'KEMALİZM BAHANE EDİLEREK DİN HÜRRİYETİ KISITLANIYOR'

Yaşar Nuri Öztürk hocamızın bir dönem sert bir şekilde eleştirdiği ve isim vermeksizin 'Hurafe Soytarısı', 'Cehalet Timsali Adam' olarak nitelediği Mehmet Şevket Eygi, bu kez liselerde mescide karşı olanlara sert çıktı, onları 'diktatör ruhlu kimseler' olarak tanımladı.

'KEMALİZM BAHANE EDİLEREK DİN HÜRRİYETİ KISITLANIYOR'

Yaşar Nuri Öztürk hocamızın bir dönem sert bir şekilde eleştirdiği ve isim vermeksizin 'Hurafe Soytarısı', 'Cehalet Timsali Adam' olarak nitelediği Mehmet Şevket Eygi, bu kez liselerde mescide karşı olanlara sert çıktı, onları 'diktatör ruhlu kimseler' olarak tanımladı.

Tuncay
Tuncay
21 Mart 2015 Cumartesi 23:20
'KEMALİZM BAHANE EDİLEREK DİN HÜRRİYETİ KISITLANIYOR'
İşte Eygi'nin kaleme aldığı o yazısı:

"AŞIRI  ve bence adaletsiz ve insafsız muhalefetiyle tanınmış bir İstanbul gazetesi feryadı başmış, filan lisede cemaatle her gün öğlen namazı kılınacağı afişi asıldı!.. Buna şaşacak ne var anlamak zor.

İngiltere’nin büyük bölümünde, 1944’ten bu yana kolejlerde, her sabah derslere başlamadan önce ibadet ve dua ediliyor. Öğrencilerin buna katılması mecburîdir. Aynı şey bizde olsa kıyamet mi kopar? Bizim Charlie’ler Müslümanların din hürriyeti konusunda niçin anlayışlı, hoşgörülü değiller.

Bir kısım liselerimizde yıllardan beri süren sinsi, sinsi olduğu kadar yoğun bir ateizm propagandası yapılıyor.

Devlet, bütün okullarda mecburî din kültürü dersleri okutuyor ama bir aldatmacadan ibaret. İslam dinine ait bir ders kitabının başında besmele olması gerekmez mi? Bizimkilerde Besmele yok, Paşanın tam sayfa portresi ve karşısında Gençliğe Beyannamesi yer alıyor.

Bu kaçıncı yazışım… 1868’den 1912’ye kadar Batı’ya açılmış penceremiz Galatasaray Sultanisi’nde (Lisesinde) bütün Müslüman öğrencilerin vakit namazlarını okul camiinde, okulun resmî imamının ardında cemaatle kılmaları mecburî idi.

İslam dininde namaz, imandan sonra ikinci temel ve değerdir. Bu memlekette din,  inanç, inandığı gibi yaşamak hürriyeti varsa okullarda mescitler olması ve öğrencilerin namaz kılması,  kılabilmesi gerekir. Bundan daha tabiî bir şey olamaz.

Türkiye Müslümanları, egemen azınlığın zorla, terörle empoze ettiği jakoben laikçiliği hiçbir zaman benimsememiş ve kabul etmemiştir.

Resmî ideolojili vesayet rejiminin Tevhid-i Tedrisat prensibi ve devrimi millî kültür ve kimliğimize uymaz.

Devletin nasıl bir Diyanet Başkanlığı, yüz bine yaklaşan camisi, üç bin İmam-Hatip okulu, yüz binlerce resmî din hizmetlisi varsa, bu bir realite ise; okullarda mescit olması, namaz kılınması da tabiî karşılanmalıdır.

Okullarda mescit olması laikliğe aykırı imiş…  Bu iddia bir saçmalıktır. Din, inanç,  inancına göre yaşamak hürriyeti evrensel bir haktır. Bütün insan hakları ve hürriyetleri metinlerinde, sözleşmelerinde yazılıdır. Laiklik ise bir insan hakları ve hürriyetleri değeri değildir.

Laiklik ile laikçilik ayrı ayrı şeylerdir.

Laik Fransa Katolik kilisesinin liselerine izin vermektedir.

Laik Fransa Avicenna İslam lisesi açılmasına izin vermiştir ve şu anda ülkenin bir numaralı lisesidir.

Devlet liselerinde mescid olması laikliğe aykırı olmaz, laikçiliğe aykırı olur.

Bizim cumhuriyetimiz laik değildir. Bizdeki sistem devlet dini sistemidir.

Devlet dini sistemi ikiye ayrılır:

1. Devletin dinle barışık, uyum içinde olduğu, dine saygı gösterdiği, dine hürriyet verdiği, dinle işbirliği yaptığı sistem.

2. Devletin dine baskı yaptığı, dini kösteklediği, dini gemlediği sistem.

Koskoca bir Diyanet İşleri Başkanlığı’na sahip olan rejim laik değildir.

Ülkemizde yüz bine yakın cami var, bunların bir ordu kadar imamı, müezzini, vaizi var. Devletin İlahiyat fakülteleri var. Her şehirde resmî müftü var. Binlerce resmî İmam-Hatip okulu var. Büyük sayıda resmî din dersi öğretmeni var. Bunların masrafları, maaşları devlet bütçesinden çıkıyor.

Sonra da bu sistem laik oluyor… Olur mu böyle şey?

Cumhuriyet İslam’la barışmalıdır.

Resmî ideoloji, Kemalizm bahane edilerek İslam’a, Müslümanlara baskı yapılmamalı, din hürriyeti kısıtlanmamalıdır.

İslam karşıtı egemen azınlıkların vesayet rejimine son verilmelidir.

Devletin yüz bine yakın resmî camii oluyor da, resmî liselerde niçin mescit olamayacakmış.

Liselerde mescid istemeyenler aslında bütün camilerin kapatılmasını istiyorlar da buna cesaret edemiyorlar.

Onlar Stalinist, Enver Hoca zihniyetli, insan haklarına karşı, diktatör ruhlu kimselerdir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.03.2015 23:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.