banner1668

Misillemeye Dünyadan Tepkiler!

İran’ın ABD’ye misilleme yapmak için Irak’taki ABD üslerine füze atması dünyanın bir numaralı gündem maddesi olurken, pek çok ülkeden taraflara itidal çağrısı geldi.

Misillemeye Dünyadan Tepkiler!

İran’ın ABD’ye misilleme yapmak için Irak’taki ABD üslerine füze atması dünyanın bir numaralı gündem maddesi olurken, pek çok ülkeden taraflara itidal çağrısı geldi.

08 Ocak 2020 Çarşamba 12:13
Misillemeye Dünyadan Tepkiler!

İran’ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası ABD’nin Irak’taki üslere attığı füzeler dünya gündeminin bir numaralı maddesi oldu. İran’ın gerçekleştirdiği misilleme sonrası pek çok ülkeden açıklamalar geldi.

Pek çok ülke ABD ve İran’a itidal çağrısı yaparken, Almanya, Danimarka, Norveç ve Polonya ise Irak’taki askerlerinin yaralanmadığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, yaptığı açıklamada ABD ve İran’a itidal çağrısı yaparak tarafların yükselen tansiyonu düşürmesi gerektiğini söyledi.

Gargaş ayrıca taraflara diplomasi çağrısı da yaptı.Japonya’dan gelen açıklamada ise Orta Doğu’da yükselen gerginliği takip etmeye devam ettikleri belirtildi.

İngiltere ve Almanya ise İran’ın misillemesini kınadı. İngiltere ve Almanya Dışişleri Bakanlıklarından yapılan açıklamalarda söz konusu misillemenin kınandığı mesajı paylaşıldı. 

Öte yandan İran dini lideri Ali Hamaney, İran'ın, Irak topraklarında bulunan ABD'ye ait hava üslerini vurmasının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu. Hamaney, "Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek. Bir şeyler daha ileriye gidebilir" ifadelerini kullandı.

İran'dan Irak'taki ABD üslerine füze saldırısı İran'dan Irak'taki ABD üslerine füze saldırısı

İRAN VE ABD ARASINDA YAŞANAN SALDIRILAR

"Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir. Dünyayı sarstı tarihi değiştirdi diyebiliriz. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız. Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran’daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir. Aslı olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek.

Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz ama dini prensiplerden de yola çıkarak gençlik de kültürel bölgeler de bu şekilde düşünüyor. Gözlerimizin önünde gerçekleşen bu durumdan sonra bir ders aldık diyebiliriz.

Ve bugün inancı sağlam insanlarımızın çokluğu ile birlikte bugünkü durumda memnuniyetsiz değiliz ama dikkatli olmalıyız. Doğru yolda ilerlemeye devam etmeliyiz. Bu büyük bir Kur'an dersidir. Allah bizim yardımımıza geliyor."

Süleymani'nin cenazesi, izdihamda 50 kişinin öldüğü tören sonrası defnedildi Süleymani'nin cenazesi, izdihamda 50 kişinin öldüğü tören sonrası defnedildi

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

"Şehit Süleymani cesur bir adamı. Aynı zamanda bilge bir adamdı. Sadece cesur değildi. Bazı insanlar bilgilidir ancak bunları hayata geçirecek cesarete sahip değildirler.

Bizim şehidimiz hem cesur bir adamdı ve aynı anda bileğe bir şahsiyetti. Kendisi ve tüm askerleri cesur bilge ve tedbirliydiler. Her zaman yaptıklarında bir mantık vardı. Ve bu cesaret ve bu temkin sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasi alanda da kullanıldı.

Siyasi cephedeki siyasetçilerimize de bunu aktardı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu. Söyledikleri etkiliydi. Tüm bunlarla birlikte gerçek bir mümindi. Kendi etrafındaki inanların hayatlarını da korumak için kendini adamış bir insandı.

Fakat içişlerine geldiğimizde hiçbir siyasi partinin yanında yer almazı. Büyük bir devrimciydi. Kendisinin devrim ideolojisi ve görüşleri vardır.
Hiç kimse onu kendi yanına çekmeyi başaramamıştır. Devrim onun her zaman önceliği ve tutkusu olmuştur.

Düşmanları onu çok iyi tanırlardı. Bölge uluslarının da katkılarıyla birlikte her zaman girişimlerinde tüm gayrı meşru ABD ve diğer güçlerin karşısında durmayı başardı.
ABD’lilerin Filistin konusunda planları vardı. Filistin’in unutulmasını istediler. Filistin’in kendi kontrolleri altında olmasını istediler. Savaşa ve mücadeleye cesaret edemediler. Ve bu adam Gazze şeridinde tüm bu iddialara karşı bir iş gerçekleştirdi.

48 saat içerisinde İsrailliler ateşkes istediler. Süleymani’nin yaptıklarından birisi de budur. Süleymani her zaman toplantılarda köşede sessiz sakin oturan bir adamdı. Her zaman alçak gönüllü ve sakin bir şekilde toplantıları izlerdi. Bazen nerede olduğunu görmek için bakmanız gerekirdi.

Suriye ve Lübnan’da çalışmalar gerçekleştirdi. Direniş hareketleri Lübnan’ın da ABD’liler kaybedilmesini istemektedirler. Beyrut’a kadar gidip daha önce yaptıkları gibi tutuklama yapmak istemektedirler."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.01.2020 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol