banner1668

İNGİLİZLERDEN ŞOK İDDİA!

Antakya mahreçli haberde cihatçıların güney illerinde kiraladıkları evlerde kaldıkları belirtiliyor.

İNGİLİZLERDEN ŞOK İDDİA!

Antakya mahreçli haberde cihatçıların güney illerinde kiraladıkları evlerde kaldıkları belirtiliyor.

31 Ekim 2013 Perşembe 14:49
İNGİLİZLERDEN ŞOK İDDİA!
İngiliz gazetesi Daily Telegraph'ın dünya haberleri sayfası bugün bu manşetle çıktı. Antakya mahreçli haberde cihatçıların güney illerinde kiraladıkları evlerde kaldıkları belirtiliyor.

 İngiltere’nin önemli gazetelerinden Daily Telegraph, Suriye’de savaşan cihatçı grupların Türkiye bağlantılarıyla ilgili iddiaları gündeme getirerek, "El Kaide'nin Türk topraklarını kullanma kabiliyeti, NATO üyesi olan ülkenin Suriye'deki iç savaşta oynadığı rol hakkında sorular uyandırıyor" diye yazdı.

Ruth Sherlock'un Antakya'dan geçtiği haberde, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen El Kaide savaşçılarının Türkiye'nin güney illerinde tutulan dairelerde saklandıktan sonra Suriye rejimine karşı savaşmak üzere sınırı geçtiği anlatılıyor.

El Kaide savaşçılarının, Suriye'de Batı destekli Özgür Suriye Ordusu gibi muhalif grupları gölgede bıraktığı belirtilen haberde şu ifadeler kullanılıyor: "El Kaide'nin Türk topraklarını kullanma kabiliyeti, NATO üyesi olan ülkenin Suriye'deki iç savaşta oynadığı rol hakkında sorular uyandırıyor."

Uzmanların, Türkiye'nin bu akına göz mü yumduğu veya kontrolü mü kaybettiği konusunda kaygılar taşıdığını belirtiyor Telegraph muhabiri. Savunma alanında danışmanlık yapan İngiliz IHS Jane's şirketi utmanı Charles Lister şöyle diyor:

“Suriye'deki yabancı cihatçıların sayısının arttığına ilişkin güçlü iddialar var. Bunun, toplanan savaşçıların sınırı kolayca geçebilmesiyle ilişkisi var gibi.”

Muhabirin görüştüğü Ebu Abdülrahman adlı Ürdünlü, El Kaide'ye katılmak isteyenleri Türkiye'nin güney illerinde ağırlamak için kurulan bir ağın görevlisi olduğunu ve her gün yenileri eklenen cihatçıları Suriye'ye göndermeden önce "güvenlik kontrolleri" yaptıklarını anlatıyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre Telegraph gazetesindeki haberde, sayılarının 10 bini bulduğu tahmin edilen ve Irak'tan Avustralya'ya kadar çeşitli ülkelerden geldikleri belirtilen bu savaşçıların bazen Suriye'ye geçmeden önce haftalarca Türkiye'de bekledikleri aktarılıyor.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 31.10.2013 14:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol