banner829
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel diyet ürünler tatlandırıcılar zararlı mı PKK

"SON DALGA FETULLAH GÜLEN İLE İLGİGİ"

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında incelenen Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin polis 7 ilde operasyon yapıyor. Prof. Zekeriya Beyaz, avukatına "Herşeyime müdahale ediyorlar." demiş.

 Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın da aralarında bulunduğu 7 ilahiyatçının evinde ve ofislerinde arama yapılıyor.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında İstanbul, Ankara, Malatya, Antalya, Konya, Trabzon ve Adana'da aramalar yapılıyor.
Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin olarak Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın Esenler Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki evine gelen polisler arama başlattı.
Prof. Dr. Beyaz'ın 18 yıllık komşusu olan ve aramalara ''şahit'' sıfatıyla katılan Erzen, basın mensuplarının soruları üzerine, sabah saat 08.00 sıralarında polisin kapısını çalarak aramaya şahitlik etmesi için evde bulunması gerektiğini söylediğini anlattı.
Zekeriya Beyaz'ın durumunun iyi olduğunu, polislerin çok kibar davrandıklarını, belgeleri, taslakları, hard diskleri incelediklerini belirten Erzen, Beyaz'ın 13 numarada bulunan evindeki aramaların tamamlandığını, 8. numarada home ofis olarak kullandığı yerdeki aramaların sürdüğünü kaydetti. 
Erzen, bir işinin çıkması nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığını, ancak yerine ağabeyi Mucip Erzen'in aramalara katıldığını söyledi. 
Bir gazetecinin ''Fethullah Gülen ile ilgili kitaba ilişkin mi arama yapılıyor?'' diye sorduğu Erzen, ''Evet, onunla ilgili. Hemen hemen bütün belgeler alındı. Zirve ve Fethullah Gülen ile ilgili toplanan şeyler sanırım'' dedi.
Erzen, aramaya 15-20 kadar polis katıldığını bildirdi.
Bu arada, kısa bir süre pencereye çıkan Zekeriya Beyaz, dışarıda aramayı izleyen basın mensuplarına el salladı. 

AVUKATI KONUŞTU
Beyaz'ın, Esenler'deki evinin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan avukatlarından Hacer Güvener, sadece kitaplar üzerinde incelemelerin devam ettiğini belirterek, ''Top aramıyorlar, tüfek aramıyorlar. Sadece kitaplar ve tuttuğu notlar üzerinde didik didik arama yapılıyor'' dedi.
Beyaz'ın diğer avukatı Fehmi İnan da aramaların şu anda ev ve ofis olarak kullanılan 5 numaralı dairede sürdüğünü ifade ederek, buranın bilgisayar ve çok sayıda kitabın bulunduğu bir yer olduğunu kaydetti.
Arama emrini görmediğini dile getiren İnan, kendisine aramanın son operasyonlar kapsamında gerçekleştirildiğinin söylendiğini anlattı.
Zekeriya Beyaz ile son üç günde iki defa görüştüğünü ifade eden İnan, Beyaz'ın kendisine ''Artık televizyonlara çıkışım engellenmektedir. Toplantılara gitmem engellenmektedir. Eskiden günde 125 telefon gelirken, şimdi 15 kere arıyorlar. Dostlarım bile telefonum dinlendiği için aramaktan korkuyorlar'' dediğini aktardı.

MUTLU: ARAMA YAPILIYOR, GÖZALTI DEĞİL
Şeyhülislam Hayri Efendi İlköğretim Okuluna yaptığı ziyaret sırasında basın mensuplarının aramalara ilişkin sorusu üzerine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, şunları söyledi: 
''Devam etmekte olan soruşturmayla ilgili Zirve Yayınevine yapılmış olan saldırıya ilişkin daha önceden yapılmış tutuklamalar vardı. Bugünkü çalışmalar arama mahiyetinde ev ve iş yerlerinde yapılıyor. Gözaltı şeklinde değil. Aramalar tamamen ilgili makamların talepleri doğrultusunda emniyet birimlerimiz tarafından yapılıyor. İstanbul bir nokta, farklı 6 nokta var.''

KÜÇÜK: OLAYLARLA İLGİM YOK
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Küçük'ün Eryaman'daki evine geldi.
Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Küçük hakkında tutuklama kararının olmadığı sadece arama kararı bulunduğu öğrenildi.
Küçük, ''Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok'' dedi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda evinde arama yapıldığını belirten Küçük, ''Malatya'daki cinayetle ilgili olarak arama kararı var. Kitaplara, dergilere, bilgisayar kayıtlarına bakıyorlar. Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok'' diye konuştu.


Kendisinin bilim adamı olarak misyonerlik konusunda araştırmalar yaptığını ve kitaplar yazdığını söyleyen Küçük, ''Zirve Yayınevi cinayetinde adı geçenlerle bir ilgim yok. Onları ne tanırım ne de telefonla konuştum'' ifadelerini kullandı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma kapsamında, Prof. Dr. Küçük'ün başkanı olduğu belirtilen Türkiye Dinler Tarihi Derneği'nin Necatibey Caddesinde bulunan adresinde arama başlattı.
Öte yandan Prof. Dr. Küçük'ün Eryaman'daki evinde yapılan arama ise sürüyor. Aramaya, Küçük'ün oğlu ve avukatları da eşlik ediyor.

