SİYASET DE DAHİL 4 S'NİN PANZEHİRİNİ AÇIKLADI!

İhsan Eliaçık hoca, Kuran'da dünyanın yerilmesi ile ilgili ayetlerin, yeryüzünü kötülemek için değil, insanların mal, mülk hırsına kaymaması için indirildiğini söyledi. Eliaçık hoca, " Siyasetin de, servetin de, şehvetin de, şöhretin de panzeheri Zühd'dür" dedi.

SİYASET DE DAHİL 4 S'NİN PANZEHİRİNİ AÇIKLADI!

İhsan Eliaçık hoca, Kuran'da dünyanın yerilmesi ile ilgili ayetlerin, yeryüzünü kötülemek için değil, insanların mal, mülk hırsına kaymaması için indirildiğini söyledi. Eliaçık hoca, " Siyasetin de, servetin de, şehvetin de, şöhretin de panzeheri Zühd'dür" dedi.

31 Ocak 2014 Cuma 13:03
SİYASET DE DAHİL 4 S'NİN PANZEHİRİNİ AÇIKLADI!
“Zühd”ün Arapça’da yüz çevirmek, önem vermemek demek olduğunu, Vazgeçirmek (tezhîd), sofu, zahit (zâhid) kelimelerinin de bu kökten geldiğini belirten Eliaçık hoca, " Neye önem vermemek? Ne olursa olsun bir yere gelme hırsına (kariyerizme), rahatlık ve lüks uğruna girdiği her kabın biçimini alma fırdöndülüğüne (konformizme) önem vermemek, bunlardan yüz çevirmek… “Sofu” aslında bu demek… Yarım saatte abdest alan, bir saatte namaz kılan, kırk kez hacca giden değil. Dünyadan el etek çeken, sefalet içinde yaşayan hiç değil. Ali Şeriati’nin “devrimci zahidlik” dediği şeyden bahsediyorum. Devrimci zahitlik şunu der;dünyanın başına dünyada gözü olmayanlar geçmelidir!” Mistik zahitlikten bahsetmiyoruz. Kur’an’da dünyanın yerilmesi ile ilgili ayetler, dünyayı kötülemek için değil; yeryüzünün/ülkelerin önderleri yapılması istenen ezilenlerin (mustazafların) gözünün ve gönlünün mal mülk hırsına kaymaması içindir. Böylece dünyanın/ülkelerin başına dünyada (malda, mülkte, zenginlikte) gözü olmayanlar geçmiş olacaktır. Aksi halde ciğer kediye teslim edilmiş olacaktır ki bu yeryüzünün/ülkelerin başına gelebilecek en büyük felakettir" dedi.

DEVRİMCİ ZAHİDLİK...
“Devrimci zahitlik” vurgusunun Kur’an’da çok yerde ele alındığını, ama en çapıcı olanının Hadid suresinde yeraldığını kaydeden Eliaçık hoca, " (Biliniz ki dünya  hayatı bir oyun, eğlence, süs, aranızda övünme, güç ve zenginlik yarışından ibarettir. Yağmuru düşünün… Bitirdiği ot çiftçileri imrendirip heyecanlandırır. Bir de görürsün ki sararıp solmuş sonra da çerçöp olmuş! Ahirette ise ya şiddetli bir azap, ya da bir bağışlama ve hoşnutluk vardır. Dünya hayatı gelip geçici bir zevkten başka bir şey değildir… Bu nedenle siz Rabbinizin affına nail olmaya bakın. Allah’a ve Peygamberine iman edenler için hazırlanmış olan yerler ve gökler kadar geniş cennet için yarışın. İşte bu Allah’ın lütfudur ki onu lâyık gördüğüne verir. Allah çok büyük lütuf sahibidir… Yeryüzünde ve insan hayatında size isabet eden hiç bir şey Bizim irademiz olmadıkça meydana gelmez. Bu Allah’a göre kolaydır; bundan hiç şüpheniz olmasın… Bu şundan dolayıdır; elinizden gidene üzülmeyesiniz ve elinize geçenle de şımarmayasınız. Çünkü Allah kendini beğenmiş şımarıkları sevmez… Bunlar hem cimrilik ederler hem de insanlara cimriliği emrederler. Her kim vermekten kaçınırsa bilsin ki Allah zengindir, övgüye layık olan O’dur.) denir. Demek ki bir oyun, eğlence, süs, aramızda böbürlenme (tefahur beynekum), güç ve zenginlik yarışı (tekasür amvalüküm ve evladukum) olan, çer çöpe dönen bahçeye benzeyen, gelip geçici bir zevklenmeden ibaret “dünya malı” elimize geçtiğinde şımarmamalı, geçmediğinde kederlenmemeliyiz. Bilakis “dünyada adalet” istemeli ve buna talip olmalıyız. Hemen sonraki ayetlerde buna geçilir; “Biz peygamberlerimizi söze dayalı apaçık delillerle gönderdik. Onlarla birlikte insanlıkta adalet daim yaşasın diye kitabı  ve mizanı indirdik. Ve kendisinde hem çetin bir sertlik, hem de insanlar için birçok faydalar olan demiri indirdik. Bütün bunlar Allah’ın kendisine ve peygamberlerine içtenlikle/gıyabında yardım edenlerin kimler olduğu bilinsin içindir. Allah çok güçlüdür, üstündür; bundan hiç şüpheniz olmasın.” Demek ki dünyadan el etek çekmek bir yana, bilakis içine içine dalıp bir taraftan “hak ve adalet” istemeli, bunun için “kitabı” rehber almalı, insanlar arasında hassas teraziler (mizan) kurmalı; sadece adaletten yana taraf olmalı, ayırımcılık, kayırımcılık yapmamalı, adaletin “demir” yumruğunu sadece ve yalnızca zulme indirmeli, diğer taraftan da bunları yaparken oyuna, eğlenceye, süse, gösterişe, böbürlenmeye, güç ve zenginlik yarışına kendimizi kaptırmamalıyız. Güç (demir) elimize geçince şımarmamalı, geçmeyince de karalar bağlamamalıyız. Emvâl (mal, mülk) ve evlâd (adam, güç, çevre, şan, şöhret) hırsından arınmalı ve fakat adalet coşkusu ile dopdolu olmalıyız" şeklinde konuştu.

