banner1668

50 BİN MEHMETÇİK TERHİS OLUYOR!

Zorunlu askerlik hizmeti kapsamında 12 ayını dolduran 50 bin Mehmetçik terhis edilecek.

50 BİN MEHMETÇİK TERHİS OLUYOR!

Zorunlu askerlik hizmeti kapsamında 12 ayını dolduran 50 bin Mehmetçik terhis edilecek.

25 Aralık 2013 Çarşamba 14:05
50 BİN MEHMETÇİK TERHİS OLUYOR!

 Hükümet’in askerlik süresini 15 aydan 12 aya çekme kararı, 1 Ocak 2014 itibarıyla yürürlüğe giriyor. Bu doğrultuda, zorunlu askerlik hizmeti kapsamında 12 ayını dolduran tüm Mehmetçikler terhis edilecek. Edinilen bilgiye göre; tüm terhisler yeni yılın ilk günlerinde tamamlanacak. Terhis edilecek askerlerin sayısının ise 50 bin civarında olacağı belirtiliyor.

 
Milli Savuna Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'ndan, "Silahlı Kuvvetler'deki kadro durumumuz şu sayıya düşmüştür, bundan fazlasına gerek yoktur" diye bir görüş gelmediği sürece, mevcut durum itibariyle bedelli ve askerliğin süresini indirme gibi bir çalışmalarının olmadığını bildirdi.
 
70 BİN MEHMETÇİK YARARLANACAK
 
Askerlik süresini 15 aydan 12 aya indirdiklerini anımsatan Yılmaz, 1 Ocak 2014'ten itibaren de uygulamaya geçeceğini dile getirdi. Yılmaz, 70 bine yakın Mehmetçiğin bu yasadan yararlanacağını bildirdi.

BEDELLİ SORUSUNA YANIT VERDİ

Bakan Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili soruları da yanıtladı.
 
Yılmaz, yeni bir bedelli çalışmalarının ve yedek subaylığın süresini 6 aydan 4-5 aya indirme çalışmalarının bulunmadığını vurguladı. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bedelli çalışmamız niye yok? Bizim 500-600 bin arasında bir bakayamız, yoklama kaçağımız var. Askere gelmeme gerekçesi 'Ha bedelli çıkacak'. Gerek af, gerek bedelliyi çok dile getirmemek lazım. Getirirseniz, o zaman askere gitme düşüncesi olanlar, 'bedelli çıkıyor ben gitmeyeyim, bedellinin yaşı düşüyor gitmeyeyim' Bizim istediğimiz bir durum değildir. Milli Savunma Bakanlığı olarak ne askerliğin süresinin düşürülmesi ne de yeni bedelli çalışmamız yok. Numan Kurtulmuş, bir sosyal vakaya dikkat çekiyor. Şahsi görüşü olduğunu dile getirdi."

GENEL KURMAY ÇALIŞMA YAPARSA...
 
Soru üzerine Yılmaz, 25 yaşa indirme çalışmalarının da olmadığını söyledi. "Olmayacak mı?" sorusuna ise Yılmaz, "Genelkurmay Başkanlığı, yeniden bir yapılanma yaparsa, 'Silahlı Kuvvetler'deki ihtiyaç mevcudumuz, kadro durumumuz şu sayıya düşmüştür, bundan fazlasına gerek yoktur' diye bir açıklama, görüş bize iletmediği sürece şu anki mevcut durum itibariyle bizim ne bedelli çalışmamız ne de farklı alanlardaki askerliğin süresini indirme gibi bir çalışmamız vardır" karşılığını verdi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.12.2013 14:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol