banner1668

O İşadamı Bakın Kim Çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 59 yaşında hayatını kaybeden Abdullah Tivnikli'nin cenaze törenine katılması dikkatleri bu işadamına çevirdi.

O İşadamı Bakın Kim Çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 59 yaşında hayatını kaybeden Abdullah Tivnikli'nin cenaze törenine katılması dikkatleri bu işadamına çevirdi.

06 Kasım 2018 Salı 17:50

EKSİM Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli, İstanbul’da bir süredir tedavi gördüğü hastanede, 59 yaşında hayatını kaybetti.

ERDOĞAN’IN PRENSİ

Tivnikli, göz önünden uzak bir hayat sürdü. “Erdoğan’ın prensi”, “Becerikli Abdullah” isimleriyle tanınıyordu.

17 – 25 Aralık operasyonlarında da adı geçen Tivnikli, AKP’yle yakın ilişki içindeydi. Türk Telekom’dan enerji sektörüne, inşaattan yatırıma kadar birçok alanda iş yapan Tivnikli, Meclis’te görüşülen bir yasayı, AKP’li bir ismi arayarak değiştirmişti.

Abdullah Tivnikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kızına da burs vermesiyle gündeme gelmişti.

HALKBANK’TAN ALINAN TEMİNATLAR

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Halkbank’ın Meksan şirketine kullandırdığı ve tahsil etmediği teminatlı alacağını çok düşük bedelle Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş ve Korkut Özal’ın ortak olduğu Akabe Şirketi’ne devrederek bankanın zarar ettirdiğini açıklamıştı. Erdoğdu, söz konusu olayla ilgili “İddialarımızın hepsi belgeli. O nedenle iddialarımın sonuna kadar arkasındayım” açıklamasında bulunmuştu.

BANKACILIK İŞLERİ

Mustafa Latif Topbaş ve Abdullah Tivnikli’nin birlikteliği yaklaşık 30 yıla dayanıyor. Uğur Mumcu “Rabıta” kitabında, “Müslüman ülkelerin şeriat ile yönetilmesi”ni amaçlayan Suudi kökenli Rabıta örgütüyle ilintili Albaraka Türk finans kuruluşunun öncülüğünde oluşturulan Bereket Vakfı’ndan söz eder. Topbaş ve Tivnikli işte bu vakfın kurucuları arasındadırlar. 

Dicle Elektrik Dağıtım şirketini satın alan şirketlerin ortağı Tivnikli, yöneticisi olduğu Kuveyt Türk Bankası’ndan tartışmalı bir yöntemle kredi vermişti. Aynı Kuveyt Türk Bankası’nın, Reza Zarrab’ın paravan şirketler aracılığıyla yaptığı milyarlarca dolar ve Avro’luk para transferlerine aracılık ettiği de gazetelerde yer almıştı. 

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol