banner1700

6 ASKERİMİZİN KANI YERDE KALMADI...

TUNCELİ'de Sarıyayla Jandarma Karakol'na saldırıp 6 askeri şehit eden 31 PKK'lıdan...

18 Temmuz 2012 Çarşamba 14:48
6 ASKERİMİZİN KANI YERDE KALMADI...

 Öldürülen PKK'lıların üzerinden saldırı öncesi karakolun maketi üzerinde, saldırı planları yapılırken çekilen fotoğraf çıktı.

Tunceli'de 30 Nisan 2010 geçesi Nazimiye İlçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'nu saldırı düzenleyen kalabalık PKK'lı grup, Karakol Komutanı Astsubay Hasan Özüberk'in de aralarında bulunduğu 6 askeri şehit etmiş, 5 askeri de yaralamıştı.
KROKİ ÜZERİNDEN EYLEM HAZIRLIĞI
Güvenlik güçleri, saldırıyı 31 kişilik PKK'lı terörist grubunun yaptığını, başlarında da geçen yıl Bingöl'de öldürülen örgütün sözde Erzurum sorumlusu 'Mahir Başkale' kod adlı Haşim Kaya olduğunu belirledi. Öldürülen teröristler üzerinden saldırı planlarını yaparak, bizzat yöneten Haşim Kaya'nın Sarıyayla Karakolu'nun maketi üzerinde eylem planları yaparken çekilmiş fotoğrafları çıktı. 
Fotoğrafta, PKK'nın sözde Erzurum sorumlusu Haşim Kaya'nın, karakolun maketi üzerinde eline aldığı bir sopayla çevresinde topladığı teröristlere saldırı planını anlattığı görüldü. Güvenlik güçlerinin 2 yılda düzenlediği operasyonlarda saldırıya katılan 31 teröristten aralarında 'Mahir Başkale' kod adlı Haşim Kaya'nın da bulunduğu 16'sı ölü 5'ı sağ olmak üzere 21'inin etkisiz hale getirildiği açıklandı.
Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldırının ardından Tunceli ve Bingöl kırsalına kaçtıkları belirlenen teröristlere yönelik ilk operasyon Tunceli'nin Pülümür İlçesi kırsalında 28 Nisan 2011 günü gerçekleştirildi. Burada Sarıyayla saldırısına katılan 5 PKK'lı öldürüldü. Daha sonra Bingöl Imlıcalar Bölgesi'nde 10 Şubat 2012 günü düzenlenen operasyonda örgütün sözde Erzurum eyalet sorumlusu 'Mahir Başkale' kod adlı Haşim Kaya'nın da aralarında bulunduğu 9 terörist ölü olarak ele geçirilmişti.
Bingöl'de en son Sancak Köyü bölgesinde 9 Temmuz 2012 günü yapılan operasyonda 5 PKK'lı ölü ele geçirildi. Bunlar arasında yer alan 'Rojen-Gever' ve 'Pelin Koçer' kod adlı kadın teröristlerin de Sarıyayla saldırısına katıldıkları tespit edildi.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol