TÜRK ÖĞRENCİLER ZOR DURUMDA!

Fransa'da okul tarih ve coğrafya ders kitaplarında Ermeni soykırım iddialarının ‘tarihi bir gerçek’ olarak müfredata girmesi, Türkiye kökenli öğrenci velilerini zor durumda bıraktı.

TÜRK ÖĞRENCİLER ZOR DURUMDA!

Fransa'da okul tarih ve coğrafya ders kitaplarında Ermeni soykırım iddialarının ‘tarihi bir gerçek’ olarak müfredata girmesi, Türkiye kökenli öğrenci velilerini zor durumda bıraktı.

17 Kasım 2012 Cumartesi 12:11
TÜRK ÖĞRENCİLER ZOR DURUMDA!

 Lyon’da Burak Doğansoy isimli Türk öğrencinin tarih dersini terk etmesi ile başlayan süreci değerlendiren Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, “Bu sorun çocukların sırtına yüklenmemeli. Gösterilecek tepkiler noktasında çok dikkatli olunmalı.” uyarısında bulundu.

Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, Ermeni iddialarının 4 Eylül’den itibaren ‘tarihi gerçek’ olarak yer almasına karar verdi. 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Müfredatı’nda yapılan değişiklikle ortaokul tarih ve coğrafya ders kitaplarında 1915 yılındaki sözde Ermeni soykırımını bir ‘iddia’ olarak değil, “tarihi bir gerçek” olarak belirtildi.
Fransa’nın farklı bölgesinden gelen şikayetleri değerlendiren Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, velilerin başkonsolosluklarla irtibata geçmelerini istedi. Burcuoğlu, Fransa Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili nota verdiklerini ifade ederek, “Fransa makamları bizim hassasiyetimizin farkında. Fakat geri adım atacakları yönünde bir işaret görmüş değilim. En azından nezaket gereği gönderdiğimiz yazılara bile henüz cevap vermiş değiller.” dedi.
“Tepkiler Öğrencilerinin Sırtına Yüklenmemeli”
Türk öğrencilerin okullarda maruz kaldığı durumu ve Ermeni soykırımı iddialarını içeren kitapları ‘dayatma’ olarak değerlendiren Burcuoğlu, “Bu sorun, ortaokul 3. sınıf öğrencilerinin sırtına yüklenmemeli. Velilerin, kendi çocuklarının dersten çıkmasını istemesi doğru değil. Doğru olan okul idaresi ve bizlerle görüşmek. Gösterilecek tepkiler noktasında da çok dikkatli olunmalı.” ifadelerini kullandı.
“Fransa’daki Türk Kökenli Öğrenciler Sahipsiz Değil”
Başkonsoloslukların bölgelerindeki bütün okul idareleri ile gerekli görüşmeleri yaptığının altını çizen Burcuoğlu, ailelerin de okul idareleri ile görüşmelerini istedi. Yaşanabilecek benzeri olaylar karşısında bağlı oldukları başkonsoloslukları ve bölgelerindeki Türk dernekleri bilgilendirmelerini isteyen Burcuoğlu, “Türk derneklerinin güçlü olduğu bölgelerde pek sorun yaşanmıyor. Genelde Türklerin az olduğu bölgelerde bu tarz sorunlar yaşanıyor. Vatandaşlarımızdan kesin ve net bilgiler bekliyoruz. Nerede? Hangi okul? Hangi öğretmen? Bu bilgilerin bizlere verilmesi sayesinde gerekli girişimleri hızlı bir şekilde başlatabiliriz.” dedi
Psikolog Bedir: Bu Tür Davranışlar Çocuğu Marjinal Olmaya Sürükler
Öğrencinin sınıfı terk etmesinin, öğretmen ve çocuk arasında gerginliğe sebep olacağını belirten Psikolog Mesudiye Bedir, “Ebeveynin, karşı çıktığı herhangi bir mesele karşısında, haklı olsun ya da olmasın çocuğuna sınıfı terk etmesi noktasında direktif vermesi ve bunun da çocuk tarafından gerçekleştirilmesi çocuğa yapılmı, bir iyilik olarak algılanamaz.” dedi. Anne ve babanın doğru bildiği ve inandığı doktrinleri, kültürel değerlerini, tarihini çocuğuna aktarmak istemesini haklı bir istek olarak değerlendiren Bedir, “Çocuğun psikolojik gelişimini ve yönlendirmelerin onun üzerinde oluşturacağı olumsuz etkileri de dikkate almak zorundayız. Ebeveyn olayları kendi çerçevesinden değerlendirmek yerine çocuğun açısından bakmayı tercih etmelidir. Bu atmosfer ise çocuğun öğretmen, okul ve aile bağlarına zarar verebilir. Bu tür davranışlar çocuğu marjinal olmaya sürükleyip okuldaki sosyal çevresini olumsuz etkileyebilir.” şeklinde konuştu.
Sivil Toplum Kuruluşlarından Destek
Avrupalı Demokratlar Birliği (UETD) Fransa Başkanı Ahmet Oğraş, öğrenci sendikaları ile görüşeceklerini açıkladı. Fransa’daki Türk kökenli öğrencilerin maruz kalacağı haksızlıklar karşısında hukuki hazırlıklar yapıyoruz diyen Oğraş, “Konunun çözümü için Fransa Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşme talebimizi kendilerine ilettik. Kendilerinin vereceği tarihi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Bugüne kadar okul ve aileler arasında köprü olduklarını ifade eden COJEP (Barış, Adalet ve Eşitlik Konseyi) Başkanı Ali Gedikoğlu, velilerden gelecek bütün yardım taleplerine açık olduklarını duyurdu. Okullar ile aileler arasında sorunu çözmek için çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirten Gedikoğlu, “Sorunu okul idaresi ile çözemediğimiz takdirde gerekli hukuki adımları atmaya da hazırız. Öğrencilerimizin yaşayacağı bütün haksızlıklarda arkasında duracağız.” şeklinde konuştu.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.