banner1668

'VAN, WAN OLSUN'

Van ilinin adının ''Wan'' olması için kanun teklifi verildi. Hükümetin TBMM'ye olumlu ya da olumsuz görüş bildirmesi gerekiyor.

'VAN, WAN OLSUN'

Van ilinin adının ''Wan'' olması için kanun teklifi verildi. Hükümetin TBMM'ye olumlu ya da olumsuz görüş bildirmesi gerekiyor.

31 Ekim 2013 Perşembe 10:47
'VAN, WAN OLSUN'

 BDP kökenli Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk Van ilinin adının ''Wan'' olarak değiştirilmesini istedi ve bu konuda hazırladığı kanun teklifini TBMM'ye verdi.  Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketi çerçevesinde W,X,Q gibi harflerin kullanımın da serbest olması öngörülmüştü. Tuğluk'un teklifine hükümetin nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor.

Tuğluk kanun teklifinde Van ilinin orjinal adının ''Wan olduğu'' daha sonra Türkçeleştirildiği görüşü savunuldu ve bölgede yaşayan halkların da geçmişte ''Wan'' ifadesini kullandıkları öne sürüldü. Tuğluk kanun teklifinin gerekçesinde ''Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketi ve klavyeye özgürlük çerçevesinde, bu konu da hayata geçirilerek, Van ilinin adı Wan olmalıdır'' dedi.

Başbakan tarafından bir süre önce açıklanan demokratikleşme paketiyle,  1928 tarihli Türk Harfleri yasasının değiştirilerek x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi benimsenmişti. Bu durumda 29 harfin yanında, Kürtçede geçerli olan x,w,q harflerinin kullanılmasına izin verilmesi de gündeme gelmişti.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 31.10.2013 10:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
doktor 2018-07-09 01:14:30

Bir hayat kurtarmak, böbrek donörü olmak ve iyi ücret almak

Herkese merhaba, ben Doktor Hassan'ım ve finansal durumunuzu değiştirmek, bir böbrek donörü olmak ve bir hayat kurtarmak ve hala iyi bir ücret almak isteyeceğinizi bilmenizi isterim. Sağlıklı olduğunuzu biliyorsanız, sadece bir böbrek satmaya veya bağış yapmaya hazırsınız (ödeme, seyahat masrafları için ödenen tüm masraflarla birlikte 500.000 dolar), bugün hastanemde bir bağışçı haline gelir. Daha fazla hayatın her gününü kurtardığımız için acilen böbreklerden bağışlara ihtiyacımız var.
Talebinizi bana bugün yazın e-posta: (doktoryekterkidneytransplant@gmail.com)
Not: ameliyat ve sadece sağlıklı insanlar seyahat etmeye hazır

Doktor Hassan Yekter.
doktoryekterkidneytransplant@gmail.com

Misafir Avatar
erolesbah 2018-07-09 01:55:33 @doktor

görüşebilirmiyiz doktor bey

Beğenmedim! (0)