banner1668

KÜFÜRBAZ VEKİLE PARTİSİNDEN KIYAK!

Kadın gazetecilere hakaret ettiği gerekçesiyle disipline sevk ettiği Zeyid Aslan’ın cezası belli oldu.

KÜFÜRBAZ VEKİLE PARTİSİNDEN KIYAK!

Kadın gazetecilere hakaret ettiği gerekçesiyle disipline sevk ettiği Zeyid Aslan’ın cezası belli oldu.

18 Temmuz 2013 Perşembe 16:16
KÜFÜRBAZ VEKİLE PARTİSİNDEN KIYAK!

 AK Parti’nin, kadın gazetecilere hakaret ettiği gerekçesiyle disipline sevk ettiği Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’a, parti disiplin yönetmeliğindeki en hafif cezayı talep ettiği ortaya çıktı.

Meclis’teki iktidar kulisi bahçesinde uyurken çekilen fotoğrafının bir gazetede yer almasına öfkelenip kadın gazetecilere, “Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, ‘bunların gerçeği bu’ diye.. Ahlaksız olurum değil mi?” tepkisini veren Aslan’ın Ak Parti Grup Disiplin Kurulu’na gönderilen dosyasında “uyarma” cezası verilmesi talebi yer aldı. Hürriyet'te yer alan habere göre; Aslan’dan savunmasını isteyen Disiplin Kurulu’nun, Meclis’in tatile girmesi nedeniyle dosyayı Ekim’deki yeni yasama döneminde işleme alıp sonuçlandıracağı bildirildi. 

EN FAZLA UYARI

AK Parti Grup Disiplin Yönetmeliği’nde milletvekilleri için “uyarma” ve “kınama” cezaları öngörülüyor. Yönetmelik, sevk yazısında istenen cezadan daha ağır ceza verilemeyeceğini de içeriyor. Bu durumda Aslan’a en fazla “uyarma” cezası verebilecek kurul, eylemde ceza gerektiren bir durum görmemesi halinde “cezaya yer olmadığı” kararına da hükmedebilecek. Yönetmelikte geçici ya da kesin “gruptan çıkarma” yaptırımları da yer alıyor. Ancak bu cezaları Grup Disiplin Kurulu değil Müşterek Disiplin Kurulu verebiliyor.

KÜFÜRE CEZA VERİLMEMİŞTİ

ASLAN, daha önce de CHP’li Kamer Genç’e Meclis Genel Kurulu’nda küfür etmesiyle gündeme gelmişti. Genç’e yönelik küfürleri nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda “kınama” cezası alan Aslan, bu olay nedeniyle “geçici ihraç” istemiyle AK Parti Müşterek Disiplin Kurulu’na da sevk edilmişti. Ancak Disiplin Kurulu, Aslan’ın bu eyleminden ötürü Meclis Genel Kurulu’nda kınama cezası almasını gerekçe göstererek aynı suçtan ikinci kez ceza verilmesinin uygun olmadığı kararına varmıştı. Aslan, bu küfür olayının ardından Telekulak Komisyonu Başkanlığı ve üyeliğinden de istifa etmişti.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.07.2013 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol