'ABLAM CANAVAR DEĞİLDİ...'

İzmir'de kızları tarafından öldürülen Gülseren Süngü'nün kızkardeşi konuştu: Herşeyi onlar için yaptı.

16 Eylül 2013 Pazartesi 17:17
'ABLAM CANAVAR DEĞİLDİ...'

  İzmir'in Aliağa İlçesi’nde Ş.P. (19) ve B.P.’nin (17) anneleri Gülseren Süngü’yü (39), elekroşok cihazıyla bayılttıktan sonra 26 yerinden bıçaklayarak öldürmesinin acısını yaşayan teyze Ş.E., "Ablam canavar gibi gösteriliyor ama öyle değil. Büyük kızına ev, küçük kızına işyeri satın aldı. İkisini de dershaneye gönderecekti. Elbette aralarında sorun vardı ama bu dereceye varmasını anlamadım. Olayı bana mesajla bildiren yeğenlerim karakolda beni görünce ’pişmanız’ deyip ağladı. Acım büyük ama, yeğenlerim artık benim çocuklarım" dedi. Bu arada diğer mahkumlarla aynı koğuşa konulan kız kardeşlerin, cezaevindeki ilk günlerinde büyük şok yaşadıkları, kimseyle gözgöze gelemedikleri öğrenildi.

Geçen cuma saat 07.00 sıralarında, Aliağa’ya bağlı Yeni Mahalle 525 Sokak’ta meydana gelen olayda, bir süre önce üçüncü eşinden boşandıktan sonra iki kızıyla birlikte yaşayan ve birahanede garson olarak çalışan Gülseren Süngü’nün cesedi, minibüs şoförü olan erkek arkadaşı Erhan Ş. (27) tarafından bulundu. Bunun üzerine bilgilerine başvurulan kadının kızları kızları Ş.P. ve B.P., annelerinin sabah saatlerinde para verip "İzmir’e gezmeye gidin" dediğini ve evde bulunmadıklarını dile getirdi. Çelişkili ifade veren kız kardeşlerden birinin ayaklarındaki kan izinden de şüphelenen polisin ayrı ayrı yaptığı sorgu sonrasında, gerçek ortaya çıktı ve annelerini öldürdükleri belirlendi.

Muğla Üniversitesi’nde 2 yıllık muhasebe bölümünü kazanan Ş.P. ile kız kardeşinin, saat 06.00’da çalar saatin alarmanın çalmasıyla uyandıktan sonra annesinin odasına giderek cinayeti gerçekleştirdikleri belirlendi.

EN BÜYÜK ACIYI TEYZE Ş.E. YAŞADI
Çok sevdiği ve yaz tatillerinin büyük bir bölümünü birlikte geçirdiği yeğenlerinin, ablası Gülseren Süngü’yü öldürmesiyle en büyük acısı ise, teyze Ş.E. yaşadı. Olayı yeğenlerinden gelen "Teyze çabuk gelin, annemizi öldürmüşler" cep mesajıyla öğrendiğini ve o andan itibaren de kendinde olmadığını dile getiren Ş.E., acı olayın öncesini ve sonrasını telefonda DHA muhabirine anlattı. Anlatılanların büyük bir bölümünün yanlış olduğunu söyleyen Ş.E., "Olayı hangi bir yerinden anlatayım bilmiyorum. Ablam olayın ardından canavar gibi gösterildi ama öyle değildi. Tamam birahanelerde çalışıyordu, ama melek gibiydi. Bunu komşuları da, tanıdıkları da söyler. O kızlarıyla ortada kaldı. Ne yapsın onlar için böyle bir yola girmek zorunda kaldı. Kısa süre önce oturdukları evi büyük kızının üzerine yaptı. Küçük kızı için de Çandarlı’da işyeri satın aldı. Hesaplarına paralar yatırdı. Bunları, bu hayatı sadece kızları için yıllarca çekti. Yoksa hangi kadın yaşamak ister bu alemi" dedi.

İKİSİ DERSANEYE GİDECEKTİ
Yeğenlerinin okuma güçlüğü çektiği iddiaları da kabul etmeyen Ş.E., "Büyük yeğenim kaydını Muğla Dalaman’a yaptırdıktan sonra yanıma geldiler. Yeğenim okulun ve çevresinin kendisini cezbetmediğini söyledi. Biz de iki yıl okumanın artık değerli olmadığını söyledik. O da gitti kaydını dondurdu. Kız kardeşi de bu yıl sınava hazırlanıyordu. Hatta ikisin de dershaneye gitmesine anneleriyle birlikte karar verdik. Ya bizim yanımızda ya da Aliağa’daki bir dershaneye gideceklerdi. Eve gidip bakıldığında hazırlık kitaplarını görürler zaten" dedi.

OLAY BİR ANLIK ERGENLİK SIKINTISINDAN KAYNAKLANMIŞTIR
Yeğenlerinin anneleriyle zaman zaman kavga ettikleri de kabul edip, olayın ergenlik sıkıntısından kaynaklandığını ifade eden Ş.E., "Elbette kavga ediyorlardı. Yeğenlerim bana annelerinden baskı gördüklerini, birahanede çalışmasından da rahatsız olduklarını söylüyorlardı. Ben de onlara annelerinin bu işi yapmak istemediğini, ancak onlar için katlandığını anlatıyordum. Ablam da kızların derslerine çalışmadığını, sözünü dinlemediği ve yaşları erken olmasına rağmen erkek arkadaş edinip gezdiklerinden yakınıyordu. Ama hiç bir zaman bu acı olayın yaşanacağına ihtimal vermedim. 

Ben olayın bir anlık ergenlik sıkıntısından kaynaklandığına inanıyorum. Yeğenlerim böyle bir olayı planlayarak yapamazlar. Zaten yeğenlerimle karakolda gözgöze geldiğim anda ağlayıp pişman aldıklarını söylüyorlar. İfadelerinde annelerini suçluyorlar doğru ama ben onların, cezadan dolayı yönlendirme amaçlı söylendiğini biliyorum. Bunu da anlayışla karşılıyorum. Yeğenlerime elbette sahip çıkacağım, acım büyük ama onları tekrar topluma kazandırmak için çabalayacağım."

CEZAEVİNDE KİMSEYLE GÖZ GÖZE GELEMEDİ
Bu arada, tutuklanan kız kardeşlerden büyük olan Ş.P., normal mahkumlarla aynı koğuşa, yaşı küçük olan B.P. ise, yaşı 18’den küçük mahkumların bulunduğu koğuşlara konuldu. Kız kardeşlerin ziyaretine giden avukatları ve bazı yakınları, onların cezaevinde, büyük korku, belirsizlik ve olayın şokunu yaşadıklarını, yaşananları tam olarak ayırt edemediklerini söyledi. Ayrıca kız kardeşlerin kimseyle gözgöze gelemediklerini, sadece Ş.P.’nin yaş olarak yaşananları daha iyi idrak ettiğini, neden oldukları vehameti anlamaya başladığı, küçük olan B.P.’nin de, hala şokta olduğunu öğrenildi.

DHA

Son Güncelleme: 16.09.2013 17:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol