banner1668

'Kanal'ı Aç, Montrö'yü Del, Malvarlığı İncelemesinden Kurtul'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kanal İstanbul tartışması sürerken CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener'den dikkat çekici bir yorum geldi.

'Kanal'ı Aç, Montrö'yü Del, Malvarlığı İncelemesinden Kurtul'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kanal İstanbul tartışması sürerken CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener'den dikkat çekici bir yorum geldi.

26 Aralık 2019 Perşembe 10:23

Cumhuriyet Halk Parti’li Abdüllatif Şener kendisine ait sosyal medya hesabından Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulundu.
CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener kendisine ait resmi sosyal medya hesabından Kanal İstanbul hakkında açıklamalarda bulunurken ” Kanal İstanbul ısrarının esrarı ne? -Doğru; korkunç bir rant iştahı var.-Evet ama yetmez! -Israrın esrarı Montrö Anlaşmasında.. ABD savaş filosunun yerleşemediği tek yer Karadeniz. -Aman dikkat! -Kanal’ı aç, Montrö’yü del, malvarlığı  incelemesininden kurtul demiş olmasınlar! ”ifadelerini kullandı.

"KANAL İSTANBUL'U UNUTUN..."

Öte yandan Hacettepe Üniversitesi Deniz Bilimcisi Prof. Cemal Saydam da 'Kanal İstanbul yapılırsa tüm Marmara Denizi'ni kaybederiz ve ileride hata yaptık geri dönelim de diyemeyiz' dedi. Projenin değil rafa kaldırılmak unutulması gerektiğini söyleyen Saydam 'Dünya tarihine felaket projesi olarak geçer' diye konuştu.

Prof. Cemal Saydam projenin bilimsel açıdan sakıncalarını anlattı.

Saydam "Kanal İstanbul’un siyasi getirisi ne olur bilmem ama doğanın ne götüreceğini biliyorum" dedi.

Saydam şunları söyledi:

"Kanal İstanbul yapılırsa tüm Marmara Denizi'ni kaybederiz ve ileride hata yaptık geri dönelim de diyemeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız üniversitelilere sorduk diyor, bu işi bilen emek veren ya ben ve benim başında olduğum ekip ya da üç beş insan daha var. Hiçbirimizden bir fikir almadılar. Yapmış olduğumuz çalışmalar, yayınladığımız raporlar Kanal İstanbul projesinin olumsuz olduğunu dile getiriyor. Cumhurbaşkanımız işin siyasi tarafından da bahsediyor ki ben hiç anlamam, belki doğrudur. Kanal İstanbul’un siyasi getirisi ne olur bilmem ama doğanın ne götüreceğini biliyorum.

Kanal İstanbul projesini rafa kaldırın değil unutun. Dünya tarihine felaket projesi olarak geçer. Haliç’in kokusunu bilen bilir, Marmara ona dönüşür. Boğazı olabilecek felaketlerden yani herhangi bir tanker faciası olursa İstanbul yine elimizden gider ama çözümü Kanal İstanbul olmamalı. Hiçbir gemiye de geçme diyemiyorsunuz çünkü Montrö anlaşması var, geçiş serbesttir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.12.2019 10:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol