DİRİLİŞ ERTUĞRUL'UN HİKAYESİ...

" Siz istediğiniz kadar Ertuğrul’u Baycu Noyan’la kafa kafaya getirip çarpıştırın, Osmanlı’ya giden yolun kapısını Selçuklu’yu çökerterek açan da Moğollar’dır."

DİRİLİŞ ERTUĞRUL'UN HİKAYESİ...

" Siz istediğiniz kadar Ertuğrul’u Baycu Noyan’la kafa kafaya getirip çarpıştırın, Osmanlı’ya giden yolun kapısını Selçuklu’yu çökerterek açan da Moğollar’dır."

Tuncay
Tuncay
05 Ekim 2015 Pazartesi 00:57
DİRİLİŞ ERTUĞRUL'UN HİKAYESİ...
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Tayfun Atay, TRT'nin reyting rekortmeni dizisi Diriliş: Ertuğrul'un ikinci sezonunu değerlendirdi. Atay, dizinin neo-Osmanlıcılık bakımından en önemli dayanak olduğunu öne sürdü. İşte o yazı:

" Diriliş “Ertuğrul” ilk sezonunda Hristiyanlık ve Haçlı düşmanlığı ile yol aldıktan sonra yeni sezonda Doğu mahreçli Moğol düşmanlığı ile iştigal edecek gibi gözüküyor. Memlekette çekik gözlü avının yaygınlaştığı bir dönemde gayet yerinde bir ötekileştirme denilebilir! İlk bölümde nefret objesi olarak kullanılan karakterler hep çekik gözlüydü.
Yapımcılar hiç sıkıntı yaşamaz diye düşünüyorum. Memlekette bol miktarda çekik gözlü “Tatar” delikanlı bulunmakta. Kaldı ki “ırkî” (biyolojik) karakter itibarıyla Moğol olmaktan öte “harsi” (kültürel) bakımdan da öyle olan, “Cengiz”, “Temuçin”, “Hülagü”, (Ögeday’dan) “Oktay”, “Tarkan”, “Timur” ve “Noyan” (bu sonuncuya birazdan tekrar döneceğiz) isimli de bol miktarda ve öz be öz “Türk” memleket evlatları bulunacaktır!..

Nereye mi varmak istiyorum? Cumhuriyet’in başından beri Türklüğün bir kimlik kapasitesi olarak sunumuna ilişkin tartışmaların en temel başlıklarından birini oluşturan Türk-Moğol ilişkisine...

Türkçü milliyetçiliğin bu topraklarda etnodinsel temelli işlerlikte tuttuğu “düşman öteki” kategorileri ortadadır: Yahudi-Hristiyan ve Greko-Romen altyapı üzerinde yükseltilen Batı, başta gelir. Komünizm katsayısı eşliğinde Rusya buna eklenir. Nihayet Türklüğün ortaya çıkışıyla irtibatlı olarak tarihin daha derinlerine gidecek şekilde Çin zikredilir.

Bunlara içeriden ve dışarıdan irili-ufaklı eklenenler vardır. Bu ülkede bir siyasi ideoloji anlamında Türkçülüğün babası olan Nihal Atsız, oğluna vasiyetinde (1941) bunları şöyle toparlar: Yahudiler, Çinliler, Acemler, Yunanlılar, Bulgarlar, Almanlar, İtalyanlar, İngilizler, Fransızlar, Araplar, Sırplar, Hırvatlar, İspanyollar, Portekizliler, Romenler, Japonlar, Afganlılar, Amerikalılar, Ermeniler, Kürtler, Çerkezler, Abazalar, Boşnaklar, Arnavutlar, Pomaklar, Lazlar, Gürcüler, Çeçenler...

Ama bakın, Moğollar yoktur.

Çünkü Türklük’le Moğolluk tarihsel, coğrafi, kültürel olarak çok geçişlilik arz ettiği için; Asya bozkırlarında Hunlar’dan itibaren Türk tarihini Moğol tarihinden ayırmak hemen hemen imkânsız olduğu için; dolayısıyla her iki etnik kategori arasında “ne seninle ne sensiz” durumu söz konusu olduğu için Moğollar’ı düşman saymak o kadar kolay değildir. Aynı nedenlerle çocuklarına göğsünü gere gere Cengiz, Kubilay, Temuçin, Oktay, Timur, Noyan adlarını verenlerin asli motivasyonu da Türklük’tür.

O yüzden Diriliş “Ertuğrul”da karşımıza düşman olarak çıkarılan, tarihsel gerçeklikte 1243 Kösedağ Savaşı’nda Anadolu Selçukluları’nı bozguna uğratarak bu topraklarda Moğol istilalarının önünü açan Baycu Noyan’ın adı kendisine isim, soyisim olmuş sayısız vatandaşımız, dini bütün insanımız vardır (mesela Hacı Münib Engin Noyan).

Moğollar bu topraklarda çok can yakmıştır, doğru. Ertuğrul Gazi’nın yaşadığı 13’üncü yüzyıl, Anadolu’nun Moğollar’ın baskısı altında inim inim inlediği bir dönemdir ve o zamanlar Anadolu’da Moğollar’a dair sarf edilen adeta efsaneleşmiş söz şudur: Geldiler, yaktılar, yıktılar, kestiler, biçtiler, gittiler...

Tabii Moğollar’ın bu pratiğini soğukkanlılıkla değerlendirmek istersek karşımıza çıkacak kavram, “yağma ekonomisi”dir. Aslında Moğol tazyiki ile İran ve Azerbaycan üzerinden Anadolu’ya akan Türkmen boyları da bu ekonominin içindedir ama çok deşmeyelim! “Kuzgun”uz ve yavrumuz “anka kuşu”dur!..

Esas şu iki nokta üzerinde durmak gerekir: Birincisi, Moğol fırtınası Doğu’dan Batı’ya doğru esip her yeri kasıp kavururken bünyesinde Türk-Altay halklarından savaşçıları da bol miktarda barındırmaktadır. Ve ikincisi, dizide resmedilenin aksine Anadolu Selçuklu hâkimiyetinin kıyısındaki Türkmen beyliklerine Moğollar, kötülükten çok iyilik yapmıştır. Çünkü Moğol baskısı, Selçuklu sultanlığını zayıf düşürdükçe bu beylikler bağımsız olarak kafasına göre hareket etmeye başlarlar. Sonuçta da bunlar arasından sivrilerek çıkacak olan Osmanlı’dır.

Yani siz istediğiniz kadar Ertuğrul’u Baycu Noyan’la kafa kafaya getirip çarpıştırın, Osmanlı’ya giden yolun kapısını Selçuklu’yu çökerterek açan da Moğollar’dır.

Gelelim yeni sezon ilk bölümün en çarpıcı sahnesine: Baycu Noyan’ın maiyetindeki bir “Şaman”ın dansının coşkusu eşliğinde bir handa çoluk çocuk demeden yaptığı katliama...

Moğollar’in İslam’la müşerref olmamış olması ve “heretik” addedilmeleri, herhalde yukarıda sözünü ettiğimiz Türk ve Moğol farkını an itibarıyla, yani neo-Osmanlıcı AKP Türkiye’sinde gösterme açısından en önemli dayanak olsa gerek. Ve dizi, Batı’ya doğru “Hristiyanofobik” tutum alırken Doğu’ya, Moğollar’a doğru da İslam-dışı bir “heretik”lik üzerinden surat asmaya karar vermiş. Bu süreçte olan Şamanizm’e olmuş.

Tabii o dönemde Ertuğrul Gazi’nin başında bulunduğu Türkmen beyliği ne kadar Şamanist inanç motiflerinden azadedir ve ne kadar dizide resmedildiği ölçüde Sünni-İslam teolojisi ile halelenmiştir, onu da sormak lazım!..

Ama sormayalım! Sonuçta Türklerin tarihini ancak İslam’la muteber sayarak yol alan ve İslam- öncesi Türk tarihini Yahya Kemal gibi “kabl’et-tarih” (tarihöncesi) saymaktan da öte yok sayan bir dinbaz iktidarın ülkeye biçtiği yeni elbiseye uyarlı bir kurgu var karşımızda...

“Türktük, İslam’la ‘insan’ olduk!..” Diriliş “Ertuğrul”un hikâyesi bu...

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 05.10.2015 09:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir 2016-04-27 23:39:57

Yazar Müsveddesi kafir oğlu kafir Cumhuriyet gazetesi yazarı daha ne bekliyorsunuz ki bu köpek soyundan lan bunların bu ermeni yahudi dollerinin hala kuyruk acısı var. Emin olunki bunların tek dertleri islam kardeşim. Yoksa vatan bunlar için o kadarda önemli değil. Malın biride bu herif benzetme yaparken ermeni mi., kürtmüdür demiş yazar köpeği için lan oğlum sen insanmisiniz. Sen muslumanmisin

Avatar
Çelebi 2015-11-08 10:09:05

Boyuna salliyorsunuz ulasamadiginiz ciğere murdar demekten başka yaptığınız bişey yok. Bir muhteşem yüzyıl kadar yanlış anlatım iğrençlik yok ya batıyor size bunlar.

Avatar
Murat alkan 2015-11-08 11:10:43

Muhteşem Yüzyılda yada diğer eski dizilerde Laikliğe uysun diye kadınların bas örtülerini kuran ayetine tam ters boyunları açık bir biçimde baglatırken sorun yok şimdi sorun var siz her dizinizde tarihi tam anlatın tam giydirin sonra eleştirin sizin mantığınızla aynı fakat Zıt fikirlerde kendi yaptığını baskası yapınca yanlış öylemi HADE ORDAN

Avatar
Türk Türkiyem 2015-11-11 23:35:03

Türk olmadığın kesin. Zorun gitti heralde. Ermenimisi. Yahudimi, rummu, kürtmü

Avatar
Emine Aleyna 2015-11-22 12:35:20

Moğollar la Türkler aynı soydan geliyor doğru ama sizin gibi insanlar kendi mensup olduğu milleti, Türkleri değil de Moğolları üst tutması çok utandırıcı bir durum. Allah sizin gibi insanlara akıl iman versin de kendi ülkenizi satmayasınız

Avatar
Doğukan 2015-11-22 12:39:58

TÜRK TÜRKİYEM. Bu ülkede ırkçılık yok yapamazsın. Türkler ve Kürtler aynıdır eşittir. Sizin terörist dediğiniz Kürtler onlar da Müslümandır. Onlar çoğu Türkten daha çok sever bu MİLLETİ ÜLKETİ

Avatar
dadaş 2015-12-31 00:23:10

Bu yazıyı yazan sahıs sen don önce kendı soyunu araştır soysuz it seni.

Avatar
Muhammed 2016-01-19 16:04:21

Şerefsiz