banner1668

Orhan Gencebay'dan İnciler!

Saray sanatçılarından Orhan Gencebay kendisine yönelik eleştirilere sert çıktı. Eleştiri yapanları bencillikle suçlayan Gencebay, 'Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz...' dedi.

Orhan Gencebay'dan İnciler!

Saray sanatçılarından Orhan Gencebay kendisine yönelik eleştirilere sert çıktı. Eleştiri yapanları bencillikle suçlayan Gencebay, 'Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz...' dedi.

04 Kasım 2018 Pazar 14:45

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyeleri arasında yer alan Orhan Gencebay, uzun yıllardır tanıdığı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini hep söylediğini belirterek, günümüzde ‘güzel ve aydın’ bir Türkiye olduğunu ifade etti. Müzik konusunda tartışılmaz bir isim olduğunu savunan Gencebay, kendisine hakaret ettikleri iddiasıyla da 17 kişi hakkında soruşturma yürütüldüğünü bilgisini verdi.

Gencebay’ın Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin‘e yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son atamasından bahsediyorsunuz. Kültür ve Sanat Kurulu’ndasınız… Bu atama, tartışmaları da beraberinde getirdi…

Evet, bu kurula seçilenler arasında ben de varım. Memnunum. Bilinçli kişilerin bunu eleştirmesine saygı duyarım ama bir müzik adamı ve araştırmacı olarak, sanatın da gelinebilecek en üst noktalarına gelmiş biri olarak, müzik konusunda tartışılmaz biri olduğumu düşünüyorum. 70 küsur kişi bu kurulların içinde, hepsi kendi konularında uzman. Ben de kendi alanımda emek veren biri olarak seçilmişim. Beni böyle kutsal bir göreve layık görenlere teşekkür ediyorum.

Ne yapacak bu kurul?

Fikirlerimizi ortaya koyacağız. Biz alanımızda dokuz kişiyiz. Hülya (Koçyiğit) Hanım sinemayı temsil ediyor mesela, ben müzik… Her ne kadar ihtisas alanlarımız farklı da olsa genel kültürlerimiz, görüşlerimiz var. Uzmanına teslim etmek lazım son sözü. Kültür ve sanatla ilgili ne fikrimiz varsa Cumhurbaşkanı’mıza sunacağız. Son karar tabii ki sayın Cumhurbaşkanı’nın olacak.

‘BU MAAŞA İHTİYACIM YOK’

Bu kuruldakilerin alacakları maaş da tartışma konusu oldu. 11 bin liranın üzerinde olduğu söyleniyor, doğru mu?

Ben varlıklı bir insanım. Benim için böyle bir şey söz konusu dahi değil. Bunu dile getirmek bile bana onur kırıcı geliyor. Ben orada maaş almak için değil ülkeme yararlı olmak için varım. Bu maaşa ihtiyacım da yok! Bu görev kutsal, parayla ölçülemez.

‘DEVLETİNİ KORUYAN BİR ANLAYIŞTAYIM’

“Orhan Baba keşke böyle şeylere girmeseydi. İktidara yakın durarak kendini bitirdi” diyenler var. Ne düşünüyorsunuz?

Bu sorunun soruluş tarzı bile yanlış ve çirkin. Ben ülkesini seven, parti ve particilik değil, devletini koruyan bir anlayıştayım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dik duruşuyla, ülkesine sahip çıkışıyla son derece önemli bir görevi başardığını ve her Türk vatandaşı gibi Türkiye sevdalısı olduğunu düşünüyorum. Ben siyasetçi değilim. “Sanatçı muhalif olmalı” diye bir söylem var. Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz.

Siyasete girmeyi düşündünüz mü?

Hiçbir zaman… Sanatçı sanatını yapar. Benim siyasi isimlerle tanışıyor olmam, sevmem suç mu? Mesela sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yıllar öncesinden tanır, severim. Burada yanlış olan ne? Evet, onu takdir ediyor ve seviyorum. Ben onu çok sevdiğimi hep söyledim. Doğruları savunurken linç edileceksem boynum kıldan ince…

’17 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA’

Ağır eleştirileri duymak size ne hissettiriyor?

Bunlarla ben ilgilenmiyorum. Sevim Hanım ilgileniyor. Son hastalandığım gece Sevim Hanım’ın hüngür hüngür ağladığını gördüm. Sordum ama bana söylemedi. Meğer bana “Gebersin” diyenler olmuş. O gece bizim için sabrın sonuydu ve hastaneden çıkar çıkmaz adli makamlara başvurduk. Ne yazık ki bu klavye delikanlıları, gizli profiller, bilmiyorlar ki bizim polisimiz tarafından anında bulunuyorlar. Şu ana kadar 17 kişiyi saptadık. Haklarında soruşturma başlatıldı. Bu acımasızlık değil, bu bir emsal teşkil edecektir. Yalnız bana değil birçok sanatçıya yapılan hakaretler suskun kalmamamızı gerektiriyor. Ne hakla, ne cüretle!

‘BEN NE YAPTIM?’

‘İktidar yandaşı’ diyenlere ne diyorsunuz?

Son derece kaba, çirkin ve cahil bir söylem. Ben devletimi sever sayarım. Devletini sevmeyen insanlar da var. Bu devletin içinde yaşayıp da, devlete saygı duymayan bir insana benim bakışım farklı olur. O zaman bu ülkenin nimetlerinden yararlanmasın. Varsa devletimizin eleştirilecek bir yönü, söylesin. Ama eleştirinin de bir adabı var. Mesela geçenlerde hastalandım bana, “Öl, geber” diyenler oldu. Neden bunu diyorlar ki? Ben ne yaptım? Ben ülkem için, geleceğimiz için taşın altına elimi her zaman koymaya hazırım.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol