banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel akın öztürk Peçe ilaç sayısı

YİNE POLİS.. YİNE SERT MÜDAHALE...

Gezi olaylarının yıldönümünde sebebiyle Taksim Meydanı'nda toplanmak isteyen gruplara polis sert müdahalede bulundu. Yaklaşık 120 kişinin gözaltına alındığı bildirdi.

YİNE POLİS.. YİNE SERT MÜDAHALE...

 İstiklal Caddesi'nde toplanıp Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen gruba polis gazlı müdahalede bulundu. İstiklal Caddesi girişindeki gazdan Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar da etkilendi. İstiklal Caddesi'nde gözaltına alınan vatandaşlar polis eşliğinde Taksim Meydanı'nda bulunan otobüslere getirildi.

Gruba destek veren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkcü, HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel ile CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, Mahmut Tanal ve İlhan Cihaner, polis yetkilileriyle görüşerek, grubun anma yapmak üzere Gezi Parkı'na yürümesine izin verilmesini istedi:

Grubun yürümesine izin vermeyen polis ile bazı kişiler arasında arbede yaşandı. Polisler, kalkanlarıyla ve TOMA'ların da desteğiyle gruptakileri Galatasaray Lisesi'ne doğru uzaklaştırdı. Arbedenin sürmesi üzerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis, gruptan bazı kişileri gözaltına aldı. Eylemciler dağılarak ara sokaklara kaçtı.

Olaylar sırasında caddedeki bazı iş yerlerinin camlarının kırıldığı görüldü.

Ayrıca polis, İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Konsolosluğu önünde toplanan grubun Taksim Meydanı'na yürümesine izin vermedi.

Polis, yürüyüşün izinsiz olduğunu belirterek, gruptakileri dağılmaları yönünde uyardı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Müdahalenin ardından, gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Gruptan 5 kişiyi gözaltına alan polis ekipleri, bu kişileri Taksim Meydanı'nda bekletilen polis midibüslerine götürdü. Bu sırada, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, polislere tepki gösterdi. Tanal ile polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

İstiklal Caddesi'nde belirli aralıklarla güvenlik barikatı oluşturan polis ekipleri, ara sokaklardan caddeye girişlere izin vermiyor. Polis helikopteri de bölge üzerinde güvenlik uçuşu yaptı.

İŞTE EYLEMLERİN BİLANÇOSU: YAKLAŞIK 120 GÖZALTI
İstanbul'da yapılan eylemlerin sırasında başta Beyoğlu ve çevresi olmak üzere Şişli, Sultangazi ve çevre ilçelerde yaklaşık 120  kişi gözaltına alındı. Şahıslar sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜ ALTINOK TAKSİM MEYDANI'NDA
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, geceyarısı Taksim Meydanı'na gelerek, meydanda görev yapan polis ekiplerini denetledi. Saat 24.00 sıralarında Taksim Meydanı'na gelen Altınok'a, bir genç, Evime gideceğim, meydandan geçirmiyorlar diye tepki gösterdi. Korumalar, genci uzaklaştırdı. Emniyet Müdürü Altınok ise, Taksim'de görevli amirlerden son durum hakkında bilgi aldı. 

CİHANGİR'DE 2 POLİS YARALANDI
Gezi Parkı’na çıkmak isteyen yüzü maskeli küçük gruplar, Firuzağa Mahallesi Defterdar Yokuşu’na çıkan ara sokaklarda toplanarak, polislere sapanlarla taş ve havai fişek atmaya başladı. Göstericilerin saldırısında 2 polis memuru yaralandı. Polis de eylemci gruba biber gazı ve taşlarla karşılık verdi. Ara sokaklara dağılan grupları kovalayan polis, yakaladığı bazı kişileri gözaltına aldı. Kovalamaca sırasında bir polis memuru kolundan yaralandı. Yaralanan polis memuru, kendisini yaralayan göstericinin gözaltına alınan eylemcilerden biri olduğunu öne sürerek, şikayetçi olduğunu söyledi. Polisin göstericileri kovaladığı sokaklarda pencerelere çıkan bazı vatandaşlar ise tencere-tava çalarak polislere tepki gösterdi.

Olaylar akşam saatlerinde de devam etti. Firuzağa Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, çöp konteynerlerini devirip ateşe verdikten sonra cadde üzerinde barikat kurdu. Grup, polise taş ve şişe atınca, polis de gaz bombasıyla müdahale etti. Bu sırada, eylemcilerin attığı taşlardan biri, Çevik Kuvvet’te görevli bir polis memurunun başına isabet etti. Kafasından kan akan polis memuruna ilk müdahaleyi arkadaşları yaptı. Yaralı polis memuru, olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Eylemcilerin dağılmasından sonra, caddeye kurulan barikatlar iş makinalarıyla kaldırıldı. Ateşe verilen çöp konteynerleri de TOMA’dan sıkılan suyla söndürüldü. 

KADIKÖY'DE POLİS MÜDAHALESİ
Kadıköy D-100 Karayolu Göztepe mevkiinde yolu kapatmak isteyen bir gruba, çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.
Kadıköy D-100 Karayolu Göztepe mevkiinde bir grup pankart açarak yolu trafiğe kapatmak istedi. Çevik kuvvet ekipleri de gruba müdahale ederken, eylemcilerden bazılara polise molotof kokteyli attı. Göstericiler ara sokaklara kaçarken, D 100 Karayolu'nda hareketli dakikalar yaşandı. TOMA aracı karayolunda manevra yapıp ters istikamette bir müddet ilerledi. Çevik kuvvet ekipleri de D-100 Karayolu'nda grubun yolu trafiğe kapatmaması için bir müddet bekledi. Atılan molotof kokteyli bir polis memuru tarafından söndürüldü.

NİŞANTAŞI'NDA POLİS MÜDAHALESİ
Nişantaşı'nda, Gezi olaylarının yıl dönümünü bahane edip polise havai fişek ve taşlarla saldıran gruba polis tazyikli su ile müdahale etti. 
Gezi olaylarının yıl dönümünde polis ekipleri Taksim'e çıkan tüm yolları kapattı. Polis ekipleri, eylem için toplanan grupları kalkanları ile uzaklaştırmaya çalıştı. Bazı gruplar ise Nişantaşı'nda havai fişek atıp, yol kapatarak eylem yaptı. Çevik Kuvvet polisleri tazyikli su ve biber gazlarıyla müdahale etti. Polis, çıkan olaylarda çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

OSMANBEY'DE POLİS MÜDAHALESİ
Osmanbey'de uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti. Habertürk muhabiri Aytaç Kurnaz, Habertürk TV'de gelişmeleri aktarırken, polisin müdahale sırasında plastik mermi kullandığını belirtti. Osmanbey'in ara sokaklarında gerginlik sürüyor ve çok sayıda gözaltı var.

BEŞİKTAŞ'TA POLİS MÜDAHALESİ
Beşiktaş Kartal heykeli çevresinde toplanan kalabalık polis ile karşı karşıya geldi. Eylemcilere polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alınarak götürüldü. 
Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyen aralarında Çarşı grubunun da bulunduğu eylemcilere polis müdahale etti. Teşvkiye'de başlayan polis müdahalesi ara sokaklara uzandı. Polis TOMA'dan sıkılan tazyikli su, gaz bombası ve boyalı mermilerle gruba müdahale etti. Müdahale sonrası grup ara sokaklara girerek dağıldı. Polisle grup arasındaki kovalamaca bir süre ara sokaklarda sürdü. Çevik kuvvet ekipleri vatandaşlar tarafından tencere tava çalınarak protesto edildi.

OKMEYDANI'NDA POLİS MÜDAHALESİ
Okmeydanı'nda, Şark Kahvesi mevkisinde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup da Piyalepaşa Caddesi'ne doğru yürüdü. Caddeyi trafiğe kapatan ve barikat kuran gruptakiler, çeşitli sloganlar attı.
Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan eylemcilere müdahale edildi. Ara sokaklara dağılan gruptakiler, polise molotofkokteyli, havaifişek ve taşla karşılık verdi. Caddedeki barikatı kaldıran polis, güvenlik nedeniyle yolu trafiğe açmadı. 
Atılan molotoflar nedeniyle bir iş yerinde yangın çıktı. Polis TOMA'lar ile yangına müdahale etti. 
Çıkan olaylarda vatandaşlar da zor anlar yaşadı. Özellikle bir düğün salonundan çıkan çocuklar ve kadınlar güçlükle olay yerinden uzaklaştırıldı. Caddeler savaş alanına döndü. Okmeydanı'ndaki gerginlik geç saatlere kadar sürdü. Okmeydanı'ndaki gerginlik sürüyor. 
Öte yandan Kurtuluş Caddesi'nde bazı eylemcilerin binaya girdiğini söyleyen apartman sakinleri, polisten yardım istedi. Polis ekipleri, apartmanda bir kısmı kullanıma hazır yaklaşık 20 molotofkokteyli ele geçirdi. Torbalarda bulunan molotofkokteylleri, polis aracıyla emniyete götürüldü. 

GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ
Sultangazi Gazi Mahallesi'nde toplanarak Taksim'e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. TEM Otoyolu'na çıkmak isteyen gruba polis, biber gazı ve TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti. Gazi Mahallesi'ndeki müdahale sırasında, göstericilerin bir apartmanın çatısından polislerin bulunduğu caddeye molotof kokteyli attığı görüldü. Gazi'deki polis-eylemci gerginliği devam ediyor.

TENCERE TAVALI EYLEM
Gezi Parkı olayları sırasında geçen yıl bütün Türkiye'de yapılan tencere-tava eylemi, Gezi'nin yıldönümünde yeniden gerçekleşti. Sosyal medyada yapılan çağrının ardından, İstanbul'un bazı yerlerinde vatandaşlar saat 21.00'de pencere ve balkonlara çıkarak tencere-tava çalmaya başladı. Bazı vatandaşların da evlerinin ışıklarını yakıp kapattığı görüldü.Eyleme, Ataşehir genelinde de katılanlar oldu. Caddede seyreden otomobil sürücüleri de korna çalarak eyleme destek verdi.

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.