banner1668

Erdoğan İçin Kritik Günler Kapıda!

AKP içinde çatlak derinleşiyor. Yerel seçimlerdeki hezimetin ardından parti içinde ‘yenilenme’ sesleri yükselirken, Erdoğan’ın çözülme karşısında geliştireceği tepkiler ise merak konusu.

Erdoğan İçin Kritik Günler Kapıda!

AKP içinde çatlak derinleşiyor. Yerel seçimlerdeki hezimetin ardından parti içinde ‘yenilenme’ sesleri yükselirken, Erdoğan’ın çözülme karşısında geliştireceği tepkiler ise merak konusu.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 00:40

31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimlerinde yaşanan hezimet, AKP içinde bir süredir açığa çıkan çatlağı derinleştirdi. Eski Bakan Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti girişimleri, parti içinde bir nevi panik havası yaratırken, Cumhur İttifakı ve MHP’ye bağımlı başkanlık sistemi de eleştirilerin odağı oldu. Parti içinde moral bozukluğu giderilemezken, partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan henüz ‘birlik olalım’ argümanı dışında kafaları netleştirecek bir adımın gelmemesi belirsizliği artırıyor.


DURUMU KURTARMAYA ÇALIŞACAK

Öte yandan olağanüstü kongre ile partide yaşanan dağınıklığın açılması planlanıyor. Erdoğan bu fikre baştan soğuk dursa da şimdi daha sıcak yaklaşıyor. Kongrenin handikabı ise, istedikleri mevkilerde yer alamayacakların küsmesi. Küskünler için ise yeni adresin, kurulacak yeni partiler olduğu öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek kopuşları önlemek gerekse yeni parti çalışmalarına ket vurmak adına Eylül’de gerçekleşecek bir kongre ya da geniş çaplı görev değişikliği ile durumu kurtarmaya çalışacak.

YENİLENMEYE DEĞİL, YENİ PARTİYE MUHTAÇ

18. Kuruluş yılına bu çalkantılar içinde giren AKP’de ‘yenilenme’ tartışmaları da hemen herkesin dillendirdiği konular haline geldi. Son olarak eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner, 18’inci kuruluş yıl dönümünde AKP’nin ömrünü tamamladığını ifade eden açıklamalarıyla dikkat çekti. Metiner, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” dedi. Parti içinde akraba kayırmacılığından da şikayet eden Metiner, önceki günkü köşesinde “Güç zehirlenmesi yaşayanların akraba kayırmacılıklarıyla davamıza zarar vermelerinin önüne geçilmezse pusuda bekleyen fitnecilerin değirmenine su taşınmış olur” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ RAHATSIZLIK YARATIYOR

Öte yandan Metiner’in sözlerine yanıt veren AKP Grup Başkanı Naci Bostancı ise, ‘Partilerin ömürlerine halk karar verir’ dedi. Bostancı’nın başkanlık sistemine ilişkin bir süre önce dile getirdiği ‘sistem rehabilite edilmeli’ şeklindeki açıklamaları ile AKP’li il başkanlarının duyduğu rahatsızlık da dikkat çekmişti. Başkanlık sisteminden duyulan rahatsızlığa ilişkin sesler yükselse de ‘tartışma başlarsa devamı gelir’ endişesi yaşanıyor.

Bugün çözülme sürecine giren partide benzer tartışma ve polemiklerin devam edeceği malumun ilamı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yaşanan gelişmelere karşı yapacağı hamleler ise merak konusu.

"Eylül'de AKP Karışacak..."

Öte yandan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sözcü Gazetesi'nden Mehmet Serbes'e gündemle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bulut, “Türkiye'de hangi kurumu etkisizleştirmek istiyorlarsa önce onu kötülüyorlar. TEKEL'i kapatmadan önce TEKEL'i kötülemeye başladılar, Sümerbank'ı kapatmadan önce onu kötülemeye başladılar. Şimdi de Meclis'i kötülemeye çalışmalarının sebebi budur. Bence yeni dönemde Eylül ayından itibaren Türkiye'de siyaset ısınacak, sistem tartışmaları gündeme gelecektir.” dedi.

Bulut şöyle devam etti:

“Mevcut sistem devam edilebilir bir sitem değil, ekonomik, yürütme, yasama anlamında ciddi sıkıntı var. AK Partinin içinde bu çok açık hale geldi ciddi orandaetkisizleştirdiler sadece yürütme saray ve sarayın etrafında 10-15 kişi üzerinde kurulmuş durumda, bakanlar milletvekilleri etkisiz hale geldiler onun için bu tartışma gündeme gelecek. Eski bakan milletvekillerinin hepsi şu an pasif durumda.Bunların bir kısmı yeni partiye rağbet gösteriyorlar. Kendilerini tıkanmış görüyorlar, ciddi yanlışlıklar içinde olduklarını gördüler, AK Parti milletvekillerinin başı aşağıda geziyorlar. Şu an yeni parti açılmasın diye müthiş bir baskı yapılıyor. Partinizi terk etmeyin dişe çağrı yapıldı.O bir korkunun işareti.  Ak Parti tek kişilik bir partiye döndü. Türkiye'de atanacak hakimi, valiyi, rektörü belirleyen, tüm kurumlarda tek yetkili Cumhurbaşkanı… Partide de aynı şekilde, kim bakan olacak, kim il ve ilçe başkanı olacak, o belirliyor. AKP milletvekillerinin başka arayışlar içinde olması gayet doğal.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.08.2019 01:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol