banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel Ülkü ocağı Erdal Beşikçioğlu Liderlerim form grafiği

TÜRGEV'DEN FARKI YOK!

Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız ile Bilal Erdoğan’ın mikrofondan duyulan konuşması TÜRGEV’i hatırlattı. “Çevrede bir iki bina alırız. Dönüşümden bize de bir şey düşerse” diyen vakıf başkanı Yıldız, AKP İstanbul yönetiminde. Vakıf kurucuları arasında Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan da var.

TÜRGEV'DEN FARKI YOK!

 Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi’nde Bilal Erdoğan ile konuşması açık mikrofona takılan Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yılmaz’ın kentsel dönüşüm rantından nasiplenmek, havuz vb. temennilerinin aslında çok da gerçekçi olduğu çıktı. Bunun nedeni vakfın yapısı ve başkanın kimliğiyle ilgili.

Taraf'tan Adnan Keskin'in haberine göre, Aralık 2012’de tescillenen Okçular Vakfı’nın kuruluşu TÜRGEV’deki kombinasyonu hatırlatıyor. Vakfın kurucularının-vakfedenlerin bileşimi dikkat çekici. Buna göre, Bilal Erdoğan’ın yanı sıra mütevelli heyetinde Haydar Ali Yılmaz, Topbaş ailesinden Hüseyin Ersan Topbaş ve AKP’nin ünlü belediye başkanlarından Ahmet Misbah Demircan yeraldı. Vakfın kuruluş sermayesi ise 70 bin TL. Tam adı “Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı” olan vakfın amaçları arasında okçuluk gibi ata sporlarının tanıtılıp yaşatılması ve “doğal hayatın korunmasına katkı sağlamak” dahi yer alıyor.

AKP’DE SİYASET YAPIYOR
Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yılmaz’ın “kentsel dönüşümden kendilerine bir şeyler kalmasını” sağlayacak güçte olduğu öne sürülüyor. Okçular Vakfı Başkanı Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın hemşehrisi. Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu ilçesi doğumlu olmasıyla ayrıcalıklı hale gelen Yılmaz’ın aynı zamanda, halen AKP İstanbul İl teşkilatında Başkan yardımcısı sıfatıyla görev yapıyor olması bu gücüne kanıt olarak gösterildi. Asıl mesleği avukatlık olan Yılmaz, uzun süredir AKP içinde aktif siyaset yapıyor. Daha önce Beyoğlu teşkilatında da görev yapan Yılmaz’ın halen sürdürdüğü görevi ise AKP İstanbul teşkilatında Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı. Başka bir ifadeyle Yılmaz, AKP’nin İstanbul’daki ikinci isimlerinden.

AL TEKKE VER HAVUZ
İstanbul Okmeydanındaki Okçular Tekkesi’nde önceki gün yapılan basın toplantısı, vakfın mütevelli heyeti üyesi de olan Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile Vakfın başkanı Haydar Ali Yıldız’ın açık mikrofona takılan havuz konuşmasıyla dikkat çekmişti.

Konuşmada Yılmaz Bilal Erdoğan’ın “Projede havuz var mı” sorusuna Yılmaz, “Kentsel dönüşümden bize de bir şey düşerse” şeklinde yanıt vermişti. Yılmaz, yurtdışından getirdikleri okçuluk hocasının ‘kondisyon olmazsa olmaz’ dediğini Bilal Erdoğan’a aktarıyor, Bilal Erdoğan ise buraya havuz yapılmasının öneminden bahsediyordu.

Vakfın kuruluş amaçları
Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı’nın kuruluş amaçları tüzüğünde şöyle sıralanıyor: “Başta okçuluk olmak üzere ata sporlarının milli, tarihi, sportif, sanatsal, kültürel ve eğitim nitelikleriyle kavranması ve kültürel bir bilinç olarak benimsenmesi için çalışmalarda bulunmak, başta okçuluk olmak üzere, ata sporları ile bütün spor dallarını, bugünün ve geleceğin nesillerine sevdirmek, sporcuları eğitmek, maddi ve manevi olarak desteklemek, eğitim ve spor tesisleri kurmak, ata yadigârı tesis ve alanları aslına uygun ihya etmek, öncelikle Okmeydanı’nda bir vakıf kültürüyle yüz yıllar boyunca hizmet veren ama her müessese gibi zamanla hususiyetini yitiren okçular mektebini yeniden ihya etmek, medeniyetimizin bütün unsurlarından miras aldığımız değerleri yaşatmak, bu değerleri kuşanmış, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesine, sporcularımızın ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanmasına, ülkenin tanıtımına, doğal hayatın korunmasına katkı sağlamak.” 

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.