AK PARTİ'LİLER ÖRTÜNMEK İSTİYORMUŞ!

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın açıklamalarının ardından bazı kadın vekiller, türban takmak istediklerini parti yönetimine iletti.

30 Ağustos 2013 Cuma 11:43
AK PARTİ'LİLER ÖRTÜNMEK İSTİYORMUŞ!

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın türbanlı kadın milletvekili olabileceğini belirterek muhalefetin destek vermesi durumunda mevcut kadın milletvekillerinin genel seçim beklenmeden başlarını şimdiden örtebileceğine ilişkin açıklamalarının ardından gözlerin çevrildiği AKP’li kadın milletvekillerinden bazılarının gayri resmi olarak parti yöneticilerine bu yöndeki isteklerini ilettiği öğrenildi. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; AKP yöneticileri, “Kendi iradeleridir, bizim lehte ya da aleyhte yönlendirmemiz söz konusu olmaz. Ama TBMM İçtüzüğü’nde buna engel bir durum yok” görüşünü dile getirdi.

 
Başbakan Yardımcısı Arınç, muhalefet partilerinin “niye olmasın” demesi durumunda türbanlı kadın milletvekili olabileceğini belirterek “Aslında anayasal bazda da yasa bazında da açıkça bir hüküm yok ki bunu yasaklasın. Sadece Anayasa Mahkemesi’nin bazı kararlarında atıflar var, bazı yönetmelikler var. Bunların değiştirilmesi de mümkün olabilir. Böyle bir anlayış yerleşirse 2015’e kadar yeni seçimi beklemeye gerek yok, parlamento içindeki bazı kadın milletvekillerimiz şimdiden başını örtebilir” diyerek yeni bir tartışma başlatmış, gözler AKP’li 45 kadın milletvekiline çevrilmişti.
 
Bazı AKP’li kadın milletvekillerinin başlarını örtmek istediği, bunun için gayri resmi olarak parti yöneticilerine bu yöndeki isteklerini ilettiği öğrenildi. AKP’li bir yönetici, “Bu konuda bize gelen resmi bir başvuru yok. Ancak bazı milletvekillerimizin bu yönde istekleri olduğunu biliyoruz. Ama bu yeni bir şey değil. 2011 seçimlerinden sonra kişisel konuşmalarımızda başlarını örtmek istedikleri yönünde beyanları oldu. Bizim milletvekillerimiz üzerinde lehte ya da aleyhte yönlendirmemiz olmaz. Arkadaşlarımız kendi iradeleriyle böyle bir karar alırlarsa saygı duyarız” dedi.
Türkiye’nin bu konuyu çözdüğünü kaydeden aynı yönetici, CHP de dahil hiçbir partinin bu konuda itirazı olmayacağını söyledi. Arınç’ın açıklamalarından sonra türban takmak isteyen AKP’li vekillerin, önümüzdeki dönemde zaman ve zemine bağlı olarak böyle bir girişimde bulunabileceğine dikkat çekiliyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.08.2013 11:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol