banner845

'TÜRK'Ü İNCİTİRSEN İKİ ŞEY YAPAR...'

ABD'nin Louisville Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Justin McCarthy, sözde Ermeni soykırımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

'TÜRK'Ü İNCİTİRSEN İKİ ŞEY YAPAR...'

ABD'nin Louisville Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Justin McCarthy, sözde Ermeni soykırımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Tuncay
Tuncay
18 Mayıs 2015 Pazartesi 10:39
'TÜRK'Ü İNCİTİRSEN İKİ ŞEY YAPAR...'

 ustin McCarthy, "Ermeni soykırımı" iddialarına karşı Türkiye'nin daha aktif hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Bazen güçlü olmanın yanı sıra yüksek sesle konuşmak da gereklidir" dedi.

Tarih ve nüfus bilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi konusunda uzman olan McCarthy, "Amerika'daki Türk İmgesi" ve "Osmanlı Türkleri, 1281'den 1923'e" kitaplarının Türkçe çevirilerinin yayımlanması dolayısıyla Taksim'deki bir otelde düzenlenen konferansta konuştu.

''TÜRK KENDİSİNE ACINDIRMAZ''

McCarthy, iyi özelliklerin bazen dezavantaja dönüşebildiğini, bunun bireyler için de toplumlar için de geçerli olduğunu söyledi.

Türklerin güçlü, şeref kavramına sahip, şikayet etmeyen kişiler olduğunu aktaran McCarthy, "Türkü incitirsen iki şey yapar, ya boşverir ya da sert bir karşılık verir. Ağlamaz, kendisine acındırmaz" dedi.

Bunun iyi bir özellik olduğunu ifade eden McCarthy, şöyle devam etti:

''EVLERİNDEN  EDİLEN 1 MİLYON TÜRK'Ü ANLATIN''

"Ama bunun kötü yanı, dışarıdaki insanların duyduğu tek şeyin ağlayanlar olmasıdır. Türklere bu nedenle aktif olmalarını tavsiye eder dururum. Olanı biteni anlatın, Ermenilerin evlerinden ettiği 1 milyon Türk'ü ve Ermeni'yi, Van'da Müslümanların 3'te 2'sinin katledilmesini anlatın. Bazen güçlü olmanın yanı sıra yüksek sesle konuşmak da gereklidir."

McCarthy, "Amerika'daki Türk İmgesi" kitabında "mutlu bir öykü" anlatamadığını, Türkler hakkındaki geleneksel Amerikan ve Avrupa görüşünü tasvir için kullanılabilecek tek kelimenin "ön yargı" olduğunu vurguladı.7 Ekim 1988'de Yeşilyayla köyünde yapılan kazıda bulunan Ermeniler tarafından katledilen Müslüman Türklere ait toplu mezar


Bu konuyla ilgilenmeye Müslümanlara yönelik etnik temizlik hareketlerini incelerken başladığını dile getiren McCarthy, şunları kaydetti:

"Bu çalışmalarım sırasında milyonlarca Osmanlı Müslümanı'nın katledildiğini veya evinden sürüldüğünü keşfetmekle kalmadım, Amerika'da hiç kimsenin bu olup bitenlerden haberdar olmadığını da fark ettim. Müslümanların maruz kaldığı katliamların ABD'de ne gazetelere yansıdığını, ne de ders kitaplarında yer bulmuştu. Tersine, hem gazeteler hem de ders kitapları sadece Ermenilerin ve Rumların çektiklerini yazıyordu. Üstelik bu yazılanların çoğu da yanlıştı." 

''KORKUNÇ TÜRK EFSANESİ''

McCarthy, ABD'de Ermeni meselesinin tartışılmasının bile güç olduğunu söyledi.

Siyasetçiler, hatta akademisyenlerin Türklerin soykırım yaptığına çok fazla ikna olduğunu belirten McCarthy, şöyle devam etti:

"O kadar ikna olmuşlardı ki Birinci Dünya Savaşı'ndaki diğer felaketlere yönelik başka açıklamaları dikkate bile almıyorlardı. Gerçek tarih hakkında çok az şey biliyorlardı ama zihinleri de tamamen kapalıydı. Bu konuyu tartışmak isteyenlerimizin de karşısına 'Korkunç Türk efsanesi' konuluyordu. Efsaneler tanımları gereği akılcı değildir. Onlara sadece inanılır. Efsaneler 'Bunu herkes bilir,' 'Doğru olmalı, çünkü herkes inanıyor' denile denile kültürleri, ülkeleri etkisine alır."

McCarthy, Türklerle ilgili Ortaçağ'a dayanan ve çoğunlukla da dinden kaynaklanan ön yargıların etkisindeki Amerikalıların Türkleri "doğal katliamcılar" olarak gördüğünü, bundaOsmanlı topraklarında misyonerlik faaliyeti yürüten Amerikalıların 1830'lardan itibaren yazdıkları raporların da etkili olduğunu dile getirdi.

ABD'deki "olumsuz Türk" imajının siyasi konularda etkili olduğunu ancak bu ülkeye göç eden Türkleri bireysel olarak etkilemediğini ifade eden McCarthy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sorunlara karşı Amerika ifade özgürlüğünün olduğu bir ülke. Türklerden hoşlanmayanların siyasi veya ekonomik gücü olabilir. Bu gücü gazeteleri ve televizyonları etki altına almak için kullanabilirler de fakat beni işten attıramaz veya hapsedemezler. Ben sözde 'Ermeni soykırımını' reddediyorum. Fransız veya İsviçre parlamentolarının tersine, Amerikan Kongresi asla ifade özgürlüğüne karşı bir yasa çıkarmayacaktır. Anayasamız buna izin vermez. Tarihçi Bernard Lewis'in veya Doğu Perinçek'in yargılanmasına benzer şeyler ABD'de hiçbir zaman olmayacaktır. Bu da Amerika'nın iyi yönü."

''TÜRKİYE ÇOK DAHA ÖZGÜR''

McCarthy, Türklerin kendi tarihlerini ve özellikle de Türkler ile Ermeniler arasında yaşanan olayları öğrenmelerini gerektiğini aktardı.

Tarihin derinliğine ve doğru bir şekilde öğretilmesi gerektiğini vurgulayan McCarthy, "Eğer bir meselenin iki tarafı varsa, bunlar da tartışılmalı ancak doğrusunu söylemem gerekirse, Türkiye'de herhangi bir kitapçıya girdiğimde Taner Akçam'ın kitaplarını görüyorum.Ermenistan'da bir kitapçıya girdiğimde Justin Mccarthy'nin kitaplarını görüyor muyum  Kesinlikle hayır. Türkiye çok daha özgür bir yer" şeklinde konuştu.

McCarthy, dinleyicilerden gelen bir soru üzerine de "Ermeni milliyetçilerin 3 amacı var. Birincisi, Türkiye'nin bir soykırımın gerçekleştiğini kabul etmesini istiyorlar. İkinci olarak, Türkiye'nin 80 milyar doları aşkın bir tazminat ödemesini istiyorlar. Üçüncü olarak da Türkiye'nin Ermenistan Cumhuriyeti'ne Erzurum, Bitlis, Van, Trabzon ve Tunceli'yi de içine alan bir toprak parçasını vermesini istiyorlar" yanıtını verdi.

''MÜSLÜMANLARI KOVMAK YA DA ÖLDÜRMEK''

McCarthy, Ermenistan'daki milliyetçilerin bu taleplerinin yaratacağı sonuçları konusunda dürüst olmadığını belirterek, "Türkiye'den talep edilen topraklarda, bütün dünyadaki Ermeni nüfusunun iki katından daha fazla Müslüman yaşıyor. Demokrasilerde bir adam, bir oy ilkesi vardır.Söz konusu topraklarda yeni bir Ermenistan yaratmanın tek yolu da Müslümanları kovmak ya da öldürmek olabilir. Başka yolu yoktur. Ermeni milliyetçileri dürüst olurlarsa gerçek isteklerinin de bu olduğunu kabul edeceklerdir" diye konuştu.

Türkiye'de Ermeni meselesiyle ilgili pek çok konferans yapıldığını ve buralarda"soykırım" tezinin savunulabildiğini belirten McCarthy, şöyle devam etti:

"Bu, Türkiye'nin özgür bir ülke olduğunun kanıtı. Bu iyi bir şey ancak daha da iyisi, bunu söyleyen insanların bu konuyu bizimle yüz yüze tartışacak cesarete sahip olması olurdu.Tartışmaktan kim korkar  Kaybedeceğini bilenler."

''ABDÜLHAMİT İYİ DİPLOMATTI''

McCarthy, bir soru üzerine, Sultan 2. Abdülhamit'in, döneminde iyi bir diplomasi yürüttüğünü belirterek, "Abdülhamit'ten hoşlanabilir veya hoşlanmayabilirsiniz ancak bir şey kabul etmelisiniz ki iyi bir diplomattı. 'Tamam, bir şeyler yapacağız ama yavaş yavaş' diyecek kadar akıllı biriydi.Osmanlı Bankası'nın Ermeniler tarafından basılmasını insanlar çoğunlukla sadece bir baskın zannediyor, halbuki banka bombalandı, bütün İstanbul'da bombalar patladı, insanlar öldü. Abdülhamit o ortamda sükuneti sağlamayı başardı. Tabii yarın gazetelerde 'McCarthy Abdülhamit'i çok sevdiğini söyledi' diye haberler de çıkmasın" diye konuştu.

Justin McCarthy, konferansın ardından okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.05.2015 10:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevgi Postoglu 2015-05-19 18:27:04

J.Mc Carthdney yazdiklari dogru..Ama en önemlisi saptamalari daha dogru. Türkler aglamaz ve acilari birakir ve yolunu yürür. Yıllar önce yazmıştım bir yazımda. Atalarimiz bize aci ve üzüntü anlatmayarak Ruhlarimizi kirletmemisler...O nedenle bugün objektif bakabiliyor ve Türkiye daha özgür dedirtebiliyoruz....Ermeni ruhunu kirletenler öncelikle kin ve nefretle kendi cocuklarini kirletip ruhlarini yaraliyorlar...O genclere yazık. ..Tarihi dogru okumak hepimize huzur getirir....Türklerin yaşadığı acılar o kadar çok ki...Amaç acılari yaristirarak bir yere varmak olmamalı.

Avatar
Necibe pehlivan 2015-05-18 20:07:05

ermeni ve rumlarla ve diğer ,kendi kendini ötekileştiren insanlarla birlikte büyüdük yaşadık ,eğitim gördük.hiç bir zaman aramızda fark olduğunu düşünmedik,din konusunda bile ,öylesine içselleştirmiştik ,birlikte yaşadıklarımızı. Bugünkü tespitim , hata yapmışız,bu derece hümanist ve hoşgörülü olunca , sanırım gösterdiğimiz hoşgörü bizlere ,kaybedilen miras olarak geri dönmek üzere, çok çok üzgün ve kırgınız. Ermenilere ,rumlara özellikle kürtlere . Bin kere yazıklar olsun, milyon kere!......

Avatar
mukerrem cetinalp 2015-05-18 12:31:26

Prof.Justin Mc Carthney bir tarih profosoru ve arastirmaci.Soyledigi her sey belgeleri ile dogrulaniyor.Biz Turkler onun butun tavsiyelerine uymaliyiz ve gururu bir kenara birakip gercekleri dunyaya haykirmaliyiz.

Avatar
Ali Biçer 2015-05-18 13:44:30

Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alan, Türk yöneticiler Türkiye'ye ve Türk Milletine sahip çıkmazken dış güçlerin Türkiye'yi savunması beklenemez.

Avatar
Muzeyyen Dagistanli 2015-05-18 17:08:03

Sayin Prof.Justin Mc Carthney in butun bu yazdiklari hakikat ve dahasida var, yalniz bizim Milletimiz cok pasif ve Mudafasiz..Ermenilerin bu korkunc ve Sahte itiraflarinin dogru olmadigini Dunyaya anlatmalari konusunda cok rahat ve yavas hareket ettiler Diger taraftan o yalanci ve Sahte duzenbazlar yurtdislarinda ortaligi Ayaga kaldiriyorlar, 7 sinden 70 ne kadar sahtekar, duzenbaz, yalanci..Ooooo yalan diz boyu ve para ilede bu sahtekarliklarini yurutebiliyorlar. Sayin Prof. Justin Mc Carthneyin de yazisinda belirtttigi gibi Hakikatler konusunda sesimizi yukseltmemiz gerekiyor.

Avatar
Ayten Çetinkaya 2015-05-20 16:27:59

Yaradılanı hiçbir zaman hor görmedim Yaradandan ötürü.
Ancak her sabrın bir sonu vardır.
Bizler ses çıkarmadıkça onlar kendi yalanlarında boğuldular. Yalan üzerine bir nesil yetiştirdiler. ve Dünya buna sessiz kaldı. Ancak eştikleri kuyuya düşmeleri dilerim çok yakındır. bizden koparsıkları Vatanları bile dilerim ellerinden çıksın ve dünyanın itip kaktığı paçavra değerinde bir insan topluluğu olarak kalsınlar. Allah buTürk milletine bumu yaşatsın.

Avatar
Hüsnü Coşar YURTCU 2015-05-20 09:42:20

Sayın prof.justin Mc Carthney tüm tespitleri dogru olmakla beraber, bu tur konulari vaktinde onemsemedigimiz için daha sonra asilamaz bir konu olarak önümüze çıkıyor. Evet bu konu ilk gundeme geldiğinde gerekli tepkiyi gostermis olsaydık bu halde olmazdi.
Ermeniler her ortamda dile getirdikleri için Turkler her defasinda gerekli tepkiyi koymayinca gercek gibi kabul görüyor.

Avatar
Vedat Arslan 2015-05-28 19:22:16

Prof. Justin McCarthy dürüst,gerçekçi
Cesur ve çok iyi ve yetenekli bir tarih
hocası.Bir TV konuşmasında "tarih hakkında konuşan ve yazanların söz veya yazı konusu yapacaklarını mutlaka belgelere dayanarak yazıp ,
konuşmaları gerektiğini"belirtip bu yapılmıyor ise "bunun basit bir propaganda veya yalandan" ibaret
sayılması gerektiğini belirtmişti.Tam bir bilim insanı olgunluğu ve yetkinliği ile.Ne kadar doğru. Ancak bizlerin de
Böyle yalanların geçerlilik kazanmaması için mutlaka üstümüze düşeni ve gereğini yapmamız şart.