banner1668

VE OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞTİ

Büyük eleştirilere neden olan 66 aylıkların ilkokula başlama yaşı değişti.

VE OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞTİ

Büyük eleştirilere neden olan 66 aylıkların ilkokula başlama yaşı değişti.

14 Ağustos 2013 Çarşamba 10:27
VE OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞTİ

  Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde büyük eleştirilere rağmen çıkarılan ve 4+4+4 adı verilen yeni eğitim yasasında  geri adım atıldı.  Bir yıllık uygulamanın ardından, 66-67 ve 68 aylık çocukların ilkokula başlaması, velilerin vereceği dilekçe sonucu, bir yıl ertelenecek. Erteleme isteyen, velilerden artık, çocukları için sağlık raporu da istenmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Buna göre okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanların ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile, kayıtlarını bir yıl erteleyebilecek.
Bugüne kadarki uygulama ile 66 aylık çocuklarının ilkokula hazır olmadığını düşünen velilerden, çocukları için bu konuda sağlık raporu getirmeleri isteniyordu.  Eleştirilerin ardından 12 yıllık zorunlu eğitim düzenlemesinin en çok tartışılan "Okula başlama yaşı" ile ilgili esneklik getiren Milli Eğitim, okula başlama yaşını sağlık raporuyla belgelenirse bir yıl ertelenebileceğini kararlaştırmıştı.  

YAŞ 6,5 OLDU
Son düzenleme ile de sağlık raporu şartı kaldırıldı. Velilerin vereceği dilekçe yeterli olacak. 66-67 ve 68 aylıklar için sağlık raporundan vazgeçilirken, 69-70 ve 71 aylık çocuklara da, ‘’Sağlık raporu getirmeleri’’ şartıyla bir yıl erteleme imkanı tanındı.  Böylelikle 66-67 ve 68 aylık çocuklar, velileri isterse, 5,5 yerine 6,5 yaşında ilkokula başlayacak.  69-70 ve 71 aylık çocuklar da ‘’Zihnen ve bedenen gelişmediği’’ yönünde alınacak sağlık raporu ile, yaklaşık 7 yaşında okullu olacak.

SORUN YAŞANDI
Geçen yıl çıkarılan yasa ile 66 aylık çocuklar için ilkokula başlama zorunlu hale getirilmişti. Henüz 5,5 yaşında olan çocukların okula hazır olamayacağı yönündeki yoğun eleştirilere rağmen, Hükümet ve Milli Eğitim ısrar edince, 66 aylıklara zorunlu ilkokul sistemi devreye girmişti. Veliler ‘’Daha çok küçük’’ diyerek çocuklarını okula göndermek istememiş, ilkokulların birinci sınıfları da aşırı kalabalıklaşmıştı. 5,5 yaşındaki çocuklar okula uyum sağlayamamış, sınıfta tuvaletini yapan ve uyuyan miniklere de sık sık rastlanmıştı. Minikler, kendilerinden 5-6 yaş büyük olan ve aynı okulda üst sınıflarında okuyan öğrencilerle de problem yaşamıştı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 14.08.2013 10:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol