banner1668

Mehdi'ye Ortam Hazırlayan Başdanışman Yine Gündemde!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın askeri danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi’ndeki sözleri tepkilere neden oldu.

Mehdi'ye Ortam Hazırlayan Başdanışman Yine Gündemde!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın askeri danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi’ndeki sözleri tepkilere neden oldu.

01 Ocak 2020 Çarşamba 13:03

Adnan Tanrıverdi, kongreye ilişkin yaptığı açıklamada "İslam Birliği olacak mı olacak. Nasıl olacak Mehdi Hz. geldiği zaman. Peki Mehdi ne zaman gelecek? Allah bilir. Peki bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM bunu yapıyor" ifadelerini kullanmıştı. Tanrıverdi’nin “Mehdi gelecek” şeklindeki sözleri, AKP içinden de tepki aldı.

Adnan Tanrıverdi’nin kurucularından olduğu Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi’nin (SADAT) Libya'ya gönderilecek askeri grupları da yönlendirecek olması, Tanrıverdi’nin daha önce yaptığı açıklamaları ve çalışmaları gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı, SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin eyaletlere bölünmesini savunmuştu. “Kürdistan” ve “özerklik” sistemini de destek veren Erdoğan’ın danışmanı Adnan Tanrıverdi, bazı devlet okullarında Türkçe’nin ikinci dil olarak okutulmasını savunuyor. Öten yandan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER), 2011 yılında hükümete yeni Anayasa için önerilerde bulunmuştu. Genel Başkanlığını Tanrıverdi’nin yaptığı ASDER’in Anayasa teklifinde de eyalet sistemi ve özerklik savunulmuş, Mustafa Kemal Atatürk ve laiklik hedef alınmıştı.

İşte tekrar gündeme gelen Erdoğan’ın danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin o açıklamaları:

" Devletin kurumlarında ve uluslararası ilişkilerde resmi dil Türkçe olmalı ancak Kürtlerin ve diğer etnik grupların kendi dillerini konuşma, geliştirme ve kendi dilinde eğitim yapma özgürlüğü anayasa ile koruma altına alınmalıdır. Kürtçe'nin geliştirilmesi devletin kültür programlarında yeralmalıdır. Devletin okullarında isteyen Kürt vatandaşlarımıza kendi dilinde eğitim hakkı tanınmalı, ikinci dil olarak Türkçe öğretilmelidir. Eyalet sistemi getirilmelidir. Devletin yönetim şekli yeniden düzenlenmelidir. Bu Kürtlerin özerklik isteklerini karşılayacak hem de devlete bağlılık ve aidiyetini artıracak şekilde oluşturulmalıdır."

TANRIVERDİ KİMDİR?

Şu an SADAT Başkanı olan Tanrıverdi'nin bağlantıları 2008 yılında Odatv tarafından irdelemeye başlanmıştı.

Önce o günlere gidelim…

Vakit (Şimdiki adıyla Yeni Akit) gazetesi, yazar kadrosuna çarpıcı bir ismi dahil etmişti: Adnan Tanrıverdi.

Vakit'e Milli Gazete'den transfer edilen Tanrıverdi, 1964 yılında Kara Harp Okulu’na girdi. Kenan Evren döneminde yıldızı parlayan Tanrıverdi, İslamcı bir kimliğe sahip olduğunu hiçbir zaman gizlemedi ve orduda dini propaganda yapmaya devam etti.

Kurmay subay olarak; 2. Piyade Tümen Komutanlığı’nda (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 1980 Ağustos’unda Binbaşılığa terfi etti. 1984 yılında Yarbay, 1987 yılında ise Albay oldu. 1990 yılında 8'inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

Tanrıverdi, 1995–1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 A

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.01.2020 13:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol