MÜJDE! HAVALAR ISINIYOR...

Hafta başından itibaren tüm yurtta etkili olan soğuk ve yağışlı hava, bugün iç ve batı bölgeleri terk edecek. Hava sıcaklığı Marmara ve Ege'den başlamak üzere tüm yurtta artacak.

MÜJDE! HAVALAR ISINIYOR...

Hafta başından itibaren tüm yurtta etkili olan soğuk ve yağışlı hava, bugün iç ve batı bölgeleri terk edecek. Hava sıcaklığı Marmara ve Ege'den başlamak üzere tüm yurtta artacak.

11 Mart 2011 Cuma 00:29
MÜJDE! HAVALAR ISINIYOR...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, bugün doğu Akdeniz, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay yağmurlu, Orta ve doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Sivas, Yozgat, Kayseri, Niğde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile sabah ilk saatlerde İstanbul'un Anadolu yakası, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Zonguldak çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.
Hafta sonu Kars, Ardahan, Artvin ve Rize çevreleri kar yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık olacak.
Gündüz sıcaklıkları bugün Marmara ve Ege bölgelerinde, hafta sonu Doğu Anadolu bölgesi dışında kalan tüm yurtta hissedilir derecede artacak, gece sıcaklıklarında önemli değişiklik olmayacak.
Gece sıcaklıklarının düşük olması sebebiyle bugün; Marmara, İç Ege ve İç Anadolu'da, hafta sonu Ege ve Akdeniz kıyıları ile güneydoğu Anadolu bölgesi dışında tüm yurtta buzlanma ve don olayı görülecek.
Hafta sonunda Marmara ile iç ve doğu bölgeler sabah saatlerinde yoğun olmak üzere sisli geçecek.
Vatandaşların ve ilgililerin, gece ve sabah saatlerinde beklenen sis ve buzlanma ile Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde beklenen muhtemel çığ riskinin oluşturacağı olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor.
                     
BAŞKENT 24 YILIN REKORUNU KIRDI
Hafta boyunca yurt genelinde etkisini sürdüren kar yağışları Başkent Ankara'da rekor düzeye ulaştı. 
AA muhabirinin, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ankara, 24 yıl aradan sonra Mart aylarında gerçekleşen en büyük yağışı bu hafta gördü.
En son 1987 yılının Mart ayında kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı Ankara'da bu hafta gerçekleşen yağışların ardından kar kalınlığı 25 santimetre olarak ölçüldü. Bu rakam, Ankara'nın Mart aylarında gördüğü ''en yüksek kar kalınlığı'' olarak belirlendi. Başkentte, uzun yıllar maksimum kar yüksekliği ise 30 santimetre ile 2002 yılının Ocak ayında gerçekleşti.
Ankara Valiliği, kar yağışının etkisini giderek kaybetmesi dolayısıyla eğitim öğretime bugün sabahtan itibaren devam edileceğini bildirdi.

GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT
Karayollarının bazı kesimleri yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Yetkililer sürücüleri gizli buzlanmaya karşı uyardı.
Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İnönü-Kütahya, Afyon-Bayat, Afyon-Seyitgazi, Emirdağ-Çifteler, Emirdağ-Bolvadin, Düzce-Akçakoca yolları kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapatıldı.
                             

AFYONKARAHİSAR-ANKARA KARAYOLU
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Afyonkarahisar-Ankara karayolunda ulaşım normale döndü. 
Önceki gün akşam saatlerinden itibaren kar yağışı ve Afyonkarahisar-Ankara karayolunun 60. ile 70. kilometreleri arasında meydana gelen tipi nedeniyle ulaşıma kapanan karayolu, 15 saat sonra ulaşıma açıldı.
Bölgede kar ve buzlanmaya karşı mücadelenin aralıksız devam ettiği bildirildi.
         
