OKULLAR CAMİYE DÖNÜŞÜYOR!..

AKP iktidarının ‘’dindar nesil yetiştirme’’ uygulamaları tam gaz devam ediyor.

OKULLAR CAMİYE DÖNÜŞÜYOR!..

AKP iktidarının ‘’dindar nesil yetiştirme’’ uygulamaları tam gaz devam ediyor.

16 Aralık 2017 Cumartesi 15:41

İstanbul’daki bir lisenin binası, dini referanslara göre düzenlendi, spor salonu cuma namazı için mescit olarak kullanılmaya başlandı. Spor salonunda cuma namazı kılınan Bahçelievler Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin internet sitesine, “Cuma namazlarımızı okulumuzda kılıyoruz” başlığıyla fotoğraflar da konuldu. Okulun internet sitesinde yapılan açıklamada da “6 Kasım 2017 tarihinden itibaren öğrencilerimizin güvenliğini de düşünerek cuma namazlarımızı okulumuzda kılmaya başladık” denildi.

Demokrasinin böylesi

Okullardaki herhangi bir düzenlemeyi hayata geçirirken velilere, sendikalara ve eğitimcilere kulağını kapatan MEB, İstanbul’un Fatih ilçesinde ise tezat bir uygulamaya geçti. Bir öğrencinin ‘toplu namaz’ önerisi, ilginç bir bürokratik yazışma ağına yol açtı. Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ilçe kaymakamlığına gönderilen yazıda ise ilçedeki tüm öğrencilerin toplu sabah namazı kılınmasına davet edilmesi isteğinin uygun olduğu belirtildi. Yazı şöyle: “İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve Fatih İlçe Öğrenci Meclisi Başkanı .......’nın l, 15.12.2017 Cuma günü Pertevniyal Valide Sultan Camii’nde, Fatih ilçesinde eğitim öğretim gören tüm öğrencilerle beraber sabah namazı programı yapmak istemekte ve programın müdürlüğümüze bağlı tüm okullara duyurulmasını talep etmektedir. Talepleri müdürlüğümüzce uygun görülmektedir.’’

Adım adım dinselleşme
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, eğitim sistemindeki dinselleşme uygulamalarından şu örnekleri verdi:

Okulöncesi kurumlarda çocuklara Kuran öğretiminin başlaması.
Tüm eğitim kurumlarında mescidin zorunlu hale getirilmesi (Laboratuvar, kütüphane, spor salonu, sanat atölyesi zorunluluğu yok).
Yasal olarak 9, fiilen okulöncesinden başlatılarak kız çocuklarının başlarının ve bedenlerinin kapatılması (Bu madde kılık kıyafet düzenlemesi üzerinden hazırlandı. Kısa etek, dar pantolon vb giyemiyor çocuk ama başını ve bedenini kapatabiliyor.)
Yasada karma eğitim esas olmasına rağmen imam hatip liseleri binalarının kız-erkek ayrılması, bina tekse sınıf ve koridorların, kız- erkek şeklinde ayrılması) Diğer lise türlerinde de fiilen benzer uygulamaların yapılması
Cuma namazı saatlerinde özellikle okul idarecileri ve din öğretmenleri eliyle çocukları toplu cuma namazına götürme (Maltepe’de bir lisede çocuk okul saatleri içerisinde cuma namazına gönderildiği sırada trafik kazasında hayatını kaybetti.

[Haber görseli]
İki mescit birden
Halkevleri’nin “Eğitimde Gerici Uygulamalar’’ başlıklı son raporunda, yapılan anketin sonuçları şöyle sıralanmıştı:

Aceleyle mescit açma: Öğrencilere dönük kılık kıyafet baskısı ile birçok okulda karşılaşılıyor. Bazı okul müdürlerinin göreve gelir gelmez okulların temel sıkıntılarına dair çözüm üretmekten önce aceleyle mescit açtığı tespit edilmiş. Bir okulda 2 mescit: Mescitler çoğu okulda laboratuvar, kitaplık yerine açılmış. Hatta bir okulda 2 tane mescit açıldığı görülmüş.

Yemek duası: Veli, öğretmen ve öğrencilerin yüzde 42’si okullarında etnik, mezhep ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına bizzat yaşayarak ya da gözlemleyerek şahit olduklarını belirtmiş. Yine okulların yüzde 46’sında özellikle din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin namaz kılma, baş örtme gibi konularda telkinlerde bulunduğu tespit edilmiş. Ankete katılan anaokulu velilerinin büyük kısmı yaşı küçük olduğu gerekçesiyle çocuğuna henüz dini bilgi vermediğini, ancak bilgisi ve isteği dışında öğretmenler tarafından yemek duası öğretildiğini söylemişler.

Okul din öğrenme yeri değil: “Sizce din eğitiminin müfredat içerisinde arttırılması öğrencinin yararına mıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 92’si ‘hayır’ cevabı vermiş, büyük çoğunluk okulların din öğrenme yeri olmadığını ifade etmiş. Soruya “yararınadır” yanıtını verenlerin önemli bir kısmı da bu artışın sınavlarda artan din dersi sorularının cevaplanabilmesi ve ortalamaların yükselmesi için yararlı olduğunu söylemişler.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.