen Mahmut H. ile irtibatı bulunan 2 kişi Mersin’de gözaltına alındı. Ayrıca İstanbul’da, bomba yüklü aracı çaldıkları iddia edilen ve PKK’yla bağlantılı 3 kişi gözaltına alındı. 
Gaziantep saldırısı sonrası gözaltına alınan bazı şüphelilerin İzmir’in Foça ilçesi ve Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde yapılan bombalı saldırıların da organizasyonunda bulunduğu iddia edildi. Ancak emniyet yetkilileri bu iddiayı doğrulamadı.
SALDIRIYI İZLEMİŞ
Bu arada saldırganın patlamadan sonra bölgeden ayrılmadığı, bir süre yaşananları izlediği de öğrenildi.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol