'ZALİMİN DOSTU DA ZALİMDİR'

Yaşar Nuri Öztürk hocamız, bir ülkenin dinsizlik üzere yürüyebileceğini ancak zulüm ile yürüyemeyeceğini söyledi. Hocamız, " Kur'an açık ve nettir. Allah, zalimleri sevmemekle kalmamış, onları lanetlemiştir" dedi.

'ZALİMİN DOSTU DA ZALİMDİR'

Yaşar Nuri Öztürk hocamız, bir ülkenin dinsizlik üzere yürüyebileceğini ancak zulüm ile yürüyemeyeceğini söyledi. Hocamız, " Kur'an açık ve nettir. Allah, zalimleri sevmemekle kalmamış, onları lanetlemiştir" dedi.

Tuncay
Tuncay
05 Aralık 2014 Cuma 12:14
'ZALİMİN DOSTU DA ZALİMDİR'
İşte hocamızın o açıklamaları:

" Zulüm, Kur’an’da, tü­revleri ile birlikte 300'e yakın yerde geçer. Kelimenin kökdaşı olan ve karanlık mânasına gelen zulmet kelimesini de ek­lersek, bu rakam yaklaşık 350 olur.

Işıksızlık anlamındaki zulmetle ayın kökten gelen zulüm kelimesi Kur'an bünyesinde küfür, şirk, kötülük, baskı, iş­kence, haksızlık anlamlarında kullanılmıştır. Dil bilgin­lerinin büyük çoğunluğu zulmün Kur'an dilindeki anlamını şöyle vermekteler:
 
“Bir şeyi ait ol­duğu yerin dışında bir yere koymak”
 
Bundan da anlaşılır ki zulüm, yaradılış düzeninde yozlaşma ve yabancılaşmaya sebep olmaktadır. Ve bu anlamda en büyük zalim, insandır. Çünkü yaradılış düzenini ve ta­biattaki denge ve ahengi bozan tek varlık insandır.
 
Kur'an, açık bir şekilde göstermektedir ki, bü­tün zulümler insan elinin ürünüdür. Tanrı asla zulmetmez. (4/40; 10/44; 18/49).
 
Doğal düzen korunduğu sürece zulüm söz konusu olmaz. (4/34; 3/182; 8/51; 22/10; 50/29)
 
Zulmün karşıtı adalettir ki, o da ‘her şeyi yerli yerinde yapmak, yerli yerine koymak’ anlamında­dır.
 
Zulümle ilgili ayetlerin incelenmesi 3 tür zulümden bah­sedebileceğimizi göstermektedir.
 
1. İnsanla Tanrı arasında zulüm:
Bunun en büyükleri şirk, riyakârlık ve tabiata ihanettir.
 
2. İnsanın kendisiyle yaşadığı toplum arasında zu­lüm:
Bu zulüm genellikle kamu haklarına tecavüz etmek şeklinde belirir. Devlet otoritesinin bireye yaptığı zulüm de bu cümledendir.
 
Biz, kapitalist-liberal bir rejimle, otoriter-devletçi bir rejimin, birincide bireyden kamuya, ikincide otoriteden bireye olmak üzere, zulüm rejimle­ri olduklarını düşünmekteyiz. Bu zulüm, otoriter rejimlerde bireyin açıkça ezilmesi şeklinde, kapitalist dünyada ise özgürlük perdesi altında örtülü olur.
 
3. İnsanın kendi kendine zulmü:
İnsan, bedeninden ruhuna veya ruhundan bedenine zulmedebilir: İslam, beden ve ruhun haklarına ayrı ayrı saygıyı gerekli kılarken işte bu tip zulmü önlemek istemiştir. Ruhbâniyet, (dünyaya tama­men sırt çevirmek) ruh adına bedene; fânî ve bedenî zevk­lerin esiri olmak ise beden adına ruha zulümdür.
 
Kur'an, tarihin tüm devirlerinde çöken tüm medeniyet ve ülkelerin zulüm yüzünden mahvolduğunu birçok ayetinde dile getirmektedir. (18/59; 27/52,85; 6/131; 11/102, 117; 21/11; 22/45, 48; 28/59; 29/14, 31)
 
Ülke ve uygarlıkların yıkımına, doğal dengelerin bozulmasına sebep olan zulüm, daima servet ve nimet şımarıklığı ile yan yana olmuştur. (11/116) Kur'an burada ‘servet ve refahın getirdiği şımarıklığa uymak’ deyimini kullanıyor.
 
Zalim­ler bu şımarıklığın kurbanıdırlar.
 
Kur'an'ın kanlı çarpışmaya izin verme gerekçesi de zulüm­dür. Kanlı çarpışmanın meşruluğu zulme uğramış olmakla gerçekleşir. Bu meşruluk doğunca da Allah, zalimlere karşı savaşanların başarısını garantiler. (bk.22/39-40)
 
 Zulme rıza göstermek, zalime karşı çıkmamak da bir zulümdür. Kur'an’ın bu konudaki tavrının kısa ifadesi şudur:
 
İnsanın, zulüm ve zalimden başka düşmanı yoktur, olmamalı­dır.
 
“Zalimlerden başkasına kin ve düşmanlık olmamalı­dır.” (2/193)
 
Din ayrılığı düşmanlık sebebi değildir.
 
Başka din­lerdeki zalim olmayanlar, sizin dininizdeki zalimler­den yeğdir.
 
Kur’an, imanın huzur ve aydınlığa çıkar­masını imanın zulümle kirletilmemesi şartına bağla­mıştır. (6/82)
 
Bunun açık anlamı şudur:
 
Bir ülkenin hayatı ve yönetimi dinsizlik üzere yürüyebilir ama zulüm üzere yü­rümez.
 
Zulmü belirlenen kim olursa olsun, ona yardımcı, şefaatçı, destekçi olunamaz.
 
“Zalimin dostu ancak zalim olur.” (bk.45/19)
 
Allah, zalimleri sevmemekle kalmamış, onları lanetlemiştir. (7/44; 11/18)"

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 07.12.2014 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar Nuri Öztürk 2014-12-05 13:33:21

Engin bilgilerinize açıklamalarınıza hayranız hocam size çok teşekkür ederim

Avatar
hediye ormanci 2014-12-05 14:42:26

Hocam iyide , kim ne anladi ! " ACABA "

Avatar
Veys Nuri TUĞRUL 2015-01-02 09:14:41

Sizi yıllardır Tv proğramlarınızdan takip ediyorum.Sizin de Kur'an'dan örnekler verdiğiniz üzere,zalimlere karşı"İSYAN" gereklidir.Allahü Teala insanlarımıza 'Zalimlere' karşı isyana kalkışmak için akıl ve azim versin.