BURSA-ANKARA KARAYOLU
Bursa-Ankara karayolunun, Mezitler mevkisinde sorunun giderilmesinin ardından sabah saatlerinde trafik açıldı. 
Önceki gün öğle saatlerinden sonra etkili olan kar yağışı nedeniyle 3 tırın kayması sonucu ulaşıma kapanan İnegöl-Bozüyük arasındaki Mezitler mevkisinde sabah saatlerine kadar çalışma yapıldı.
Ekiplerin yoğun çabaları sonucunda bölgedeki tırların çekilmesi ve yolu kaplayan karların temizlenmesinin ardından Bursa-Ankara karayolu ulaşıma açıldı.
          
HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ
THY'nın İstanbul-Sivas uçak seferi olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Alınan bilgiye göre, THY'nin dün yapılması gereken TK-2662 sayılı İstanbul-Sivas ile TK-2663 sefer sayılı Sivas-İstanbul uçak seferleri, Sivas Nuri Demirağ Havaalanı çevresinde etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
Anadolu Jet Firması'nın, Ankara-Siirt seferi sis nedeniyle yapılamadı.
Edinilen bilgiye göre, saat 13.20'de Ankara'dan Siirt'e ve saat 15.35'te de Siirt'ten Ankara'ya yapılması gereken uçak seferleri, Siirt'teki sis nedeniyle iptal edildi. Yolcular, çevre illerdeki havaalanlarına yönlendirildi.
Siirt'te uçak seferleri, son 4 gündür sis nedeniyle yapılamıyor.

MEGAKENT KARLA MÜCADELE EDİYOR
İstanbul'da karla mücadele çalışmaları kapsamında, 9 saatte 3 bin 734 ton tuz, 41 ton solüsyon kullanıldığı bildirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan hava tahmin raporlarına göre, karlı havanın bu akşam İstanbul'u terk edeceği belirtildi.
Önceki gün akşam saatlerinde başlayan kar yağışının sabaha kadar devam ettiği, AKOM ekiplerinin ana arterler ve katılım noktalarında karla mücadele çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.
Kar kalınlığının, Şile Ağva'da 15-25 santimetre, Beylikdüzü, Halkalı, İkitelli, Zekeriyaköy, Çamlıca, Kartal, Tuzla-Orhanlı'da 8-12 santimetre, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Ümraniye ve Çekmeköy'de 4-7 santimetre, Bostancı, Taksim, Beşiktaş ve Eminönü'nde ise 2-3 santimetre olarak ölçüldüğü ifade edildi. 
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
''Aralıklarla devam eden kar yağışının, öğleden sonra batı kesimlerden başlayarak, akşam saatlerinde Anadolu yakasını terk etmesi bekleniyor. Hafta başından bu yana kuvvetlice, aralıklarla hamle yaparak tam fırtına şeklinde (80-100 kilometre hızla) esen rüzgarın da ilerleyen saatlerde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Cumartesi sabahına kadar don ve buzlanma bekleniyor. 
Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 3 bin 343 personel ve 772 araçla kötü hava koşullarıyla mücadele ediyor. Önceki gün akşam 22.00 ile dün sabah 07.00 saatleri arasında, 3 bin 734 ton tuz 41 ton solüsyon kullanıldı. Kimsesiz 304 vatandaş, otelde misafir ediliyor.''

