GİZLİ BELGELERDE 'TÜRKLER'

Vatikan gizli arşivlerindeki 100 orijinal belgeyi sergilemeye başladı. Belgeler genelde biz Türklerle ilgili...

GİZLİ BELGELERDE 'TÜRKLER'

Vatikan gizli arşivlerindeki 100 orijinal belgeyi sergilemeye başladı. Belgeler genelde biz Türklerle ilgili...

01 Mart 2012 Perşembe 11:58
GİZLİ BELGELERDE 'TÜRKLER'

 Yüzyıllardır merak uyandıran Vatikan'ın gizli arşivlerindeki, 12 yüzyıla yayılan bir tarihi kapsayan 100 orijinal belge, ilk kez sergilenmeye başlandı.

Sergide, Türk tarihini yakından ilgilendiren bazı belgeler de yer aldı.
Papa V. Paolo'nun 1612 yılında resmen kurduğu Vatikan Gizli Arşivleri, uzun yıllardır ilgi odağı oldu. Arşivlerin kapısı ilk kez, "Belgeleri bilim insanlarına ve kamuoyuna açmaktan korkmuyoruz" diyen Papa XII. Leo'nun kararıyla, 1881 yılında bilim adamlarına aralandı.
Şimdi ise kuruluşunun 400'üncü yılında halka açıldı.
Latince adı, "Lux in Arcana" olan "Gizemler Üzerindeki Işık: Vatikan Gizli Arşivi Ortaya Çıkıyor" sergisi, Roma'daki Museo Capitolini'de açıldı ve 9 Eylül'e kadar gezilebilecek. Sergi, 8 ile 20.'nci yüzyıllar arasındaki süreyi kapsayan, tarihe ışık tutan 100 orijinal belgeyi gözler önüne seriyor.  
TÜRKLERE KARŞI PAPA'DAN YARDIM
Vatikan, Türk tarihini yakından ilgilendiren bazı belgelere de sergide yer verdi. Serginin en çarpıcı ve ihtişamlı belgeleri arasında, Rus Çarı I. Aleksey Romanov'un, Papa X. Clement'e yazdığı mektup da yer alıyor. Çar mektubunda, Türk tehdidine karşı Avrupa kralları arasında bir birlik kurulması konusunda Papa'dan ruhani ağırlığını koymasını istiyor. Mektup, kraliyet mührü ve devasa boyutuyla serginin en ilgi çeken parçalarından biri oldu.
TÜRKLERE KARŞI KUTSAL İTTİFAK ANLAŞMASI
Ayrıca Osmanlı Devleti ile Haçlı donanması arasında 7 Ekim 1571 tarihinde gerçekleşen İnebahtı Deniz Savaşı'na ilişkin önemli bir evrak da sergiye kondu.
Evrak, Papa Pio V, İspanya Kralı 2. Felippe ile Venedik dukasının Osmanlılara karşı birleşerek, bunu 15 Mayıs 1571 'de resmiyete kavuşturdukları ve Kutsal İttifak adı verilen anlaşmayı içeriyor. 
El yazması, defter şeklindeki anlaşmada savaşın detayları da anlatılıyor.  
GALILEO DAVASI BELGELERİ
Çarpıcı belgeler arasında, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtladığı için Engizisyon'un ömür boyu ev hapsine mahkum ettiği Galileo Galilei'nin yargılandığı davanın belgeleri.
Galileo'nun, yargılanma sonrasında iddialarını geri aldığı bir evrak da yer alıyor.
İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof Galileo, Katolik Kilisesi tarafından 2 kez yargılanmıştı. Vatikan ise geçtiğimiz yıllarda Galilei'den resmen 'özür' dilemişti.
Sergide yer alan en eski belgeler arasında, VII. Yüzyıldan XI. Yüzyıla Gregorius'un papaların İmparator dahil tüm diğer yetkilerin üstünde olduğunu söylediği "Dictatus papae"si ve Ebû Hafs Ömer el-Murtaza'nın Papa'ya yazdığı mektup da bulunuyor.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.