banner845
Flaş Haber
Kapat

"ENTRİKALARIN ACENTASI HALİNE GELMİŞ İNSANLAR VAR"

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, Türkiye'de mahalle duvarları arkasına gömülüp kalmış ve saflığını yitirmiş insanlar olduğunu belirterek, " Bizans entrikalarının ve uluslararası planların uzantısı ve hatta acentası haline gelmiş niceleri var" dedi.

"ENTRİKALARIN ACENTASI HALİNE GELMİŞ İNSANLAR VAR"

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, Türkiye'de mahalle duvarları arkasına gömülüp kalmış ve saflığını yitirmiş insanlar olduğunu belirterek, " Bizans entrikalarının ve uluslararası planların uzantısı ve hatta acentası haline gelmiş niceleri var" dedi.

Tuncay
Tuncay
04 Mart 2014 Salı 12:33

 Eliaçık hoca, “Saf Türkiye” derken “saf” sözcüğünü katıksız, arı, katışıksız, halis niyetli, has anlamında kullandığını, sorulması gereken sorunun " Acaba böyle bir Türkiye var mı? Olabilir mi?" olduğunu kaydetti. Herkesin kendi “mahalle duvarının” arkasında “Saf Türkiye” hayalleri kurabileceğini ancak kendisinin  “Saf Türkiye”nin “mahalle duvarları yıkılmadan” ortaya çıkmayacağını söylediğini dile getiren Eliaçık hoca, " Çünkü saf duygularla yola çıkıp, “mahalle duvarlarının” arkasına gömülüp kalmaktan bir müddet sonra safiyetini kaybedetmiş, ne yaman Bizans entrikalarının ve uluslararası planların uzantısı ve hatta acentası haline gelmiş niceleri var. Bugün acaba, “kırk odasının her birinde kırk entrikanın çevrildiği” Bizans sarayı gibi, kaptığı bir odada öteki hakkında entrika çevirmeden edemeyen, hatta bununla da yetinmeyip amaçlarına “uluslararası güçlerin” yardımı ve desteği olmadan ulaşamayacağına inanarak, “dış güçlerle” ilişki içinde olmayan “Saf Türkiyeci” bir gurup kaldı mı dersiniz? Köklerini ağaçlar gibi kendi toprağından alan, suyunu kendi pınarlarından içen ve kendi gök kubbesinde boy atan bir ekip/grup/hizip kaldı mı, bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var: Bu tür erdemli ve namuslu “kişilerin” olduğundan adım gibi eminim. Ancak onlar birbirine düşman gibi görünen değişik gurupların içinde kum taneleri gibi saçılmış vaziyetteler. “Mahalle duvarlarının” arkasında kalmışlar ve seslerini birbirine dahi ulaştıramıyorlar. Şahsen benim umudum bunlarda… “Saf Türkiye” belki buralardan çıkabilir" dedi.



KÜRESELCİ KİM ULUSALCI KİM?
'Küreselci' ya da 'ulusalcı' kavramlarının da birer duvar olduğunu bunları da yıkmak gerektiğini anlatan Eliaçık hoca, " Baktığımızda, her iki “mahalle duvarının” arkasındakiler de Türkiye’yi “çağdaş uygarlık düzeyine” çıkarmak istemiyor mu? Çağdaş uygarlık nerede? Avrupa’da, Amerika’da, İngiliz’de yani Batı’da… İster küreselciler yoluyla, ister ulusalcılar yoluyla ulaşın, sonunda “uygarlık düzeyi” diye ulaşmak istediğiniz yer aynı kapıya çıkmıyor mu? Parti kapatma davası açtıranlar da, “Kapatılırsa bizim düzeyimize ulaşma çabanız akamete uğrar” diyenler de aynı mihraklar olmasın? “Sen Türkoğlu Türksün” diyenler de, “Bak, o ne diyor; sen de Kürtoğlu Kürt değil misin?” diyenler de aynı odaklar olmasın? Şu hale bakın;Ulusalcı küreselciye soruyor: AB fonlarından besleniyorsun, ajansın!
Küreselci ulusalcıya cevap veriyor: Geçenlerde sen de AB fonlarından 12.6 milyon Euro almışsın, ne iş! Ee, asıl ikinizinki de ne iş! Bir yazımda “AB süreci Türkiye’nin değişim sürecini hızlandırmıyor, bilakis köstekliyor” diye yazmıştım. En son kapatma davasında bunu açıkça görmüş olmalısınız. Türkiye ne zaman kendi “iç dinamikleri” ile değişim sürecine girse bir el devreye girerek bunu baltalıyor. “Böyle bir ev ödevi yoktu, bu da nereden çıktı?” diyorlar. “Ama bu yıllardır yaşadığımız bir sorun; gerçek, sahici bir sorun, kendimizin çözmesi lazım” diyorsunuz, “Hayır, ev ödevinde bu yok” diyorlar. Ve bir yolunu bulup akamete uğratıyorlar. Boyuna “AB süreci ihmal ediliyor, kurtuluş orada” diyen küreselciler de, “AB’den güç alarak askere saldırılıyor, kurtuluş burada” diyen ulusalcılar da, “AB sayesinde değişeceğiz, asker sopasından ancak böyle kurtuluruz” diyen dindarlar da yanılıyor! Hiçbir şey olacağı yok. Külliyen aynı değirmene su taşıyorsunuz! Biriniz tavşan diğeriniz tazı olmuş ne fark eder? Burada “Saf Türkiye” yok! Çünkü Saf Türkiye’de “mahalle duvarları” olmaz. “Mahalle duvarlarını” yıkmadan Saf Türkiye’ye ulaşamazsanız. O duvarların arkasında, bir şeyler yaptığınızı sanarak sadece karanlık mihrakların oyuncağı haline gelirsiniz." şeklinde konuştu.

İŞTE DEMEL DEĞERLER...
Eliaçık hoca, “Saf Türkiye”nin olmazsa olmazları ve temel değerleri'ni de sıraladı: Bunlar bana göre aynı zaman da cumhuriyetin de temel nitelikleridir: " 1- Hakimiyet-i Milliye: Yani egemenlik sultanın, padişahın, hanedanın, ulemanın, ordunun, sermayenin, Ali’nin, Veli’nin, Selami’nin değil; milletindir! Millet egemenlik hakkını 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nda (mad:2) ve 1924 anayasasında (mad.4) geçtiği gibi “Millet Meclisi eliyle” kullanır, 1961 anayasasında (mad.4) ve 1982 anayasasında (mad.6) geçtiği gibi “yetkili kurumlar” (örn. TSK) eliyle değil… (En önce bunu değiştirin). 

2- İstiklâl-i Tam: Bağımsızlık ve özgürlük “Saf Türkiye”nin olmazsa olmazıdır. Türkiye bunun için kurulmuştur. “Tek dişi kalmış canavar” ile bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz için masaya oturulamaz. Bunlar tartışılamaz bile. Söz konusu olan karşılıklı bağımlılık değil; karşılıklı ilişkidir. Tam bağımsız ve özgür olun da kiminle ilişki kurarsanız kurun…


3- Misak-ı Milli: Türkiye’nin doğal coğrafyası kendi dil, din, tarih ve kültür evrenidir. Birinci dünya savaşının zorunlu sonuçları gereği “millet” doğal coğrafyasından “iç kalesine” çekilmiştir. Edirne-Kars arası içte bu iç kaledir. Misak-ı Milli, Türkiye’nin iç kalesi ve doğal coğrafyası ile bölünmez bir bütün olduğunu ilan eder. Bu büyük bütün M. Akif’in dediği gibi “Şu karşıdaki mahşer kudursa, çıldırsa” dahi ortak bir “sine” ve tek bir “cephe”dir. Türkü, Kürdü, Arabı, Arnavutu, Çerkezi, Müslümanı, gayr-ı Müslümi, Şii’si, Sunni’si bu sinenin efrad-ı milletidir (milletin unsurları). İşte buna “millet” denir. “Misak” da bunun bölünüp parçalamayacağına dair tarihi yemindir. İstiklal savaşında kurtarılan, efradın bir bölümüdür. Tamamı ise milletin hafızasında ve Misak’ın uhdesinde mündemiç olarak yaşıyor.


4- Müdafa-ı Hukuk: Yani hak, hukuk ve adalet savunması esastır. Dünya ölçeğinde kendi haklarını savunması ve yaşatması milleti millet yapan en önemli özelliktir. Sınır haklarını başta olmak üzere dil, din, tarih, coğrafya ve kültür evreninden doğan haklarını savunması milletin en tabi hakkıdır. İçeride ise hak ve adalet en vazgeçilmez görevdir. Eğer devlet hak ve adalet çizgisinden saparsa meşruiyetini kaybeder. Bu nedenle devletin felsefi temeli adalete (Müdafa-ı Hukuk’a) dayanmak zorundadır.


5- Muasır Medeniyet: “Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak” veya “Milli değerlerimizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak” cümlesini yeniden kuralım: Bir çağdaş uygarlık yaratmak! Aksi halde dışarıda bir yerlerde çağdaş bir uygarlık yaratılmış, o kesin doğru; biz gidip ona ulaşacağız veya kendimizi onun üzerine çıkaracağız gibi oluyor. Oysa başka coğrafyalarda yaratılmış uygarlıklar bizim için “mihenk taşı” olamaz. Olsa olsa inceleme konusu olabilir; illa o doğru diye bir şey yok.


Benim “Saf Türkiye”den anladığım budur.
Cumhuriyetin temel nitelikleri hiçbir “mahalle duvarının” arkasında böyle anlatılmaz. Çünkü bu yorumu ancak kendi duvarlarını kendi elleriyle yıkanlar yapabilir.
Demek ki bunlar Türkiye’nin ideolojisini değil ontolojisini ifade eder. Ontoloji, başta “Kemalist ideoloji” olmak üzere her tür ideolojinin üzerindedir. İdeolojiler bu ontolojiyi gerçekleştirmek için vardır. Bunun için de devletin “resmi ideolojisi” olmaz, ontolojisi olur. Cumhuriyetin temel nitelikleri bu anlamda yukarıda saydığımız beş temel ilkeden ibarettir. Diğerleri CHP’nin altı oku olup tek parti döneminden kalmadır.
“Böyle bir Türkiye yok, hayal kuruyorsun” diyebilirsiniz.
Bence var.
Bu Türkiye, ne küreselcilerden ne de ulusalcılardan çıkmaz.
Belki, yıkılan o “mahalle duvarlarının” enkazından çıkar!
Bunun için yeni bir bakış, başka bir perspektif lazım.
İşe “mahalle duvarlarını” yıkarak başlamak lazım." 
(Mahalleri Duvarları Makalesinden)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 04.03.2014 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Huseyin 2014-03-05 04:00:22

Önce din duvari yikilmasi lazim. çünkü insanlara din dersi verip,uyusturuyorlar küreseciler mali götürüyorlar.insanlar neden aptal anlayamiyorum.d