DÖRT S'NİN PANZEHİRİ...
Eliaçık hoca, devam ayette ise devrimci zahidliği, miskin zahitliğe yani ruhbanlığa dönüşmemesine dikkat çekildiğini söyledi. Eliaçık hoca görüşlerini şu ifadelerle noktaladı: " Bu ayette uyarılarda bulunuluyor; “Sonra onların ardından öteki peygamberlerimizi gönderdik. Keza Meryem oğlu İsa’yı gönderdik. Ona İncil’i verdik ve ona uyanların kalplerinde bir şefkat, sevgi ve merhamet meydana getirdik. Rahipliğe gelince, onu onlar uydurdular. Biz onlara böyle bir şey emretmedik. Allah’ın rızasını aramak amacıyla böyle yaptılar, fakat gereğini de yerine getirmediler. Biz de içlerinden iman etmiş olanlara mükâfatlarını verdik, ama çoğu yoldan çıkmıştı.” Demek ki zühd ruhbanlık demek değil. Zühd, ne olursa olsun bir yere gelmeyi (kariyerizm) ve içine girdiği (makam, mevki, mal, mülk) kabının biçimini almayı reddetmek demek. “Eline geçince şımarma, geçmeyince üzülme” denmesinin anlamı bu… Bunun için Hz. Peygamber, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali birer “devrimci zahid” idiler. Mal ve mülk önlerinde seriliydi, isteseler Karun gibi zenginleşmeleri içten bile değildi. Bilinçli bir ideolojik duruş ve asil bir tavırla bambaşka bir yol tuttular ve ne olursa olsun bir yere gelmeyi ve içine girdikleri kabın biçimini almayı (kariyerizmi ve konformizmi) reddettiler. Bunu anlamayanlar bu dinden hiçbir şey anlayamazlar ve “1400 yıl öncesine mi döneceğiz” der dururlar. “Canım o zaman öyleydi, imkanlar azdı, fakru zaruret içindeydiler, ama şimdi öyle değil…”diyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Tam tersi; fırsat ellerine geçtiği halde bile isteye böyle yaşadılar. Çünkü eşya ile ilişkileri, varoluşsal duruşları farklıydı. Dünyanın tam içindeydiler evet, hatta üzerine üzerine yürüdüler ama ona bambaşka bir yerden bakıyorlardı. Dahası tam bir mü’min yüreğine ve imanına sahiptiler. Allah’a güvenleri muazzam, ahirete imanları derin, ölümle yüzleşmeleri korkusuzdu. Malla, mülkle kendilerini güvene ve garantiye alma derdine düşecek kadar “düşmüş” değildiler. Şu kapitalist çağın insanları ve hatta Müslümanları olarak onları anlamakta ne kadar da zorlanıyoruz, değil mi? 


Demek ki zühd tespih çekmekle, zikir yapmakla, abdestsiz gezmemekle, sarıkla, cüppeyle, türbanla, kandil geceleriyle, gül yağıyla, hacılara su dağıtmakla, Kabe’nin örtüsünü değiştirmekle, kırk kez hacca gitmekle ilgili bir şey değil.

Eşya ile, mal ile kurduğun ontolojik ilişkiyle ilgili. Eşyaya bağlanan, güveni malda gören özgür olabilir mi, bununla ilgili. Ne olursa olsun bir yere gelme (kariyerizm) ve geldiği yerde içine girdiği kabın biçimini alma (konformizm) ile ilgili. Kur’an’ı okuyun hangi sayfada olursa olsun boyuna bizi bundan kurtarmaya çalıştığını görürsünüz. Siyasete/Riyasete panzehir: Zühd! Servete panzehir: Zühd! Şöhrete panzehir: Zühd! Şehvete panzehir: Zühd! Velhasıl muhterise panzehir: Zühd! Müslümanların düştüğü yer burasıdır. Kalkış da buradan olacaktır." (MUHTERİSLERE PANZEHİR; ZÜHD)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 31.01.2014 13:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sabahattin er 2014-01-31 13:36:19

Gerçekten insana çok mantıklı ve İslami bir bakış açısı sunuyorsunuz hocam. Allah razı olsun,ilminizi arttırsın...

Avatar
Ali çakır 2014-01-31 13:58:12

Mükemmel bir anlatım ,sagolun varolun

Avatar
pelpelık 2014-01-31 14:05:40

mükemmlel

Avatar
kenan seven 2014-01-31 14:06:19

allah doğru olandan, doğru söyleyenden ve doğru yol tutandan razı olsun.

Avatar
kemal aslan 2014-01-31 14:45:03

Teşekkürler

Avatar
arzu yerlikaya 2014-01-31 14:57:57

Sizin gibilerin cogalmasi lazim hocam sayenizde mutluluga kosuyorum...

Avatar
Mehmet Mercan 2014-01-31 15:34:56

İşte islamın özü. Mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi. Malda yalan mülkde yalan var git birazda sen oyalan. Diyen Yunus Emre de islamın özünü bu dizelerde anlatmış .

Avatar
bayram avuclu 2014-01-31 15:39:32

Hocam Allah Razi olsun sizden.ZUHD'u yasayamayan Muslumanlarin halleri bugunku dunyada malum.