'Türkiye'yi Yöneten 3'lü Ülkeden Gidecek'

" Tayyip Erdoğan orada oturdu, yanında Binali vardı, şimdi bir de çocuk çıktı, Berat Albayrak. Üç taneler, Erdoğan, Binali, bir de Berat Albayrak. Adamlar çok hakim, devamlı dolar peşindeler. Binali denen bir adamı alıyorsunuz, başına getiriyorsunuz…"

'Türkiye'yi Yöneten 3'lü Ülkeden Gidecek'

" Tayyip Erdoğan orada oturdu, yanında Binali vardı, şimdi bir de çocuk çıktı, Berat Albayrak. Üç taneler, Erdoğan, Binali, bir de Berat Albayrak. Adamlar çok hakim, devamlı dolar peşindeler. Binali denen bir adamı alıyorsunuz, başına getiriyorsunuz…"

08 Mart 2019 Cuma 23:57

Yalçın Küçük uzun bir süredir televizyon programlarına çıkmıyor. Odatv’de yaptığımız söyleşinin üzerinden neredeyse bir yıla yakın bir süre geçti. Bu bir yılda Türkiye’de ve dünyada önemli olaylar oldu. Bu değişmeler hakkında Yalçın Küçük ne düşünüyordu? Krizle sarsılırken, yerel seçimlere giderken Türkiye’nin durumunu nasıl değerlendiriyordu? Akepe devri iktidarında İsyan1-2, Çöküş, Fitne, Caligula, Epilepsi ile Orgazm, Haberci, Cumhuriyete Karşı Küfür Romanları, Çıkış 1-2, Devlet ve Hürriyet, Kir Teorisi kitaplarını yazarak gidişe müdahale eden Yalçın Küçük, gelinen durumu nasıl açıklıyordu? Bu ve benzeri sorularla Ankara’daki evinde ziyaret ettiğimiz Yalçın Hoca, ısrarımıza dayanamayarak mülakat yapmayı kabul etti.

Odatv'den B. Sadık Albayrak, uzun süredir sadece kitaplarıyla gündeme gelen Prof. Yalçın Küçük ile oldukça çarpıcı bir röportaj yaptı. İşte ilgili bölüm:

Okurlarının ve izleyicilerinin özlemini giderecek söyleşimizde, akepe’nin bir parti olup olmadığı konusunda kuşkuları olduğunu dile getiren Yalçın Küçük, sanıldığı kadar güçlü olmadığını da vurguladı. 17 yıldır iktidarda olmasını, ciddi hiçbir muhalefetle karşılaşmamış olmasına bağlayarak, “Yalçın Küçük’ün öteden beri söylediği, başından itibaren Chp eşittir akepe’dir, Kemal Kılıçdaroğlu eşittir akepe’dir. Kemal Kılıçdaroğlu eşittir iktidardır” dedi.

17 yıllık iktidarında akepe’yi sarsan tek muhalefet’in Gezi olduğunu belirten Yalçın Küçük, onun da sonuç alıcı olamadığını vurguladı. Muhalefetsiz bu dönemi akepe’nin “altın çağı”, Türkiye’nin “utanç çağı” olarak değerlendiren Yalçın Küçük seçimden sonra her şeyi değiştirecek bir “patlama” olasılığından söz etti. Türkiye’yi üç zenginin yönettiğini söyleyen Yalçın Küçük, “İki üç yıl sonra başımıza gelecekleri bilemiyoruz. Bambaşka bir şey olacak. Birbirimize bunu soracağız: ‘Biz niye uyuduk? Bu Tayyip Erdoğan gibi bir adama niye uyduk?’” dedi.

AKEPE PARTİ MİDİR, BAŞKA BİR ŞEY MİDİR?

Hocam, sizinle söyleşi yapmayalı uzun bir zaman oldu. Herkes düşüncelerinizi merak ediyor. Türkiye’de önemli değişiklikler oldu. Türkiye’de bir tek adam yönetimi kuruldu. Sizin “Seçimlerin Sonu, End of The Election” tezleriniz var. 2014 30 Mart seçimlerinden sonra yazdığınız tezlerde, “Türkiye’de artık seçimler bitmiştir” dediniz. 31 Mart’ta bir yerel seçim yapılacak ve toplumda, halkta seçimlerin bittiği, seçimlerin hiçbir şeyi değiştiremeyeceğine dair derin bir karamsarlık var. Siz de gözlemliyor musunuz bunu?

Şuna katılırım; karamsarlık değil, bir patlama olacak. Patlamanın ne olacağını bilemeyiz. Ama ben bunların sonunda önemli değişmeler bekliyorum. Bambaşka bir Türkiye ortaya çıkacak, çok farklı olacak, bunu hissediyorum. Bunu görüyoruz. Akepe bitecek. Zatan akepe önemli ölçüde bitiyor. Bunu söylerken, akepe ayakta kalmaya çalışacak. Akepe vurmaya çalışacak. Akepe kolay kolay teslim olmaz. Çok gücü olduğunu zannetmiyorum. Ama çok fazla güç sahibi olduğunu göstermeye çalışacak. Akepe şu ana kadar güçsüz olduğu halde güçlü oldu. Güçsüz olduğu halde güç gösterisi yaptı. Çok enteresan akape. Akepe nihayet nedir, bir parti midir, başka bir şey midir, onu bilemiyoruz. Akepe’nin ne gücü olduğunu tam bilemiyoruz. Ama çok açık olarak akepe bir zenginliktir. Şu anda üçüncü zengin de çıktı. Birincisi Tayyip Erdoğan’dır, ikincisi Binali Yıldırım geldi, şu anda üçüncü zengin çıktı. Bir adamı alıyorsunuz, getiriyorsunuz, birdenbire onu gökten indiriyorsunuz, önemli bir adam, niye önemli bir adam, onu da bilmiyorsunuz. Servet olarak üçüncü adam çok zengin, Berat Albayrak, başka hiçbir özelliği yok. Birdenbire oraya geldi.

ÜÇ ADAM BÜYÜK SERVETLERE HAKİM OLDULAR

Hocam, zengin derken, bunlar iktidar sürecinde zengin oldular, diyebilir miyiz?

Ondan emin olamayız, herhalde öyle oldu. Birdenbire oraya geldi. Büyük servetlere hakim oldular. Başka türlü olmaz. Birdenbire aldılar oraya getirdiler. Adam son derece güçlü ve o ekibin de üçüncü adamı. Tayyip Bey, Binali ve şimdi bu adam kim, Cinali, başka bir adam değil. Sonunda da, çok açık olarak, bunlar başka bir yere gidecekler. Onları çok fazla tahlil etmemize gerek yok, zaman gösterecek. Şöyle düşünürseniz, yani ortada bir parti yok, bir hükümet var; bu hükümetin bir ayağında Tayyip Bey, bir ayağında Binali, bir ayağında damat var, başkası yok. Binali’nin bütün özelliği büyük servet sahibi olması. Başka hiçbir özelliği yok. Adam büyük zengin, her gün de onu yapacağım şunu yapacağım diyor, başka bir şey yaptığı yok. Görülmemiş bir şey.

Siz Fitne kitabında akepe, Likud’dur, diye yazmıştınız. Akepe’yi İsrail’deki dinci iktidar partisine benzetmiştiniz. Akepe nedir, parti midir derken bu düşüncenizi doğrulayan bir değerlendirme mi yapıyorsunuz? Nedir akepe – Likud özdeşliği?

Gayet açıktır, akepe dar bir örgüt ve duruma hakimdir. Şunu çok açık olarak görelim; akepe’nin bir parti olduğunu söyleyemeyiz. Bir şekilde duruma hakim bir heyettir. Heyet de değildir; kimlere dayanıyor onları da bilemiyoruz. Bir üfürsek akepe kalır mı, ondan emin değiliz. Akepe’nin bir gücü yok, bir dayanağı yok, akepe’nin bir partisi yok. Akepe Tayyip Erdoğan, onun yanında bir tane Binali oldu, şimdi bir tane daha çıktı ortaya, Cinali çıktı. Parti olarak bir örgütü yok, bir şeye dayanmıyor. Akepe yok ortada. Bunu yazmamız lazım.

Toplumun yüzde 50’sinden fazlası akepe’nin getirdiği bu yeni rejimi tanımıyor, köklü bir itirazı var. Fakat bunun politikadaki karşılığı yok, örgütü yok. Yani toplumun yüzde 50’si reddediyor ama bu reddin önüne düşecek, bunu siyasal olarak örgütleyip sonuç alacak, iktidara taşıyacak partisi yok. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Niye Türkiye bu kadar çaresiz kaldı?

Doğrudur; ortada hiçbir politika yok. Seçimlerin sonunu bekleyeceğiz. Ya ortalıkta çok büyük bir çarpışma olacak yahut da başka bir şey olacak. Ne olacağını bilemeyiz. Dediğin nokta çok doğru, ortada hiçbir muhalefet yok. Böyle bir parti, Tayyip Erdoğan, onun yanında bir iki adam, 17 yıldır hiçbir muhalefetle karşılaşmadılar. Gezi’de biraz sarsıldılar, onu da atlattılar. Ortada hiçbir muhalefet olmayan bir durum var. 17 yıldır hiçbir sol yok, hiçbir sağ yok, olur mu? Hiçbir muhalefet yok. 2013 yılında ne olduğunu tam bilemediğimiz bir Gezi çıktı, sarstı ortalığı, o sarsıntının arkasından hiçbir şey olmadı. Tayyip Bey, tekrar geldi oturdu. Tayyip Beyin yanına da sadece paralara hakim olan bu adam, Binali geldi. Onun ötesinde de bir çocuk çıktı, neydi adı, Berat mı, üç tane adam bu Türkiye’yi uzun müddet bunlar idare ettiler. Hiçbir itiraz da olmadı. 17 yıldır bir itiraz olmadı. Böyle bir ülke olabilir mi? Siz bir de bu taraftan bakın! 17 yıldır bir sessizlik var. Bir 2013 sarsıntısı oldu, başka bir şey yok. Bu kadar rahat bir düzen düşünemezsiniz. Komik bu. 17 yıl hiçbir itiraz yok.

DEVAMLI DOLAR PEŞİNDELER

Peki, Hocam, bunlar Türkiye’nin düzenini de değiştirdiler. Artık kararnamelerle yönetilen, tek kişi yönetimi yaptılar. Buna tabii, büyük bir direniş oldu, referandumda en az yüzde 50 bu düzen değişikliğine hayır dedi. Ama de facto düzen değişikliği uygulandı.

Yalçın Küçük: Referandum referandumdur, hayır demekle ne olacak? Buna itiraz mı etti, muhalefet mi etti? Hayır, gevezelik etti. Ortada bir şey yok. Dünyanın en rahat rejimidir bu. Dünyanın en rahat utanmaz bir rejimdir bu. Bir muhalefeti olmayan bir rejimdir. 17 yıl hiçbir muhalefeti yok. Tayyip Erdoğan orada oturdu, yanında Binali vardı, şimdi bir de çocuk çıktı, Berat Albayrak. Üç taneler, Erdoğan, Binali, bir de Berat Albayrak. Buna razı olanlar aptaldır. Bunu çok açık olarak söylüyorum; Türkiye’de aptallar rejimi vardır. Adamlar çok hakim, devamlı dolar peşindeler. Binali denen bir adamı alıyorsunuz, başına getiriyorsunuz…

Hocam sizin kitaplarınızda da yer alan bir tespitiniz var; Türkiye’nin yakın tarihine baktığınızda, Türkiye’de her on yıl birbirinden farklıdır diyorsunuz. Ama burada bir sapma oldu, 17 yıl oldu, pek farklı olmadı. Hâlâ değişmedi, nasıl uzattılar?

Yalçın Küçük: Ben on yıl dedim ama… 2013’te, bir şekilde öyle bir şey oldu, “Tamam kavga ettik, şöyle ettik böyle ettik ama bu şekilde de kalacak” dediler. Milleti de avuttular. Yine de 2013’te öyle bir şey oldu. Demek ki Gezi’yi hesaba katarsak, 10 yıl içinde bir sarsılma oldu. Tarihi takvimler de nihayet öyle matematik bir şey değil. Garip bir durum ortaya çıktı. Tayyip Bey çok sarsıldı, ağladı etti, teslim olucaz, şunu yapacaz bunu yapacaz dedi ama hiçbir şey de yapmadı. Çok ucuz atlattı. Akepe çok rahat etti, altın çağı. Alçak bir çağ. Akepe gibi iktidarsız bir şeye, bunu yazmak lazım, Türkiye niye bu kadar teslim oldu? Türkiye niye böyle oldu? Nasıl oldu? Şimdi onları soracağız. Kim bunlara uydu? Rejim nasıl bu kadar kolay değişti? Niye bu kadar uyuduk? Hepimiz uyuduk. Akepe diye yok olan bir şey, şu anda da beceriksiz olan bir şey, 16, 17 yıl iktidarda kaldı. Hiçbir şey yok ortada. Üç kişi. Tayyip Erdoğan bilmem ne bilmen ne, başka bir şey yok. Tayyip Erdoğan gibi bilgisiz bir insan, son derece bilgisiz bir insan nasıl hakim oldu. Şimdi çok büyük cezalar görecek Tayyip Erdoğan. Toplum şimdi kendi kendinden intikamını Tayyip Erdoğan’dan alacak. “Ben ne aptalmışım” diyecek. Darmadağın edecek seçimde.

SERVETİYLE BİR KENARA ÇEKİLECEKTİR

Hocam, akepe 2002’de büyük bir krizin üzerine geldi. Bugün de Türkiye büyük bir krizin içinde. Çok kısa sürede bir milyonun üzerinde insan işsiz kaldı. İnşaat sektörü çöktü. Dolar Türk parası karşısında çok yükseldi. Şunu söyleyebilir miyiz? Akepe bir krizle geldi, bir krizle gidecek, gidiyor…

 Kesin olarak söyleyebiliriz. Akepe’nin zaten çok sağlam bir temeli de yoktu, bitecektir akepe. Fakat çok zengin oldu. Büyük bir ihtimalle üçü de çekilecek, gidecekler. Kalamazlar artık.

Peki Hocam, bu geriye kalan enkaz, yani yoksullaşan Türkiye, her alanda, kültürel, sosyal açıdan yoksullaşan Türkiye bu enkazdan nasıl çıkacak? Nasıl yeni bir Türkiye kurulacak?

Zor. Çökeceğiz. Daha nasıl çökeceğiz onu bilemeyiz. Neler batacak, neler kalacak onları bilemeyiz. Çökecek Türkiye. Akepe bitecektir, akepe zaten bitiyor. Bol servetiyle bir kenara çekilecektir.

Yalçın Küçük: Hayır, şu anda öyle işaretler yok. Ama seçimden sonra ne olacak, onları bilemiyoruz. Yani unknown, bilinemez bir ülke Türkiye artık. Çok önemli bir servetleri var akepe’nin. Üçü de çok büyük zengin. Para ellerinde. Bu servetleri onları yaşatacaktır. Evvela bazı yerlere çekilecekler bunlar. Kendilerini korumaya çalışacaklar. Bu koruma da Türkiye’den uzaklaşarak mümkündür. Bağlarını kurdukları bir ülkeye gidecekler. Öyle görünüyor. Şunu söyleyebiliriz: Akepe dönemi bitmiştir artık. Bu tür iktidarlara daha sert bir tepki olur mu, onu bilemeyiz. Tahminlerin ötesindedir. O sırada hiç kimse tahmin yapamaz. Türkiye’nin hangi sertlikte, hangi kolaylıkla bu işlerden geçeceğini söylememiz mümkün değildir. Yani tarih bunlara işaretler vermez.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol