"YENİLİKÇİ ALİ, GELENEKÇİ MUAVİYE'YE KAYBETTİ"

İhsan Eliaçık hoca, " Hz. Ali, Hz. Ömer’in yenilikçi icraatlarının akıl hocasıydı. 25 yıl boyunca muhalefet lideri rolü üstlendi. Yenilikçiydi, gelenekçiliğe kaybetti" dedi.

"YENİLİKÇİ ALİ, GELENEKÇİ MUAVİYE'YE KAYBETTİ"

İhsan Eliaçık hoca, " Hz. Ali, Hz. Ömer’in yenilikçi icraatlarının akıl hocasıydı. 25 yıl boyunca muhalefet lideri rolü üstlendi. Yenilikçiydi, gelenekçiliğe kaybetti" dedi.

28 Nisan 2014 Pazartesi 13:44

 'İslam'ın Yenilikçileri' isimli kitabına dair yapılan söyleşide özellikle Alevi cemaatinin yüce değeri olarak bilinen Hazreti Ali'nin misyonuna dair soruyu cevaplandırdı. Ali'nin, yenilikçi olduğunu ancak o günkü siyasi verilerin onun bu düşüncelerine hizmet etmediğini belirten Eliaçık hoca, şunları söyledi: " 25 yıl Medine’de oturdu. Bütün dönemler boyunca ana muhalafet lideri rolü üstlendi. Etrafında Ebuzer ve Ammar gibi sahabiler vardı. Hz. Ali, Hz. Paygamberin getirdiği kabile mantığını aşan yeni değerlere içten bağlı kalmak istedi. O hep değerlerin adamı olarak yaşadı. Gerçek adaleti istiyordu. Devrim mantığıyla hareket etti. Ancak o çağdaki etkili siyasi veriler Hz. Ali’nin düşüncesine hizmet etmiyordu. Hz.Osman ve Muaviye devlet mantığıyla hareket ettiler. Ne yazık ki devrimin mantığı devletin mantığına yenik düştü. Hz. Ömer ise her ikisini birden sürdürmek istedi. Hz. Ali’den farkı buydu. Hz.Osman ve Muaviye Kusay’dan beridir gelen eski Mudar/Emevi gelenekçiliğiyle çepeçevre sarılmışlardı. Bunun dışına çıkamadılar, çıkamazlardı da zaten. Hz. Ömer ve Hz. Ali ise Hz. Peygamber’in getirdiği yeni değerlere ve devrim mantığına bağlı kalmak istediler. Zamanla birinciler kazandı ikinciler kaybetti. Bu, İslam gelenekçiliğinin yenilikçiliğe galebe çalmasıydı. Bütün bin yıl boyunca, siyasetten fıkha, kelamdan felsefeye kadar tüm alanlarda bu saflaşma devam edip gitti. Bir tarafta mülkü elinde tutan siyasi merkez diğer yanda mülke yaklaştırılmayan çevre hareketleri. İslam düşüncesinin bütün akımları bu temel kurgudan bakılarak okunmalıdır. O zaman gelenekçiliğin ve yenilikçiliğin ne anlama geldiği daha iyi anlaşılacaktır."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.04.2014 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan ırgatlar 2014-04-29 09:54:42

Nerdeyse terör islamla anılıyor islam ülkeleri kan gölü bütün bunların tek sebebi değişime karşi direnen zihniyettir.. 1400 yy

Avatar
hasan ırgatlar 2014-04-29 10:02:31

Nerdeyse terör iskamla anılıyor.islam ülkekeri jan gölü bütün bunların tek sebebi değişime karşı direnen zihniyettir. 1400 yıldır bu maviye tutculuğunu din olarak insanlara dayattıkları bağnazlıkların vebalı din adamlarına aittir

Avatar
I ökmen 2014-04-30 00:00:37

Herdönem kendilerine kurbanlik koyun bulmuslar ve zalimin zülmü devam ediyor günümüzün
Maviye yezizleri ali yani ehlilbet irkina karsi katletmeler sürüyor