banner1668

10 GÜN BOYUNCA KOCASI KİM BİLEMEDİ!

Böyle hayat hikayesi görülmedi..İran'dan gelin geldi, kocasını 10 gün boyunca tanımadı, sonrasında ise sağır ve dilsiz olduğunu öğrendi. Önce istemedi sonra kabullendi. Aradan 39 yıl geçti. Şimdi ne İran ne Türkiye onu istemiyor! Bakın neden?

10 GÜN BOYUNCA KOCASI KİM BİLEMEDİ!

Böyle hayat hikayesi görülmedi..İran'dan gelin geldi, kocasını 10 gün boyunca tanımadı, sonrasında ise sağır ve dilsiz olduğunu öğrendi. Önce istemedi sonra kabullendi. Aradan 39 yıl geçti. Şimdi ne İran ne Türkiye onu istemiyor! Bakın neden?

24 Eylül 2013 Salı 13:18
10 GÜN BOYUNCA KOCASI KİM BİLEMEDİ!
VAN'ın Başkale İlçesi'ne bağlı Aşağı Dikmen Köyü'nde oturan İranlı 7 çocuk annesi Elmas Abdullahzadei 39 yıldır kimliksiz yaşıyor. Ağır bir hastalıkla mücadele eden Abdullahzadei, tedavi olabilmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

Başkale İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Aşağı Dikmen Köyü'nde yaşayan 59 yaşındaki Elmas Abdullahzadei, 39 yıl önce İran'dan kimliksiz ve pasaportsuz olarak Türkiye'ye getirilerek işitme ve konuşma engelli Ömer Güner ile görücü usulü evlendirildi. Eve geldiği 10 gün boyunca kimse kocasının kim olduğunu söylemedi. Öğrenirse intihar eder korkusu hakimdi. Öğrendiğinde önce şok geçirdi ardından kabullendi. Aradan geçen 6 yıl sonunda İran'da İslam devrimi olunca ülkedeki vatandaşların bütün nüfus cüzdanları da yenilendi. Bu sırada Türkiye'de bulunan Abdullahzadei kimlik alamadı.

Yaptığı görücülü usulü evlilikten 7 çocuğu bulunan Abdullahzadei, çocuklarına da yıllarca nüfus cüzdanı çıkaramadı. 2004 yılında ise çocukları evlilik dışı olarak kaydedildi. Fakat 2005 yılında beyninde meydana gelen bir rahatsızlıktan dolayı doktora gitmek isteyen Abdullahzadei'nin çilesi de başladı. Nüfus cüzdanı olmadığı için tedavi olamayan Abdullahzadei'nin çocukları da anneleri için mücadele başlattı. Gereken bütün yerlere ulaşmaya çalışan çocukları hiçbir sonuç alamadı. Şu anda hiçbir ülkenin vatandaşı olmayan ve beynindeki rahatsızlıkla mücadele eden Abdullahzadei, kimlik çıkarıp tedavi olabilmek için yetkililerden yardım bekliyor.

OĞLU ANNESİ İÇİN OKUYOR

İlkokul mezunu olan oğlu Veli Güner, çalışmak için gittiği İstanbul'da 8 yıl ara verdiği eğitimine annesi için devam etme kararı aldı. Güner, ortaokul ve liseyi açıköğretim lisesinde tamamladıktan sonra üniversite sınavlarına hazırlandı. Annesi için Tıp Fakültesini okumak isteyen Güner, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hemşirelik bölümünü tam burslu kazanarak, okumaya başladı. Hem okuyup hem de annesinin kimlik mücadelesini veren Güner, "Annem için yıllardır ara verdiğim eğitimime devam ettim. Tıp Fakültesini okumak istiyordum fakat olmadı. Annem için çalmadık kapı bırakmadım. Gidebileceğim her yere ulaşmaya çalıştım. Fakat hiç bir sonuç alamadım. Tek isteğim annemin biran önce tedavi olması" diye konuştu.

GEZİ'DE TEK KİŞİLİK EYLEM YAPTI

Sesini duyurmak için elinden geleni yapan Güner, gezi eylemleri sırasında da tek kişilik eylem yaptığını söyledi. Eline aldığı, 'Yıllardır Türkiye'de yaşayan vatansız annem için kimlik istyorum' pankartıyla dikkat çekmeye çalıştı. Hazırlık sonrası 1'inci sınıfta eğitimine devam ettiği Kıbrıs'ta, Van'dan gelen bütün telefonlara korkuyla baktığını anlatan Güner, "Annem hasta olduğu için telefonum her çaldığında korkuyla bakıyorum anneme birşey olmuş mudur diye. Annemi tedavi edemediğimiz için çok üzülüyorum. Yetkililere burdan sesleniyorum. Ne olur sesimizi duyun. Annemin tedavisi için bize yardımcı olsunlar" dedi.


DHA

Son Güncelleme: 24.09.2013 13:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
yüksel şen 2013-09-25 11:36:44

hagi devirde yaşıyuruz yazık bu anneye

Avatar
ali bölük 2013-09-28 19:45:06

bumu'dur islam?