'KOCA BİR İSLAM TARİHİ SALTANAT TARİHİDİR'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, yine çarpıcı açıklamalar yaptı. Eliaçık hoca, " Koca bir İslam tarihi saltanat tarihidir" dedi.

'KOCA BİR İSLAM TARİHİ SALTANAT TARİHİDİR'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, yine çarpıcı açıklamalar yaptı. Eliaçık hoca, " Koca bir İslam tarihi saltanat tarihidir" dedi.

Tuncay
Tuncay
28 Aralık 2015 Pazartesi 01:49
'KOCA BİR İSLAM TARİHİ SALTANAT TARİHİDİR'
İşte hocamızın o sözleri:

" İslam'a taban tabana zıt yorumlarla adeta İslam'ın altı üstüne getirilmektedir. Şimdi burada iki kelime var: Biri demokratik diğeri özgürlükçü... İslam'ın demokratik olması, İslam'ın demokratik boyutları, yönleri ve İslam'ın özgürlükçü olması ne demektir? 

Demokrasi kelimesi demos kökünden geliyor ve halk demek. Mahalle halkı demek. Eski Yunan'da Atina'da bir tartışma vardı. Yöneten kim olmalı diye. Genos yani soylu tarafından mı yoksa demos yani halk tarafından mı? Atina soy bağına mensup krallar tarafından yönetilmeli diyenler Genoscuydu, genetik kökünden geliyor. Buna karşı Atina'yı yönetecek olanlar demos tarafından yani halk tarafından atanmalıdır diyenler vardı. Bir müddet sonra buna uygun reformlar yapıldı ve mahalle halkı sırayla Atina'yı yönetmeye başladı. Bu yönetime katılma faaliyeti sonraki dönemde demokrasi olarak gelişti ve daha sonra siyasal literatüre girdi. Demek ki demokrasi demek halkın yönetime katılması, halka sormak demek.

Bunu İslam dünyasına aktardığımızda Arapça deyimi Cumhur'dur. Cumhur da mahalle halkı, ortalama vatandaş demektir. Demos'un karşılığı Cumhur'dur. Cumhuriyet de buradan geliyor, halkın yönetime katılması anlamına geliyor. Burada ki yönetim sadece bir ülke yönetimi değil. Aile için düşünürseniz ailenin tüm üyelerinin yönetime katılması, mahalle için düşünürseniz tüm mahallenin yönetime katılmasıdır.

Eski Yunan'dan beri bu şekildedir. Eğer bir kişi yönetirse buna monarşi, bir grup yönetirse buna oligarşi, halk yönetirse buna da demokrasi deniyor. Şimdi İslam'ın demokratik yorumu dediğiniz zaman, İslam'ın yönetim meselelerinde halkı yönetime katarak, bir idare ortaya koyması anlamına geliyor. İslam'da halk yönetime nasıl katılacak? İslam tarihine baktığımızda demokrasi değil de monarşi veya oligarşiye benzer yönetimler olduğunu görüyoruz. Mesela bir kişi sultan oluyor, sultanın yerine oğlu geçiyor, o ölüyor onun oğlu geçiyor, o ölüyor ötekinin oğlu geçiyor. Bu böyle Emeviler, Abbsiler, Osmanlılar boyunca sürmüş, gitmiş.

Demek ki İslam dünyasında bir demokrasi sözkonusu olmamış. Sultanlık idaresi, padişahlık idaresi olmuş. Nasıl olur peki? Kur'an böyle mi istiyordu? Peygamberimiz Medine'de bu şekilde mi yapılmasını istemişti? Nasıl olursa İslam'ın özünde demokratik bir ruh varken, cumhuri bir ruh varken bütün bir İslam tarihi saltanat tarihi olur? Sultanların tarihi olur? Burada bir yanlışlık olduğu apaçık ortada." 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.12.2015 03:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmail yıldız 2015-12-28 17:13:35

Çok güzel bir değerlendirme..
Kutluyorum hocamı..
İslâm'ın sizin gibi " cumhurcu" olan aydınlara ihtiyacı var..!
Batıyla yarıšmak isteyen bir islam,ancak demokrasiyi ,laikliği gerçekleştirebilirse,üretebilirse,hem imajını değiştirir .Hem de bilimi başarır..
Bu gün ki emperyal güçlere de yem olmaktan KURTULUR..

Avatar
mehmet tekci 2015-12-28 15:12:25

Öngörüleriniz umut verici zaten söyledikleriniz mantıkla islamın olması gerektiği gerceğidir aksi taktirde islam bu şekliyle diktatoryal bi sistemdir öznesi cıkıyor buda Allahın bir diktatör olduğu anlamına geliyor .haşa .iktidara egemen her erk islamın icini bosaltıp cıkarları doğrultusunda dizayn ediyor bütün .mesele islamın gercek yörüngesine nasıl oturtacağız bu bağlamda bi paradikma geliştirilebilirmi .sizce mümkünmüdür.

Avatar
hasan baykur 2015-12-28 22:16:02

hocam teşekkürler.yanlız değiliz.

Avatar
Mehmet uslu 2015-12-28 14:43:41

Hocam aydinlatici ve öğretici bilgileriniz için tesekurler

Avatar
Huseyın 2015-12-29 03:23:59

Hırstıyan. Dını. Yüz. Yıllar. Önce. Aynı.
Bu günkü kasap. Ruhlu. İSLAM. Dını. gıbı. Idi
Lakın avurpa. Aydın'ların. Güçlü. Çabası. İle
Hıristıyan Dınını. Barbar. Papaz'ların. KANLI. Dişişini. Cenktiler
Kıliseyı. DORT duvarın. Arasina. Kıtledıler
Bu nedenle. Avurpada. Demokrası. Gelistı. Bu. Gün. Avurpa. İnsanların. Yüzde. 80. Seni. ATAİTTIR.
DÜNYA. NÜFUSU En. Gelişmiş. Ülkeler. Japonyanin. Nüfusunun. Yüzde 98. ATAİST tır
JAPON Halk. Hırsızligı. Bılmez. Yasadigımiz. Gezegende. Gelişmiş. Ulkelerın. Demokrasını. Yoğunluk. Olduğu. Ülkelerde. Halkın. Büyük. Kesmi. ATAIST. tır
İSLAM. Toplumlarında. Yüzyıllardır . Yıldır Bır Aydınlanma. Hareketı. Yasanmadi
Aydınlar. Beşikte. İken. KALT. Edıldı
Kisacası.
ISLAMIN. KANLI. DİŞİ. ÇEKİLMEDİ
İSLAM
TOPLUMLARİ. DA. YAŞİYEN.
İslacı. Halklar.
İslamimin. Bu. Kanli. Cirkfligınde. Bu. Gününü. Yarınını. Kurtarmak. İçin
DİN SIZLİĞİ. TERCİHI.
Edıp. ATAİST. Deyıp.
Bu. Kirli. Belada. Kurutulmalıdırlar
DİN. ler. Nasıl. Bir. İdeolojı. İnançsa
ATAIST likte. Bır. İdeolojıdır
Hemde. TOPLUMLARİ. Bağrında
Gerıci. Hurafe. Çığlığı. Değildi.
DEMOKRASIYI. YARATIYOR
GELIN.
GERIÇİLİGİ. YENMEK. İÇİN
DEMOKRASİYİ. YASATMAK. İÇİN
İSLAMCI. TOPLUMLAR.
ATAIZIM. İDEOLOJİSİNİ.
BENIMSEMELİDIR

Avatar
Nakifer Göçtürk 2015-12-29 16:49:30

Teşekkürler teşekkürler teşekkürler........................................................

Avatar
Emine soyal 2015-12-30 00:07:06

Ben on beş yıl evvel suriye de bir saltanat oldugunu söylemiştim kral ın hizmetleri değil boy boy posterleri asılı idii

Avatar
Cihan ak 2015-12-31 03:59:51

"Islamda demokratik bir ruh" yoktur ve i. Eliacik bunu halen göremedi.