banner1668

'ABD İşi Bitirdi Şimdi Sırada...'

ABD'li heyetle Beştepe'deki toplantıda ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı. 13 maddelik anlaşmanın ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılırken pekçok muhalif isimden geri adım tepkisi geldi.

'ABD İşi Bitirdi Şimdi Sırada...'

ABD'li heyetle Beştepe'deki toplantıda ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı. 13 maddelik anlaşmanın ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılırken pekçok muhalif isimden geri adım tepkisi geldi.

18 Ekim 2019 Cuma 08:38

Middle East Eye'ın Türk kaynaklara dayandırdığı haberine göre Türkiye Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik harekatı 120 saatliğine durduracak. Bu süre zarfında SDG'nin "güvenli bölge" olarak tanımlanan bölgeyi boşaltması öngörülüyor.

ABD Başkanı Trump, Twitter'dan paylaştığı mesajla Erdoğan'a teşekkür etti. Trump "Türkiye'den harika haberler geldi. Pence ve Pompeo birazdan basın toplantısı yapacak. Teşekkürler Erdoğan. Milyonlarca hayat kurtulacak" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenledi. Pence "Bir hafta önce Türk güçleri Suriye'ye girdi. Bugün gururla belirtmeliyim ki, Başkan Trump'ın güçlü liderliği sayesinde, Erdoğan ile olan güçlü ilişkileri sayesinde. Suriye'de ateşkes için anlaşmıştır" dedi.

ŞANTAJ YERİNİ BULDU: YAPTIRIMLAR GERİ ÇEKİLECEK

Pence şunları söyledi:

"120 saat boyunca ABD YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Bu bittikten sonra Türkiye bölgeden kalıcı olarak çekilmeyi kabul ediyor. ABD ile Türkiye birlikte çalışacak."

"Türkiye'nin kalıcı olarak geri çekilmesi gerçekleştikten sonra yaptırımlar geri çekilecek."

'120 SAAT SONRA SDG İLE ASKERİ İLİŞKİMİZ OLMAYACAK'

"120 saat sonra (SDG ile) askeri anlamda bir ilişkimiz olmayacak. İnsani yardım olacak."

"Kara birliğimiz olmayacak."

"YPG'nin güvenli bölgeden geri çekilmesi konusunda kolaylaştırıcılık rolümüzü uygulayacağız."

"120 saat içinde SDG sınırın 20 mil güneyine geri çekilecek. Bu 120 saat başladı bile. Türkiye ateşkes uygulayarak bu geri çekilmeyi kolaylaştıracak."

"Anlaşma Türkiye'nin Kobani'de hiçbir askeri operasyon düzenlememesini de kapsıyor."

"SDG'den teminat aldık, gideceklerini söylediler. Bu fırsatı memnuniyetle kabul ediyorlar."

"SDG'nin yanında IŞİD'e karşı mücadele etmiş olmamızın bütün avantajını kullanıyoruz. Onların bu alandan çekilmesini sağlayacağız."

GERİ ADIM TEPKİSİ

Mevcut anlaşma gerek muhalefet partileri gerekse pekçok muhalif eski asker, araştırmacı, gazeteci ve yazar tarafından da geri adım olarak değerlendirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "ABD Başkan Yardımcısının Erdoğan ile aynı hizada oturmasını hazmedemiyorum" derken, en sert tepki eski Amiral Türker Ertürk'ten geldi. Ertürk, " Önce mektupla ayar verdi, sonra yardımcısını gönderip tehdit etti ve işi bitirdi! Şimdi de sıra “Nasıl Amerika’ya baş eğdirdik” yalanı ve ele geçirilmiş medya üzerinden halkın kandırılmasına geldi!" ifadelerini kullandı.

İşte o tepkilerden öne çıkanlar:

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.10.2019 08:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol