banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel akın öztürk Peçe ilaç sayısı

YAĞIŞA TESLİM OLDUK: 3 ÖLÜ 2 YARALI...

Aşırı yağışlar tatil beldelerini felç etti Antalya'da 6 kişi aşırı yağış nedeniyle kayboldu

YAĞIŞA TESLİM OLDUK: 3 ÖLÜ 2 YARALI...

 Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Gebiz Beldesi Haskızılören Köyü'nde dün geceden bu yana aralıklarla devam eden şiddetli yağış nedeniyle kaybolan 6 kişiden birini cesedine ulaşıldı. Denizli'de ise bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. 

Bir ölüm haberi de Manisa Gördes'ten geldi. Yağış nedeniyle 4 ev yıkıldı, 2 kişi öldü. Enkazın altında kalanlar var. 

Meteoroloji'den yapılan uyarıya göre başta Marmara olmak üzere tüm yurt yağışlı havanın etkisi altına girecek. Batı Karadeniz'in batısı, Marmara ve Kuzey Ege'de fırtına bekleniyor. İstanbul'da sıcaklık 11 derecelere kadar düşecek.


Turizmin başkenti Antalya dün gün boyu yağan yağmura teslim oldu. Yağmur nedeniyle onlarca sürücü yollarda kaldı. Ev ve iş yerlerlerinin yanı sıra geçen ay açılan Antalya'nın en büyük alışveriş merkezini de su bastı. Öte yandan Antalya Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi, yüzlerce yolcu havaalanında perişan oldu. Sabah saatlerinde uçuşlar normale döndü fakat bu kez de çok fazla uçuş olduğu için gecikmeler yaşandı. Tüm bunlar olurken facia haberi haber merkezlerine ulaştı. Antalya'da 6 kişi şiddetli yağış nedeniyle kayboldu

KAYIPLARIN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Antalya'nın Serik İlçesi Gebiz Beldesi'ne bağlı Haskızılören Köyü'nde kaybolan 6 kişinin kimlikleri belirlendi. Haber alınamayan kişilerin Hasan Bulut, Hulusi Kutlu, Fatma Kutlu, Ayşe Beşbaş, Süleyman Çelik ve Meryem Çelik olduğu açıklandı


Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Dün akşam saatlerinden beri etkili olan yağış nedeniyle mahsur kalan 25 kişinin kurtarıldığını açıklayan Vali Altıparmak, itfaiye, sağlık ekipleri, sivil savunma ekipleri, jandarmanın bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını kaydetti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait helikopterlerin de çalışmalara havadan destek verdiğini açıklayan Vali Altıparmak, şöyle dedi:

6 KİŞİYE ULAŞILAMIYOR

"Gebiz Beldesi'ne bağlı Akçapınar ile Pınargözü Köyü'ndeki 3 köprü yıkılmış durumda. Bu köylere ulaşmak için çalışmalar yapılıyor. Ulaştığımız ilk bilgilere göre Haskızılören Köyü'nde 6 kişiye ulaşılamıyor. Yağmur nedeniyle Serik ve Aksu ilçelerinden 1000 dekarın üzerine sera su altında kaldı. Gebiz Beldesi Azaplar Mahallesi'nde Tokuşoğlu Sera Üretim Merkezi'nde çalışan 10 işçi kaldıkları evde mahsur kaldı. Bu işçiler de zodyak botlarla kurtarıldı."

KENT YAĞMURA TESLİM

Antalya'da gün boyu yağan yağmur nedeniyle özellikle Fener Mahallesi ve Aksu bölgesinde çok sayıda su baskını oldu. Bir çok sürücünün araçlarında mahsur kalmasına neden olan yağmurda 50 dolayında ev ve işyerini su bastı. Geçen ay hizmete açılan Terracity Alışveriş Merkezi'nin zemin katındaki bazı mağazalar da su içinde kaldı.


Antalya'da geçen ay hizmete açılan en büyük alışveriş merkezi Terracity AVM'nin zemin katındaki bazı mağazalar da su içinde kaldı.

Yağış Antalya'da özellikle akşam saatlerinde etkisini gösterdi. Fener Mahallesi'nde bulunan Şehir İçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde görevli polislerinin de mahsur kalarak itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığı su baskınlarında yaklaşık 50 ev ve iş yerini su bastı. İtfaiyeye gelen su baskını ihbarlarının ardı arkası kesilmezken, ekipler kurtarma çalışmalarını güçlükle tamamlayabildi. Baskınlar nedeniyle Antalya'ya gezi için gelen turistler de zor anlar yaşadı. Bir grup turistin otobüsten inerek kaldıkları otele ulaşabilmek için suların içinden geçmek isterken zorlandıkları görüldü.

DENİZLİ'DEN ACI HABER VAR

Denizli'de de şiddetli yağmur hayatı olumsuz yönde etkilerken, Çameli İlçesi'ne bağlı Karabayır Köyü'nde oluşan sel sularına kapılan 60 yaşındaki Sıdıka Gümüş yaşamını yitirdi.

Sağanak yağmur Ege ve Akdeniz'deki birçok ilde olduğu gibi Denizli'de yaşamı felç etti. Yağış, özellikle Çameli, Kale ve Tavas ilçelerinde etkili oldu. Çameli İlçesi'ne bağlı Karabayır Köyü'nde dere yatağı aşırı yağış sonucu taştı. Ahırını sel sularının doldurduğu gören Sıdıka Gümüş, 4 ineğini kurtarmak için ahıra girdi. Bu sırada sel suları ahırı doldurdu. 4 çocuk annesi Gümüş, sel sularına kapılıp can verirken, 4 ineği de telef oldu. Köyde bazı evler de sel sularından etkilenerek hasar gördü.

Tavas İlçesi'nin Ebecik Köyü'nde de çoban Bayram Albaş'a ait 20 küçükbaş hayvan dere yatağından taşan sel sularına kapılarak telef oldu.

Kale İlçesi'ne bağlı Köprübaşı Köyü'nde ise bir süt toplama merkezi ile akaryakıt istasyonunda sel nedeniyle hasar oluştu. Demirciler Köyü'nde ise bir hidroelektrik santralinde hasar meydana geldi.

ISPARTA'DA İKİ KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde meydana gelen selde 3 köyün ulaşımını sağlayan iki köprü çöktü.

Sütçüler Kaymakamlığı'na vekalet eden Aksu Kaymakamı İbrahim Özdel, etkili yağış nedeniyle Sütçüler'e bağlı Çobanisa ile İbişler köyleri arasındaki köprünün çöktüğünü, bu sırada köprüden geçen otomobildeki 4 kişilik ailenin köy halkı tarafından kurtarıldığını kaydetti.

Beydilli köyünün ulaşımını sağlayan köprünün de çöktüğünü belirten Özdel, ayrıca Sütçüler ilçesindeki bir alabalık tesisinde 50 bin alabalığın telef olduğunu bildirdi.

Özdel, sel nedeniyle can kaybı bulunmadığını, sadece maddi hasar oluştuğunu aktardı. Bazı yollarda yağışın etkisiyle bozulmalar olduğunu belirten Kaymakam Özdel, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin, ilçede inceleme yapacaklarını açıkladı.

TEKİRDAĞ'DA ŞİDDETLİ YAĞMUR SELE NEDEN OLDU

Tekirdağ'da dün geceden itibaren aralıklarla etkisini sürdüren sağanak yağış sabah saatlerinde şiddetini arttırınca sele neden oldu. Kent merkezindeki pek çok işyerini su bastı.

ÇANAKKALE'DE SAĞANAK!

Çanakkale'de kent merkezine son 24 saatte metrekareye 75.8 kilogram yağış düştü. İl Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezine son 24 saatte metrekareye 75.8 kilogram, Gökçeada'ya 54.6, Bozcaada'ya 60.4, Ezine'ye ise 22.6 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

TÜM OKULLAR 1 GÜN TATİL

Antalya'da bugün de etkili olması beklenen şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle, bütün okulları bir gün süreyle tatil edildi. Tatil kapsamını taşımalı eğitimden bütün ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarını kapsayacak şekilde genişleten Milli Eğitim Müdürlüğü, fırtınanın saatteki hızının 70 kilometrenin üzerinde olmasının beklendiğine dikkat çekti. Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, il genelinde bütün okulların bir gün süreyle tatil olduğunu, yarın için ayrı bir değerlendirme yapılacağını kaydetti.

BİR ÇOK UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Havalimanı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle son 6 saatte 60'ın üzerinde uçuşun etkilendiğini söyledi. Yavuz, hava muhalefeti nedeniyle pilotların istekleri doğrultusunda Antalya Havalimanı'nda bir çok uçuşun iptal edildiğini açıkladı.

Aynı zamanda Antalya Havalimanı'na inecek olan uçakların da bölgedeki diğer havalimanlarına yönlendirildiğini belirten Yavuz, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nin (DHMİ) yönetmeliği doğrultusunda uçuşlarını yapamayan yolculara ilişkin yemek verildiğini, belirli bir süreyi geçtikten sonra ise işletici firmaların yükümlülüğü doğrultusunda da otellere götürülerek dinlendirildiklerini açıkladı. Antalya Havalimanı'ndaki kalkışlarda problem olmadığını, inişlerde risk yaşandığını, gidecek yolcuların da gelecek uçaklarla gitmeleri gerektiğinden kaynaklanan bir problem olduğunu anlatan Mehmet Yavuz, Antalya Havalimanı'ndaki uçuşların genellikle yurtdışı ağırlıklı olduğu için mahsur kalan yolcuların büyük bir bölümünü de turistlerin oluşturduğunu söyledi. Yavuz, inişlerin hava muhalefeti nedeniyle riskli olduğunu ancak, pilotların isteği ve kule yardımıyla isteyen pilotların inişine izin verildiğini fakat birçok uçuşun ise çevredeki diğer havalimanlarına yönlendirildiğini de dile getirdi.

Öte yandan Antalya Havalimanı'ndaki yolcuları taşımak için farklı havalimanlarından gelen ve iniş yapamayan uçakların Antalya'nın kuzey dağlarında görüş açısını önemli ölçüde daraltan 'CB' olarak adlandırılan ve içeriğinde ciddi oranda buz içeren bulutların neden olduğu da belirtildi.

E-5 FELÇ OLDU

Anadolu Yakası'nda etkili olan sağnak yağış sürücülere ve vatandaşlara zor anlar yaşattı. Şiddetli yağış sebebiyle logarlardaki su taşınca E-5 karayolunda ilginç görüntüler yaşandı.
İstanbul'da öğle saatlerinde etkisini artıran yağışlı hava yaşamı olumsuz etkiledi. Şiddetli yağış sebebiyle rogarlardaki su taştı ve bazı yollar göle döndü.

Yağmur suyunun otobüs duraklarına doğru akması ve su seviyesinin yükselmesi yolcuları da zor durumda bıraktı. Bazı vatandaşların otobüs ve minibüslere ulaşmada güçlük çektikleri gözlendi. Otobüsler yolcularını almak ve indirmek için kaldırımlara yaklaşmak zorunda kaldı. Yağmur sularının karayoluna akması sebebiyle yavaşlayan sürücüler trafiğin aksamasına neden oldu. Bir süre Kadıköy'den Maltepe istikametinde trafik tamamen kilintlendi. Biriken su nedeniyle yol almakta güçlük çeken sürücüler ise belediyeye tepki gösterdi. Her yağışta aynı sorunların yaşandığını belirten sürücüler tedbir alınmasını istedi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.