banner1700

150 ASKERİMİZİ ÖLDÜRECEKLERDİ AMA...

Şemdinli'de bir hafta önce yol kesen PKK'lılara yönelik operasyonda ölen terörist sayısı bakın kaça çıktı?

31 Temmuz 2012 Salı 17:00
150 ASKERİMİZİ ÖLDÜRECEKLERDİ AMA...

 Hakkari'nin Şemdinli ilçesine saldırı girişimi son anda fark edilerek püskürtülen PKK'lılara yönelik operasyon devam ediyor. Operasyonlar kapsamında bugüne kadar 39 PKK'lı, ölüolarak ele geçirildi.

PKK'lı grup, Irak sınırından sızarak hafta sonu Şemdinli'ye saldırı girişiminde bulunmuştu. Teröristlerin kaçış yönünde, ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Goman Dağları'nda başlatılan operasyon, adım adım ilerliyor. PKK'lı grup, Şemdinli'ye bağlı Rüzgarlı, Bağlar ve Yiğitler köyleri kırsalında sıkıştırıldı.
Hava destekli operasyonda Skorsky helikopterlerle çatışma bölgelerine mühimmat ve asker sevk edilirken Kobra helikopterler de teröristlerin kaçış noktalarını ateş altına alıyor.
TSK ASKER YIĞDI
TSK yaklaşık 2 bin asker ile hızlı bir şekilde Şemdinli etrafında konuşlandırıldı. TSK birlikleri, Irak 'tan Şemdinli'ye sızmak için gelen ilk grupla sıcak temas sağladı. Bunun ardından TSK birlikleri; heronlar, uçaklar ve helikopterlerin desteği ile operasyonu genişletti.
BU KEZ KAÇMIYORLAR
Geçmişte bu tür saldırılardan sonra Kuzey Irak'a kaçmayı tercih eden PKK , geçen yılki Kazan Vadisi bozgunu tekrar edilmesin diye sınır boylarındaki mevzileri bırakmadı. Geçen ay Dağlıca saldırısından sonra da kaçmayıp çatışan PKK'lılar, bu kez de Şemdinli kırsalında operasyonlara karşılık vermeye çalıştı. Yetkililer, TSK'nın tedbir almaması durumunda hayli zorlu bir durumla karşılaşma riski olduğuna dikkat çekti.
TÜRKİYE'Yİ SURİYE'YE ÇEVİRMEK İSTİYORLAR
Terör örgütünün, Şemdinli üzerinden Türkiye'de Arap Baharı benzeri bir hareket meydana getirmeye çalıştığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Hakkari'de teslim olan 2 örgüt mensubunun da güvenlik güçlerine benzer bilgiler verdiği kaydediliyor.
Bölgedeki kaynaklar, PKK'nın Şemdinli'yi ele geçirip asker ve polisi ya Suriye'deki gibi kendi şehrini bombalamaya ya da PKK'lılarla sokak sokak çatışmaya girmeye zorlayacağını belirtiyor.
"AMAÇ, BİR YERE PKK BAYRAĞI DİKMEK"
İlçede yol kesen PKK'lıların elinde listeler olduğunu belirten yerel kaynaklar, şu bilgileri veriyor:
"Yol kesme olayına denk gelen vatandaşlar, terör örgütünün ellerinde listeler gördüğünü söylüyor. Dediklerine göre listelerde ilçede bulunan bazı siyasi partilerin yöneticileri ve kanaat önderlerinin isimleri yer alıyor. O listede adı olanları ayırıyorlar. Listede olan herkes kendini biliyor, o yüzden dışarı çıkmamaya çalışıyor.
EN KALABALIK GRUP
Şemdinli'de Suriye'deki olayların benzerini yaratıp 'Kendi ülkeni kontrol edemiyorsun, başka ülkelerin içişlerine neden karışıyorsun?' algısı yaratmak istiyorlar. Örgütün amacı; küçük bir yerin, askeri birliğin ya da devlet dairelerinin kontrolünü ele geçirip oraya PKK bayrağı dikmek. İlk kez bu kadar kalabalık bir grupla saldırı yapıyor. 6 havan, 6 doçka, 500 civarı terörist.
150 ASKER ÖLDÜRECEKLERDİ
150 askeri öldürmeyi 50 askeri kaçırma hesapları yapıp kaos yaratmak istiyorlar. Bir başkaldırı hareketi planlanıyor. Türkiye akıllıca hareket edip bu oyunu deşifre etmeli. Türkiye'nin Suriye konusunda üstlendiği rolden rahatsız olan bazı Avrupa ülkelerinin de bunu açıktan olmasa da desteklediği çok açık bir gerçek"
EN UZUN SÜRELİ ÇATIŞMA
Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde yedi gün önce yol kesip kimlik sorgulayan PKK 'lılara karşı başlayan operasyonda çıkan çatışmalar, son zamanların aralıklarla en uzun süreli çatışması oldu. Çatışmalarda üçüncü güne girilirken köşeye sıkıştırılan teröristler havadan bombalanıyor.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol