banner1668

KEPAZELİK!

AK Parti'nin dövüş sanatları uzmanı vekilleri çoğalıyor. TBMM'nin dünkü oturumunda da AK Parti'li Oktay Saral, CHP'li Tezcan'ın gözünü morarttı!

KEPAZELİK!

AK Parti'nin dövüş sanatları uzmanı vekilleri çoğalıyor. TBMM'nin dünkü oturumunda da AK Parti'li Oktay Saral, CHP'li Tezcan'ın gözünü morarttı!

24 Ocak 2014 Cuma 10:28
KEPAZELİK!

 Genel Kurul'da BDP'nin seçim ve partiler rejiminin yol açtığı sorunlara ilişkin Meclis Araştırması Önergesi görüşüldü. Önergeye ilişkin aleyhte söz alan Ak Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısındaki açıklamalarını eleştirdi. Turan'ın konuşmasının ardından Muharrem İnce söz almak istedi. Bu sırada AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, 'Sen sus' diye AK Parti grubuna sesini yükselten CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a yumruk attı. Bu andan itibaren ortalık bir anda karıştı. Gözü moraran Tezcan, arkadaşları tarafından Özel Güven Hastanesi'ne kaldırıldı. Gerginlik ise diğer milletvekillerinin araya girmesiyle sonlandırıldı.

CHP MİLLETVEKİLERİ GENEL KURUL'U TERK ETTİ 

Meclis'te yaşanan yumruklu kavganın ardından CHP milletvekilleri Genel Kurul'u terk etti. CHP Milletvekilleri basın toplantısı düzenledi.


PARTİLERİN GRUP BAŞKANVEKİLLERİ KONUŞTU


TBMM Genel Kurulu, 1 saat 10 dakika süren aranın ardından tekrar toplandı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, partilerin grup başkanvekillerine çıkan olaylarla ilgili söz hakkı tanıdı.


İlk olarak BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken söz aldı. Baluken: “Hiç birimizin tasvip etmediği olaylar yaşandı. Her şeyden önce tüm milletvekillerinin genel kurulda kullanmış oldukları dil ve üsluplara,yerinden laf atmaları, fiziki darpları kabul etmemiz mümkün değildir. Halkımızın meclisten beklentilerini burada yakalamamız lazım. Dışarıdaki siyasi boyutu ne olursa olsun, genel kurulda çözüm arayışı içinde olmamız lazım" dedi.


MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise, "Biraz önce yaşanan olay üzücü. TBMM gibi ülkenin en büyük kurumuna yakışmayan bir olay. Özellikle fiziki müdahaleler meclisin seviyesini düşürüyor. Kişisel suçlamalardan kaçınılmasında fayda var. Daha üslubumuzu meclise yaraşır şekilde sokmamız çok önemli. Bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyorum" dedi.


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Salı gününden bu yana TBMM genel kurulunda son derece önemli kanun teklifini görüşüyoruz. HSYK kanun teklifi anayasaya aykırılıkları olan yargının bağımsızlığını yok eden bir teklif olarak değerlendiriyoruz. İç tüzüğün bize verdiği hakları kullanarak tasarı teklifinin geçmesini geciktirme yada anayasaya uygun hala getirmenin çabası içindeyiz. Burası TBMM demokrasinin en yüce yeridir. Burada bütün milletvekilleri siyasi partinin mensubudur. Onun ötesinde milletin temsilcisidir. Milletin parlamentodan beklentisine göre milletvekillerini hareket etmesi lazım. Bir fiziki müdahale bir milletvekilinin fiziki saldırıda bulunması bu parlamentonun kabul edeceği bir şey olmamalı. Bu tip davranışları parlamentodan uzak tutmalıyız. Yine parlamentoda bütün yasaların görüşmesi sırasında karşı tarafı rencide etmeyecek üslubun içerisinde olmalıyız" dedi.


AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise şunları söyledi; "Salı gününden bu yana görüştüğümüz HSYK teklifi komisyonda görüşüldü. 20 öneriyle muhalefetin ifadeleri dikkate alarak gerekli düzenlemeler yapıldı. TBMM yasama görevini yerine getirirken, ihtisas komisyonlarda ve genel kurulda birlikte hareket edecektir. Karşılıklı olarak hiçbir kesimi suçlamak gibi ifadeler kabul edilemez. Biz hiçbir şekilde fiziksel şiddeti onaylayamayız. Şiddeti ve şiddeti doğuran ortamı ele almamız gerekiyor.Bizim herhangi bir şekilde fiziksel şiddeti onaylamamız ve kabul etmemiz mümkün değil. Umarım bundan sonraki süreçte vekiller birbirlerine daha saygılı olurlar. Yaralanan milletvekili arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum."


YUMRUK YİYEN MİLLETVEKİLİ HASTANEYE KALDIRILDI

TBMM'nin bugünkü oturumunda AK Parti'li milletvekilleri ile CHP milletvekilleri arasında çıkan yumruklu kavgada yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan hastaneye kaldırıldı.

Kavganın ardından hastaneye gelen CHP Milletvekilleri Bülent Tezcan'ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök "AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral, tam 20 metreden koşarak gelmiş ve olanca güzüyle genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan'ın yüzüne yumruk atmıştır. Bülent Tezcan'ın müşahadesi devam etmektedir. Gözünün altında çok ciddi yara ve morluk oluşmuştur. Doktorlar arkadaşımızla ilgilenmektedir. Demokrasi açısından kabul edilemez. Bu olayı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Ancak mecliste can güvenliğimiz kalmamıştır. Bu meclisin can güvenliği kalmamıştır. Bundan sonra gelecek teklif ve yasaların görüşülmesi, tartışılmasına olanak kalmamıştır" dedi.

Bir süre daha hastanede kalan vekiller daha sonra ayrıldı.
Ümit KOZAN / Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA

DHA

Son Güncelleme: 24.01.2014 10:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol