DİYARBAKIR'DAN MUTLU DÖNDÜLER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ilçe belediye başkanları ve kentin çeşitli kesimlerinden önde gelen isimlerle birlikte gerçekleştirdiği Diyarbakır temasları, olumlu izlenimlerle son buldu.

DİYARBAKIR'DAN MUTLU DÖNDÜLER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ilçe belediye başkanları ve kentin çeşitli kesimlerinden önde gelen isimlerle birlikte gerçekleştirdiği Diyarbakır temasları, olumlu izlenimlerle son buldu.

24 Mayıs 2013 Cuma 11:19
DİYARBAKIR'DAN MUTLU DÖNDÜLER

 Sürece katkı amacıyla düzenlenen geziye katılanlar, Diyarbakır’dan mutlu ve umutlu döndü. Başkan Kocaoğlu’nun önderliğinde yapılan Diyarbakır ziyaretinden çıkan ortak görüş, “Barış, kardeşlik ve umut” oldu. 

İzmir Barosu Başkanı Sema Pektaş, barış ve kardeşliğe herkesin ihtiyaç duyduğunu belirttikten sonra, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Ziyaret benim için çok olumlu. Biz ortak bir tarihin çocuklarıyız. Bu topraklarda oluşturulan medeniyetleri biz aldık. Ama gelecek nesillere aktarma borcumuz var. Dolayısıyla bu medeniyetleri birer dostluk duygusu içinde kuşaklara aktarma sorumluluğu içinde kardeşliği, dayanışmayı, bir arada olmayı, bu medeniyetleri, bu kültürleri korumayı, yaşatmayı, devretmeyi bilmeliyiz. Barışa, kardeşliğe ihtiyacımız var. Bu zenginlikleri yaşamak için ihtiyacımız var. Bu gerçekten önemli bir adım. Bizim borçlarımızı hatırlattığı için, bizim kardeşliğe ihtiyacımız olduğunu hatırlattığı için önemli bir ziyaret bu ziyaret”

TARİHİ BİR ZİYARET
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ziyareti tarihi olarak nitelendirerek şöyle konuştu: "Bizim için çok önemli bir ziyaret. İzmir’in bütün renklerini Diyarbakır’da görmek bizim için çok anlamlı. İzmir’in bütün renkleriyle Diyarbakır’ın bütün renkleri bir araya geldi. Aslında Türkiye tablosunu ortaya çıkardı. Biz aynı bahçenin farklı renkleriyiz. Farklı çiçekleriyiz. Dolayısıyla bu bizim zenginliğimiz. Bugün Diyarbakır’daki tablo çok anlamlıdır. Tarihi bir ziyarettir. İki toplumun birbirini daha iyi tanıması, anlaması açısından da çok büyük katkısı var. Birbirimizi anlayarak bütünleşebiliriz.”
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, sürece katkı veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na sonuna kadar destek verdiklerini belirtti.
Akgerman, buraya ön yargı ve peşin hükümle gelmediğini belirterek
sözlerini şöyle sürdürdü: “Aklımda herhangi bir şekilde değerlendirme yapmadım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daveti olduktan sonra İzmir olarak güzel bir resim vermemiz gerekiyordu. Aziz Bey’in bu çıkışına tek yürek olup destek vermemiz gerektiğini düşündüm. Çok ciddi bir katılımla buradayız. Çok güzel bir hava esiyor. Köşeli beyanatlardan kaçınıldı. Hoşgörü ve kaynaşmaya hazır iki büyük grup var. Bu anı yaşayabilmemiz herkese huzur verdi. Anketlerde Karadeniz ve Ege bölgesi bu süreci yeterince desteklemeyen iki bölge olarak sivrildi. İzmir de Ege’nin lideri kenti olduğuna göre, seçilmiş belediye başkanıyla böyle bir heyetin oluşturulmuş olması, buraya bir destek amacıyla büyük bir kafileyle gelinmiş olması ve burada soluduğumuz hava, umarım başka gruplara da örnek olur. Aziz Bey’i kutluyorum.”

BEKLEDİĞİMİZİN ÜSTÜNDE MİSAFİRPERVERLİK GÖSTERİYORLAR
Ege Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu (EGİAD) Başkanı Seda Kaya sürece katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Diyarbakır’da çok pozitif bir ortamla karşılaştıklarını anlatan Kaya, “Diyarbakır heyeti tarafından çok güzel duygularla karşılandık. Beklediğimizin üstünde bir misafirperverlik gösteriyorlar. Umuyorum, süreç içinde faydası olan bir gezi olur” dedi.