PROF. DR. FİLİZ'İN LOJMANINDAKİ ARAMA TAMAMLANDI
Akdeniz Üniversitesi AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şahin Filiz'in lojmanında başlattığı arama çalışmaları sona erdi. Lojmandaki aramanın tamamlanmasının ardından Prof. Dr. Filiz evinden, polisler ve avukatı Serkan Ergül ile birlikte Edebiyat Fakültesi'ndeki çalışma odasına getirildi. Prof. Dr. Filiz, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine aramaların tamamlanmasından sonra açıklama yapabileceğini söyledi.
Bu arada, aramaların yapıldığı üniversite yerleşkesine bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri de geldi.

ZEKİ MÜREN'E AİT CD'LER DE ALINDI
Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki lojmanında arama başlatan polislerin Filiz'in üniversitedeki odasında arama çalışmaları devam ederken, avukatı Serkan Ergül gazetecilere açıklama yaptı. 
Ergül, Prof. Dr. Filiz'in evinde yapılan aramalarda, çocuklarına ait 107 oyun ve ses görüntü CD'leri ile öğrencilerine ait ders notlarıyla ilgili bilgiler alındığını belirtti.
Ergül, şu açıklamalarda bulundu:
''Evdeki arama saat 12.30'da sona erdi. Evdeki aramalarda, Şahin Filiz'in kızı ve oğlunun oyun ve ses görüntü CD'leri ile ders notları fotokopileri alındı. Evdeki bilgisayarın hard disk örneği alındı.
Üniversitedeki odasında da, üniversiteye ait bilgisayar hard disk örnekleri alındı. Bunun yanında öğrencilerin yazdığı notlar alındı. Bazı sanatçıların CD'leri de vardı, bunlar da alındı. Zeki Müren'e ait CD'ler vardı. Ayrıca odasında öğrencilerin yazdığı ders notları, tartışma metinleri alındı.''
Ergül, gözaltı olmasını beklemediklerini söyledi.

PROF.DR.KURTCEPHE: BEN DE SİZİN KADAR MERAK EDİYORUM
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, gazetecilerin, Prof. Dr. Şahin Filiz'in evinde ve üniversitedeki odasında yapılan aramaya ilişkin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Kurtcephe, ''Ben de sizin kadar merak ediyorum. Hiçbir bilgim yok. Bizimle doğrudan temasa geçen de olmadı. Sadece Şahin Filiz hocayla ilgili savcılığın bir arama yapacağını biliyorum. Onun dışında hiçbir fikrim yok'' dedi.
Şahin Filiz ile bugün görüşüp görüşmediğine yönelik bir soru üzerine Kurtcephe, ''Kendisiyle görüşmedim. Sizin kadar bilgisizim. Sizin sayenizde herhalde ben de bilgileneceğim'' diye konuştu.


DOÇ. DR. ALBAYRAK'IN EVİ VE FAKÜLTEDEKİ ODASI ARANDI
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Albayrak'ın ÇÜ Balcalı Yerleşkesi'ndeki evi ile fakültedeki odasında arama yapıldı.
Yaklaşık 6 saat süren aramada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda bazı CD ve dokümanlara el konuldu.
Ekiplerin Albayrak'a ait bilgisayarları inceleyerek hard disklerini kopyaladığı öğrenildi.
Doç. Dr. Albayrak'ın üniversitede dinler tarihi ve metodolojisi, mukayeseli halk inançları, dinlerarası ilişkiler ve diyalog imkanları konularında lisans ve yüksek lisans dersleri verdiği öğrenildi.

ALBAYRAK: OLAYLA HİÇBİR ŞEKİLDE İLGİM YOKTUR
Doç. Dr. Kadir Albayrak, ''bugün basında yer alan olayla hiçbir şekilde ilgisi olmadığını'' bildirdi.
Albayrak'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
''Sizin de bildiğiniz üzere emniyet yetkililerimiz bugün fakültedeki odamda ve evimde arama yaparak görevlerini yerine getirmişlerdir. Bugün basınımızda yer alan olayla hiçbir şekilde ilgim yoktur. Olayda adı geçen şahısları da tanımıyorum. Şimdiye kadar kendileriyle herhangi bir irtibatım olmamıştır. İlgilerinize teşekkür ederek hepinize saygılar sunarım.''
Türk Eğitim-Sen Çukurova Üniversitesi Şube Başkanı Rıfat Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Albayrak'ın misyonerlikle ilgili çalışmalar yaptığını belirterek, ''Misyonerlikle ilgili yayınları da bulunuyordu. Bu konuda emniyette bile konferans verdi. Bu tür olaylarla ilgisi olduğuna ihtimal vermiyoruz'' dedi.
Doç. Dr. Kadir Albayrak'ın dinler tarihi başta olmak üzere çeşitli konulardaki kitaplarının fakülte kitaplığında bulunduğu belirtildi.

PROF. DR. AYDIN'IN EVİNDE ARAMA YAPILDI
Soruşturma kapsamında, Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın'ın merkez Meram ilçesi Melikşah Mahallesi'ndeki evinde evinde yaklaşık 4 saat arama yaptı.
Aramada bazı belgelere el konulduğu bildirildi.


PROF. DR. SALİM CÖHCE'NİN EVİ ARANIYOR
Malatya İnönü Üniversitesi (İÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce'nin evi ve üniversitedeki odası aranıyor.
Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Salim Cöhce'nin evinde ve fakültedeki ofisinde aramaların devam ettiği, aramalara Malatya adliyesindeki özel yetkili bir savcının da eşlik ettiği öğrenildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.