BAŞKENT'TE KARLA MÜCADELEYE DEVAM
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, çalışmalar sonucunda, Ankara'da tüm ana arter yolların trafiğe açık tutulduğu, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin dün çalışmalarını sokaklar ve kaldırımlarda yoğunlaştıracağı bildirildi.
Açıklamada, kar yağışının başladığı günden bu yana tüm ekiplerin 24 saat esasına göre aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdüğü, yapılan çalışmalarla Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğundaki tüm bulvar ve caddelerin trafiğe açık olduğu belirtildi.
Ana arter, bulvar ve caddeleri açık tutmak için yapılan yoğun çalışmaların ardından, trafiğin normale döndüğü, dün itibariyle daha çok Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan ve genişliği 12 metreden büyük olan sokaklar ile hastane, okul, üniversite gibi kamu kurum ve kuruluşlarının çevresinde, giriş ve çıkış yerlerinde çalışmaların yoğunlaşacağı ifade edilen açıklamada, Ankara mücavir alan sınırları içinde bulunan köy yollarında da çalışmaların artırılacağı, bu bölgelerde de kar küreme ve tuzlama çalışmalarının yapılacağı, karla mücadele ekiplerince, kaldırımlar üzerinde ve yol kenarında biriken karlar ile kaldırımlarda biriken kar ve buzların temizleneceği, vatandaşların sıkıntı yaşamaması için gerekli bütün çalışmaların yapıldığı bildirildi.
Açıklamada, kar yağışının azaldığı ancak tam olarak sona ermediği, hava sıcaklığının sıfırın altında seyredeceği, bu nedenle yollarda gizli buzlanma yaşanabileceği, bu konuda da araç sürücülerinin dikkatli seyretmeleri istendi.

                 
POYRAZ ETKİSİNİ KAYBEDİYOR
Marmara Denizi'nde 3 gündür etkili olan poyraz, sabah saatlerinde etkisini kaybetti.
Şiddetli poyraz nedeniyle yollarına devam edemeyen yerli ve yabancı bandıralı 23 şilep ve tanker, rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi sahillerine çevirerek demirledi. 3 gündür demirli bekleyen şilep ve tankerler fırtınanın etkisini kaybetmesi ile sabah saatlerinde boğazlardan geçmek üzere hareket etti.
Olumsuz hava koşullarından etkilenerek balığa çıkamayan Şarköylü balıkçılar, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarında demirleyerek bekledi. Havanın düzelmesiyle balıkçı tekneleri de balık avı için yeniden Marmara'ya açıldı.
           

EĞİTİME KAR ENGELİ
Konya ve Aksaray'da yoğun kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle toplam 8 ilçede, okullarda eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı.  
                                     

YABAN HAYVANLARI UNUTULMADI
Karadeniz'de de etkisini sürdüren kar yağışı, Küre Dağları Milli Parkı'ndaki yaban hayvanlarını da olumsuz etkiliyor.
Birçok hayvan türü için farklı yaşam ortamları sunan milli parkta özellikle don ve kar yağışının hakim olduğu kış aylarında İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce yemleme çalışması yapılıyor.
                
SOĞUĞA ALDIRMADAN DENİZE GİRDİLER
Antalya'da ''Lara Yunusları'' adlı grup üyeleri, soğuğa aldırmadan denize girdi.
Sabahın erken saatlerinde eski Lara yolundaki falezlerde toplanan, iş adamlarından oluşan grup, şarkılar söyleyerek denize girdi. 365 gün yüzdüklerini belirten Lara Yunusları grubu üyeleri, denizin sıcak olduğunu söylediler.
                                             

OTOMOBİL ÇIĞ ALTINDA KALDI
Muş-Kulp karayolunun 20. kilometresinde çığ altında kalan otomobil, karayolları ekiplerince çıkarıldı.
Bölgede etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle çok sayıda köye ulaşım sağlanamazken Muş-Kulp karayolunun Kozma yaylası mevkisinde çığ meydana geldi. İçinde iki kişinin bulunduğu otomobil çığ altında kaldı.
Yolun ulaşıma kapanmaması için bölgede hazır bekletilen karayolları ekipleri, anında müdahale ederek, çığ altında kalan otomobili çıkardı.
Çığ nedeniyle Diyarbakır'a hasta götürdükten sonra Muş'a dönen iki ambulans, bir kamyonet ve bir otomobil bölgede mahsur kaldı.
Karayollarına bağlı ekipler, bölgede yaptıkları karla mücadele çalışmalarının ardından yolu ulaşıma açtı. Araçlar yoluna devam ederken bölgede bekletilen karayolları ekipleri, çalışmalarını aralıklarla sürdürüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.