banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel utanç önergesi yaşar nuri El Badewe

TARİHİ DURUŞMADA YAŞANANLAR.. AYRINTILARIYLA

İşte "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın ilk duruşmasındaki tüm detaylar...

TARİHİ DURUŞMADA YAŞANANLAR.. AYRINTILARIYLA

 "Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık için açılan davanın ilk duruşması Silivri'de görülmeye başlandı. Duruşmaya 22 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık menajer Bülent İbrahim İşcen ise hastanede tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadı. Tutuksuz sanıklardan eski futbolcu Ümit Karan ve Beşiktaş Sportif Direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 25 kişi de duruşmada yerini aldı. Aziz Yıldırım, sabıkası olup olmadığı sorusuna "Buraya gelene kadar yoktu" yanıtını verdi. Kimlik tespitinin ardından iddianamenin okunmasına başlandı.

MAHKEMEDEN AYRINTILAR
- Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci: "Biz burada takımları, sporu yargılamıyoruz. Yapacağımız tek şey iddianamedeki olaylarla ilgili yargılama. Bir yanlışlık varsa iddianamenin içinden ayıklayıp bunlara karar vereceğiz." 
- Aziz Yıldırım'ın avukatı iddianamenin okunmaması konusunda başvuru yaptı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, bu başvuruyu reddetti. 
- Yargılananları izlemeye yaklaşık 200 kişi geldi..
- Şekip Mosturoğlu, yakınlarını izleyiciler bölümünden görünce gözyaşlarını tutamadı ve ağladı. 
- İddianame okunmaya başlandı.
- Fenerbahçe Asbaşkanı Cihan Kamer twitter'dan şunları söyledi: "Kimlik tespiti yapıldı, iddianame okunmaya başlandı. Bu 3-4 gün sürecinde iddianamenin okunması sürer deniliyor. Arkadaşlarımzın bu hafta savunma yapma imkanları olmayacak gibi gözüküyor."
- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, diğer tutuklu sanıklarla salona alındı.
- Sarı-lacivert kravat takan Yıldırım, salona elinde 3 klasörle geldi.
- Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde en ön sıraya oturan Yıldırım bir süre avukatlarıyla konuştu.
- Yıldırım'ın moralinin iyi olduğu gözlendi.
- Yıldırım bir süre sonra ayağa kalkarak izleyiciler bölümündekileri el sallayarak selamladı.
AZİZ YILDIRIM: "BURAYA GELENE KADAR SABIKAM YOKTU"
Duruşmada tenzip zaptının okunmasının ardından kimlik tespitine geçildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker'in kimlik tespitini yaptı. Peker evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi. Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi. Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti. Ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kimlik tespitine geçildi. 1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım'a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" diye yanıtladı. Mesleği sorulan Yıldırım, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olduğunu aylık gelirinin ise 30 bin TL olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Ekinci, Yıldırım'a sabıkası olup olmadığı sorusuna Aziz Yıldırım'ın "Buraya gelene kadar yoktu" diye yanıt vermesi dikkat çekti. Tutuklu sanık Bülent Uygun ise aylık gelirinin tutuklanmadan önce 300 bin TL olduğunu ancak şu an bir gelirinin olmadığını belirtti. Sanıkların kimlik tespiti devam ediyor.
GÜLEREK TEPKİ VERDİ
Oldukça rahat bir tavırla duruşmayı takip eden Aziz Yıldırım'ın, önündeki dosyaya göz atması dikkati çekti. İddianamenin okunmaya başladığı sırada Yıldırım, suçlamalara ise gülerek tepki gösterdi.
Yöneticiler tam kadro
Aralarında Nihat Özdemir ve Ali Koç'un da bulunduğu Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileride tam kadro izleyiciler bölümündeki yerini aldı. Eski futbolcu Ümit Karan, Beşiktaş eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık ise tutuklu sanıkların hemen arkasında ayrılan bölümde yerini aldı.
Taraftarlar Silivri'ye akın etti
Fenerbahçeli taraftarlar, kulüp başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticilere destek vermek için Silivri'ye geldi. Sarı-lacivertli taraftarlar, Kadıköy'de eski Salı Pazarı alanında toplanarak otobüsler ve özel araçlarıyla yaptıkları konvoyla Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne ulaştılar. Kadıköy'de sabahın erken saatlerinde toplanan taraftarlar buradan 20 otobüs ve onlara eşlik eden çok sayıda özel aracın yer aldığı konvoyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü takiben Mahmutbey gişelerinde Avrupa yakasından da katılımcılarla buluşup Silivri'ye gelerek ceza ve infaz kurumu yerleşkesi önünde toplandılar. Eski Salı Pazarı'ndan çıkmadan önce tezahüratlar yapan ve meşale yakan taraftarlar, Mahmutbey gişelerini geçmeden önce de araçlarından çıkarak meşaleler yaktılar. 
Fenerbahçeli taraftarlar, ellerinde Aziz Yıldırım'ın fotoğraflarının yer aldığı pankartları açarak, "Aziz Yıldırım", "Aziz Yıldırım'ız biz", "İlker Başbuğ", "Sevdamıza kimse engel olamaz" şeklinde sloganlar attı. Taraftarlar, soğuktan korunmak Fenerbahçeliler Derneği'nin kurduğu çadırların içinde çay içti. Taraftarlar ayrıca Aziz Yıldırım'ın Sevgililer Günü'nü de kutladı.
Hakim karşısına çıkan sanıklar
Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice, Mecnun Otyakmaz, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Coşkun Çalık, Abdullah Karakuz, Hakan Karaahmet, Abdullah Eker, Selim Kımıl, Haldun Şenman, Yusuf Turanlı, Emre Talat Koçak, Sami Dinç, Ali Kıratlı, Abdullah Başak, İbrahim Bülent İşcen.
AZİZ YILDIRIM DURUŞMA ARASINDA BOMBALADI
Aziz Yıldırım: "Memleket elden gidiyor, şike konuşuluyor"
"İbrahim Akın'a 100 bin dolar vermişim ispat etsinler kendimi köprüden atacağım"
"Taraftarlar Silivri'ye gelmesin Çarşamba günü Çağlayan'a gelsin"
Futbolda şike soruşturması kapsamında yargılanan Fenerbahçe Kulubü Başkanı Aziz Yıldırım, duruşmada değil ancak öğle arasında verilen arada duruşma başlamadan konuştu. İzleyici bölümünde bulunanlarla selamlaşan Aziz Yıldırım, şikeyle ilgili iddialara değindi.
Yıldırım, "Şikeymiş ne şikesi. Şike filan yok. Memleket elden gidiyor, şike konuşuluyor" diye seslendi. Aziz yıldırım, diyalog şeklinde geçen konuşmasında, "İbrahim Akın'a, 100 bin dolar vermişim. Nereden vermişim, hangi hesaptan vermişim? İspat etsinler kendimi köprüden atacağım. Buradan çıkınca televizyonlarda konuşanlarla da konuşacağım" dedi
Aziz Yıldırım'ın bir mesajı da dışarıda bekleyen taraftarlara oldu. Yıldırım, "Taraftarlara söyleyin gelmesinler, soğuk zaten duruşmalar devam edecek. Çağlayan'a gelsinler" diye konuştu.
"HERKES KORKAK"
Yıldırım arada bir süre bazı basın mensuplarıyla da konuştu. Bu sırada duruşmanın başlayacak olması nedeniyle mübaşir Yıldırım'ı yerine oturması konusunda uyardı. Bunun üzerine Yıldırım basın mensuplarına gülümseyerek, "Neden oturuyorsunuz kalkın kalkın. Herkes korkak. Cesurlar bir kere korkaklar her gün ölür. Ne yazık ki spor medyasında korkaklar var. Çok daha önemli açıklamalarım olacak. Arkadaşlar internet sitesine bugün yarın koyarlar" ifadesini kullandı. 
Davanın tutuklu sanıkları Aziz Yıldırım, Cemil Turan ve Ali Kıratlı'nın bir süre kendi aralarında sohbet ettiği gözlendi. Heyetin salona girmesinin ardından duruşma başladı. İddianamenin TRT spikerleri tarafından okunmasına devam ediliyor.
FENERBAHÇE YÖNETİMİ TARAFTARLARA TEŞEKKÜR EDEREK EVLERİNE DÖNMELERİNİ RİCA ETTİ
YÖNETİCİ MİTHAT YENİGÜN: "TARAFTARLARIMIZA BAŞKANIMIZIN MESAJINI İLETTİM. BAŞKAN DA ONLARA TEŞEKKÜR EDİYOR. AYRICA TARAFTARLARIMIZIN BEKLEMEMELERİNİ SÖYLÜYOR"
"SADECE ÇAĞLAYAN'DA SAVUNMASININ YAPILACAĞI GÜN, TEKRAR HEP BERABER ORADA OLACAĞIZ. ŞİMDİ EVLERİMİZE DAĞILIP SABIRLA BEKLEYELİM"
SARI-LACİVERTLİ BAZI YÖNETİCİLER DURUŞMA SALONUNDAN AYRILDI
Şike davası duruşmasını Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Kamer, Ali Koç, Vedat Olcay, Mithat Yenigün, Nihat Özbağı, Serhat Çeçen, Semih Özsoy, Abdullah Kiğılı, Murat Özaydınlı ve avukat olarak Yasemin Merçil de izlerken bazı yöneticiler öğleden sonra cezaevinden ayrıldı. Arada taraftarların bulunduğu yere gelen Asbaşkanlardan Ali Koç ve Murat Özaydınlı, onlarla bir süre sohbet etti. Daha sonra yöneticiler, arabaları ile birlikte cezaevinden başka bir yere geçti.
Yöneticilerden Mithat Yenigün ise taraftarların yanına gelerek, evlerine gitmelerini ve daha fazla üşümemelerini istedi. 
Bunun Başkan Aziz Yıldırım'ın ricası olduğunu belirten Yenigün; "Taraftarlarımıza başkanımızın mesajını ilettim. Başkan da onlara teşekkür ediyor. Ayrıca taraftarlarımızın beklememelerini söylüyor. Yarından itibaren rutin çalışmalar başlayacak. Sadece Çağlayan'da savunmasının yapılacağı gün, tekrar hep beraber orada olacağız. Şimdi evlerimize dağılıp sabırla bekleyelim. Tüm taraftarlarımıza buraya geldikleri için teşekkür ediyorum" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.