ÇOK UMUTLANDIM
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, sürece kendilerinin de destek verdiğini belirterek şöyle konuştu: “Esnaf teşkilatı olarak başlatılan barış sürecini çok önemsiyoruz. Bir coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşanması gerekiyor. Buraya gelişimiz, bu düşüncelerimizin bir gereğidir. Başta Aziz Kocaoğlu olmak üzere buna neden olanlara teşekkür ediyorum. Burada her iki başkanın konuşmalarından ve havadan çok umutlandım. Buradaki insanlarla da kucaklaştık” 

YEREL YÖNETİCİLERİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi, şunları söyledi: “Ziyaret çok güzel bir ortamda, bir dost kardeş havasında geçti. Kentlerin ve kentlilerin yakınlaşması anlamında bu işi çok önemsiyorum. Bunun ne kadar doğru bir iş olduğunu söyleyebilirim. Bu işin yerel yöneticiler tarafından, genel siyasetten ayrı bir tavırla bu şekilde yapılmış olması önemli. İzmir’i çok geniş bir şekilde temsil eden bir yapıyla buraya gelinmiş olmasının ne kadar doğru olduğunu burada görmüş olduk” 

SEVGİ BAĞINI ANCAK PAYLAŞARAK YÜCELTEBİLİRİZ
Bornova Belediye Başkanı Prof.Dr. Kamil Okyay Sındır'ın çözüm süreci hakkında söyledikleri şöyle oldu:“Bence ziyaret amacına ulaştı, hatta beklenenin çok üzerine çıktı. İzmirlilerin, Diyarbakırlı kardeşlerimize karşı sevginin büyüdüğünü düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e çok güçlü bir ekiple iade-i ziyaret yaptı. Ben bunu hükümetin barış süreci kapsamında görmüyorum, çünkü onu siyasi bir mesele olarak görüyorum. Burada esas olan, bunu siyasi bir rant meselesi yapmak değil. Bunu samimi olarak iki kent halkı arasında yapmak. Burası, bizim memleketimizin çok özel, 8 bin yıllık geçmişi olan, 33 medeniyetin getirdiği, yeşerttiği kültürler merkezi bir kent. Sevgi bağını ancak paylaşarak yüceltebiliriz. Birbirimize dokunarak, konuşarak, araya aracı sokmadan, doğrudan iletişime geçerek, yaşamın mutluluğunu, hazzını, barışı, kardeşliği yaşabiliriz. Biz İzmirimiz’i hep demokrasinin, barışın kalesi diye ifade ediyoruz. Biz böyleysek, ülkemizin dört bir yanına ışığımızı yaymak istiyorsak, değişik zamanlarda her şehirde çeşitli etkinliklere bir araya gelmek gerekiyor.”

BOŞA ÇIKARSA BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI OLUR
Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de süreç hakkında “Ziyaret olumlu geçti. Sıcak karşılandı ekibimiz. Türkiye’nin üçüncü bir yola ihtiyacı var. Barışı isteyenler ve istemeyenler diye ülke bölünmeye çalışılıyor. Oysaki onun altı boş, onun altının doldurulması gerekiyor. Türkiye’de mesele sadece Güneydoğu ve Kürt sorunu değil. Türkiye’de çok ciddi özgürlükler sorunu, hukuk sorunu var. Dileğim barış naraları atanların, bu bölge halkının umutlarını boşa çıkarmamalarıdır. Boşa çıkarırlarsa gerçekten çok büyük hayal kırıklığı yaşanır"

BU GEZİDEN ÇOK KEYİF ALDIM
Balçova Belediye Mehmet Ali Çalkaya, "Diyarbakır’ı çok yıllar önce görmüştüm. Bugünkü ziyarette ise çok gelişmiş buldum. Bu ülkenin sınırları içinde bir kenti ziyaret ediyoruz. Bizim kültürümüzü burada tanıtıyoruz. Biz de bir çok insanı tanıma fırsatı bulduk. Önyargılarla değil, çünkü çok farklı bir dünya. Bu ülkenin insanları kardeş. Bu yüzden bu ülkenin insanlarının birbirini tutması gerekiyor. Ben geziden çok keyif aldım” dedi.

BARIŞA YERELİN KATKISI BÜYÜK OLACAK
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur da, düşüncelerini, “Diyarbakır ziyaretinden çok memnunum. Bence çok tarihi bir an. İzmir ve Diyarbakır’ın bu kadar yakınlaşması, üst düzeyde her anlamda katılımın olması çok değerli çünkü barışın bu memlekete liderlerin imzalayacağı kağıtlarla gelmeyeceğini, yerelin çok büyük katkı koyması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda, Aziz Başkan’ın Sayın Osman Baydemir’le birlikte yaptıkları bu girişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum”diye ifade etti. Batur, gezinin samimiyet, duygusallık ve barışı isteyenlerin bir arada olduğu bir ziyaret olduğunu söyledi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 24.05.2013 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.