banner1668

AKP'den 'Kiralık Vekil' Hamlesi!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a grup kurmaları için vekil verebileceğini açıklamasıyla 'vekil kiralama' tartışması başlamıştı. AKP'li Numan Kurtulmuş'tan kiralık vekillerin önüne geçmek için hazırlık yapıldığı sinyali geldi.

AKP'den 'Kiralık Vekil' Hamlesi!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a grup kurmaları için vekil verebileceğini açıklamasıyla 'vekil kiralama' tartışması başlamıştı. AKP'li Numan Kurtulmuş'tan kiralık vekillerin önüne geçmek için hazırlık yapıldığı sinyali geldi.

21 Mayıs 2020 Perşembe 08:21
AKP'den 'Kiralık Vekil' Hamlesi!

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, CHP’nin ekonomiyle ilgili önerilerilerinin de çelişkilerle dolu olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

 “Somut teklifler içermeyen, bu dönemden istifade etmeye çalışan bir bakış açısıyla hazırlanmış bir öneri. En az CHP’li arkadaşlar kadar bu işin farkındayız ama böyle bir dönemde milletin güven duygusunu zedeleyecek sözlerin söylenmemesi iyi niyetin en temel göstergesidir. Siz bu krizi tutar, ‘buhran’ kelimesiyle tanımlarsanız, devasa bir problem olduğunu ortaya koymuş olursunuz. Adı üstünde buhran içinden çıkılması son derece zor bir süreç demektir. Bunu sadece Türkiye’nin sorunuymuş gibi ifade ediyorlar. Bu küresel bir sorun, her ülkeyi etkiliyor. Türkiye’nin bir meselesiymiş gibi gösterilemeye çalışılması da doğru bir davranış değildir. Bu süreçte iyi niyetli, yapıcı teklifleri dinlemeye hazırız ama CHP’nin teklifinde olduğu gibi bir kısmı genel temenni mahiyetinde bir kısmı da gündemi doldurmaya matuf olan sözlerle bir takım çıkışlar yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin, pandemiyle mücadelede bütün dünya tarafından takdirle izlenen büyük bir başarı ortaya koyduğunu belirten Kurtulmuş, “Halk tarafından da Cumhurbaşkanımızın başarı algısında yukarı doğru bir çıkış gözleniyor. Buradan gündemi saptırmak ya da gündemde yer bulmak telaşıyla söylenmiş üst üste konulmuş, fikri bütünlük içerisinde olmayan birçok konunun olduğunu görüyoruz. Adını ‘Buhran Çıkış Programı’ koyacaksınız. İçi doldurulmuş, eklektik bir takım görüşlerden ibaret bir dosya. Çok ciddiye almamız gerekmediği kanaatindeyim” dedi.

SEÇİM YASASI’NDA DEĞİŞİKLİK SİNYALİ
Kurtulmuş, seçim barajı tartışmalarının hatırlatılması üzerine, konunun gündeme getirildiğini ama CHP’nin bu konuda herhangi bir somut teklifinin ya da TBMM’ye aksetmiş bir yasa tasarısının olmadığını söyledi.

Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Cumhurbaşkanlığı Sistemi gereği nasıl ittifakların yapılmasının yasal olarak zemini hazırlandıysa tabii ki seçim yasasında da eğer gerekirse düzenlemeler yapılabilir. Seçim yasasıyla birlikte de şunun önce söylenmesi lazım. Zaten bir ittifak zemini var. Şu anda parlamentoda çok sayıda parti bir şekilde dolaylı olarak bu seçim barajını aşmış görünüyor. En önemli meselelerden birisi de daha evvel de uygulamasını gördüğümüz kiralık milletvekilleriyle grup kurmanın gerçekten mümkün olmayacağı bir düzenlemenin de olması demokrasi bakımından önemlidir. Partiler parlamentoya gönderilebilir, partiler parlamentodan bir şekilde yer almayabilir. Buna karar verecek olan milletin iradesidir. Bırakın hangi partinin parlamentoya girip temsil edileceğine karar veren millet olsun, sandıkta kararını versin. Ne karar veriyorsa da o kararla Türkiye’de TBMM’nin kombinasyonu oluşturulsun. Demokratik katılımdan bahsediyorsak hem bütün partilerin parlamentoya girmesini bir şekilde dizayn edebilecek bir düzenleme yapılabilir ama ondan daha önemlisi millet iradesinin bir şekilde çalınmasına ve gasbedilmesine kimsenin hakkı olmamalıdır.”

‘MEMLEKET MASASI’ YORUMU
Kurtulmuş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Memleket Masası” önerisinin sorulması üzerine, siyasi partilerin birbirinin düşmanı değil, rakibi olduğunu belirterek, “Mevcut yönetimin her fırsatta gayri meşru olduğu, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin oturmadığı hatta her hal ve şart altında Cumhurbaşkanımızın neredeyse halk tarafından seçilmemiş gibi göstermeye çalışacaksınız. Despotluktan, diktatörlükten bahsedeceksiniz. Sanki böyle bir anayasa oylaması hiç olmamış, milletimiz karar vermemiş gibi Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni bir şekilde kabul etmeyeceğinizi her halinizle belli edeceksiniz, ondan sonra da diyeceksiniz ki ‘Müzakere edelim.’ Makul, yapıcı, iyi niyetli her türlü teklifle oturup konuşuruz ama önce muhalefet partilerindeki arkadaşların Türkiye’de artık bir anayasa değişikliği olduğunu, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne geçildiğini ve bu sistemin halk tarafından seçilmiş meşru bir yönetimi oluşturduğunu bir şekilde görmeleri, içselleştirmeleri lazım.” şeklinde konuştu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.05.2020 08:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol