banner845

CAMİNİN YANINA DA LÜKS KONUTLAR...

Stadı, barajı, üniversitesi, feribotu vardı. Şimdi de Tayyip’e cami yapmak için denizi dolduruyorlar. Caminin yanına lüks konutlar da konduruluyor.

CAMİNİN YANINA DA LÜKS KONUTLAR...

Stadı, barajı, üniversitesi, feribotu vardı. Şimdi de Tayyip’e cami yapmak için denizi dolduruyorlar. Caminin yanına lüks konutlar da konduruluyor.

Tuncay
Tuncay
23 Haziran 2015 Salı 12:31
CAMİNİN YANINA DA LÜKS KONUTLAR...

  AK­P’­li Ri­ze Be­le­di­ye­si, san­ki yer kal­ma­mış gi­bi Ka­ra­de­niz sa­hi­li­ni ya­pı­laş­ma­ya aç­ma­ ka­rarı ver­di. De­niz dol­du­ru­la­rak 3 bin dö­nüm­lük bir alan ya­ra­tı­la­cak… Bu ala­na, Ka­ra­de­ni­z’ in en bü­yük ca­mi­si ya­pı­la­cak ve Er­do­ğa­n’­ın is­mi ve­ri­le­cek. Böy­le­ce, adı Ri­ze­’de bir­çok te­si­se ve­ri­len Er­do­ğa­n’­ın bir de ca­mi­si ola­cak.

 
Sözcü'nün haberine göre; memleketi Rize’de adına üniversite kurulan, birçok tesise adı verilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için şimdi de Karadenizin en büyük camisi, Karadeniz doldurularak yapılacak. Bu amaçla deniz dolgu işlemleri başladı, sahil bandında bulunan işyerlerine ise “çıkın” denildi.

‘BÜYÜK RİZE PROJESİ’ GELİYOR
İktidar partisi AKP’li Rize Belediyesi’nin “10 numara projeler” kapsamında, Karadeniz sahillerinin doldurulup yapılaşmaya açılması kararlaştırıldı. “Büyük Rize Projesi” adı altında Rize’de yaklaşık 10 kilometrelik sahil bandı doldurulacak ve yaklaşık 3 bin dönümlük bir alan kazanılacak. Dolgu işleminin başlatıldığı sahilde önce Recep Tayyip Erdoğan Camii ve külliyesi yaptırılması kararlaştırıldı. Caminin hemen ardından doldurulacak alanlarda “Rize Mavişehir Projesi” adı altında ranta dayalı konutlar yaptırılacak.

 
Ca­mi ve kül­li­ye­nin he­men ya­nı­na “Ri­ze Ma­vi­şe­hir Pro­je­si­” ya­pı­la­cak. Pro­je 4 yıl­da ta­mam­la­na­cak. Ka­ra­de­niz sa­hi­li­nin gö­rü­nü­mü ta­ma­men de­ği­şe­cek.
 
KARADENİZ’İ DOLDURMA PLANI
Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Rize’nin iç ve dış turizmin ilgi odağı haline geldiğini belirtti bu amaçla “dev bir proje” hazırlandığını, kente yeni bir çehre kazandırılacağını öne sürdü. Dolgu çalışmasının tamamlanmasından sonra Recep Tayyip Erdoğan külliyesinin yapımına başlanacak. Bunun yanı sıra kütüphane, müze, çay çarşısı, teleferik, üniversite dinlenme tesisleri, camiler de yer alacak. Dolgu imar planının bakanlık tarafından onaylandığını belirten Belediye Başkanı şunları söyledi:
“Projemizle ilgili olarak Cumhurbaşkanımıza bilgi verildi. Rize insanının görüşleri ve tavsiyeleri doğrultusunda projemiz tamamlandı. İki etaptan oluşan projemiz yaklaşık 4 yılda tamamlanacak projede Rize’nin coğrafi ve kültürel yapısına uygun geleneksel yöntemlerle inşa edilecek taş, ahşap ve camdan oluşacak projenin çalışması da devam ediyor.”

 
‘DÜKKANLARI BOŞALTIN’ TALİMATI, ESNAFI ÇİLEDEN ÇIKARDI
Recep Tayyip Erdoğan külliyesinin yapımını başlatmak için denizi doldurma çalışmaları hızlı sürdürülüyor. Dev kayalarla Karadeniz dolduruluyor. Sahil bandında bulunan lokanta, birahane, kafeteryaların bazılarına da “çıkın” denildi. Esnaf, bazı kişilere rant yaratmak amacıyla bu projelerin uygulamaya konulmak istendiğini öne sürüyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.06.2015 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gençaga karafazlı 2015-06-24 01:04:11

Haberi Batum da okudum.haberde başkan sayın kasap Rize halkına sordum diyor ama hangi halka bunu anlamadım.
Diğeri ise
belediye buradaki işletmecilere çıkın demiş deniyor haberde.
ben işletmecisi ve o dolgu benim tesisimin tam önünde yapıldı. Lağım ağzı benim tesise yöneldi. 8 bin lira ceza yedim imara aykırı celikonsiksoyin yaptığım için. Ama diğer sahil boyu yapılanlara tek kuruş ceza yok.
Başkanlar görüştüm. Onlarada ceza vurulacak adaletsizlik yapmayacaklarmis.yoksa benim kızım HDP adayı diye bize ceza vurmadiklarini şöleni.
Bu saate kadar ise bize de kimse gelip boşaltın demedi bunu haberde gördüm sanırım yanlış bilgilerde haberde var.
Ayrıca bu tesisi kim yapacak bunu sormadini neden para nereden gelecek?bu önemli.
Belediyenin 170 milyon borcu var onun yapması mümkün değil peki kim milyonlarca lira parayi verecek bu tesise?