banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel lehul mülk utanç önergesi yaşar nuri

PATLAMANIN SEBEBİ KOBANİ Mİ?

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi.

PATLAMANIN SEBEBİ KOBANİ Mİ?
Suruç'un karşısında bulunan Suriye'nin Kobani kenti geçen yıl Eylül ayında IŞİD militanlarının saldırısına uğradı, 4 ayı aşkın süren çatışmaların ardından kentin kontrolü YPG'de kaldı. Bu gelişmenin ardından ağır hasar oluşan ve büyük bölümü yıkılan Kobani'nin yeniden inşası için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaya dahil olan kuruluşlardan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri de yurt genelinde Kobani'ye destek için kampanya başlattı. Sosyal medya üzerinden ve basın açıklamaları ile kampanyanın duyurusunu yapan SGDF üyeleri, 20 Temmuz günü Suruç'ta toplanılacağını açıkladı.

SABAH BİRLİKTE KAHVALTI YAPTILAR

Türkiye'nin çeşitli kentlerinden dün geceden itibaren SGDF üyeleri otobüs ve kendi araçları ile Suruç'a geldi. Sabah saatlerinde Suruç'ta toplanan yaklaşık 300 kişi, ilçe merkezindeki Suruç Belediyesi'ne ait Amara Kültür Merkezi bahçesinde topluca kahvaltı yaptı.

KOBANİ'DE ÇOCUK PARKI YAPACAKLARDI

Burada son durumu konuşan Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı kullanarak Kobani'ye geçmek için Suruç Kaymakamlığı'ndan izin isteyecekleri öğrenilen kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. 

Kalabalık, öğle saatlerinde basın açıklamasına başladı ve Kobani'nin yeniden inşasına katkı sunmak istediklerini ve izin almaları halinde sınırın diğer tarafına çocuk parkı ve oyun alanı yapmayı arzuladıklarını ifade etti. 

PATLAMA OLDU, CAN PAZARI YAŞANDI

Basın açıklamasının devam ettiği sırada kalabalığın bulunduğu bölgenin tam orta noktasında saat 11.50'de şiddetli patlama meydana geldi. Patlamanın şiddetiyle parçalanan insanların uzuvları etrafa savruldu. Ortalık cehenneme dönüşürken can pazarı yaşanmaya başladı. 

Patlamayı duyanlar olay yerine koşarken, çok sayıda sağlık ve kurtarma ekibi sevk edildi. Çevredeki ev ve işyerlerinin camlarının kırıldığı olay yerine ulaşan ekipler yaralıları hastanelere taşırken, olayın şiddetinin büyüklüğünün ortaya çıkmasıyla Suruç'a, Şanlıurfa'nın yanı sıra çevre il ve ilçelerden de sağlık ekipleri sevk edildi. 

AYNI ANDA KOBANİ'DE PATLAMA

Suruç'ta kargaşanın yaşandığı dakikalarda Kobani'de de büyük ir patlama oldu. Suruç ve Kobani'de eş zamanlı gerçekleştirilen patlamalar sırasında Suruç'taki gibi Kaboni'de de ölen ve yaralılar olduğu belirtildi. 

GÜVENLİK KORDONU OLUŞTURULDU, YOLLAR KAPATILDI

Olaya müdahale eden güvenlik güçleri bölgeye sivillerin yaklaşmasına izin vermezken, vatandaşlar da ambulansların rahat hareket etmesi için yolları ulaşıma kapatıp sağlık ekiplerinin kullandığı güzergahlara sivil araçların girişine izin vermedi. 

Jandarma da olay yerinin çevresinde güvenlik önlemi alarak polis ekiplerine destek verdi. 

31 ÖLÜ, 73 YARALI

Kobani'nin yeniden inşası için Suruç'ta toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamada aralarında canlı bombanın da olduğu sanılan 31 kişi yaşamını yitirirken, 73 kişinin yaralandığı açıklandı. 

Katliamda 23 kişinin olay yerinde, 6 kişinin Suruç Devlet Hastanesi'nde, 1 kişinin de Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde öldüğü belirtildi. Patlamada yaralananların sayısının da 73 olduğu açıklandı.

Bu arada olay yeri güvenlik kordonuna alınırken, patlamayla ilgili soruşturmayı 4 savcı birden yürütüyor.

'CANLI BOMBA' KENDİNİ PATLATTI

Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı ile İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlamanın ardından olay yerine gelerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Polis ve jandarma yetkililerinin çalışmasını titizlikle sürdürdüğü bölgede bazı kişiler ise patlamanın 18 yaşlarındaki bir genç kızın canlı bomba eyleminden kaynaklandığını ileri sürdü. 

Polis yaşamını yitirenlerin bulunduğu bölgede çalışmasını sürdürürken, bazı kişiler yaşamını yitiren genç bir kızın üzerinde bomba düzeneği gördüklerini ileri sürdü.

UYARI ANONSLARI YAPILDI

Patlamanın ardından olay yerinde yoğunluk oluşurken, güvenlik güçleri ve HDP ve DBP'li parti yöneticileri kalabalığı bölgeden uzaklaştırmak için büyük çaba harcadı. Bu arada DBP'li Suruç Belediyesi'ne ait araçların megafonlarından kalabalığa evlerine gitmesi, yaralılar için kan bağışında bulunması için çağrı yapıldı. Araçlardan Türkçe ve Kürtçe yapılan anonslarda ayrıca ikinci bir bombalı saldırı olabileceği belirtilerek vatandaşlardan dağılmaları istendi.

KEPENKLER KAPATILDI

Kan bağışı ve olası ikinci bir patlama ihtimali anonslarının ardından Suruç'taki esnaf da kepenk kapattı. 

İşyerlerinin kepenklerinin kapandığı Suruç'ta esnaf Devlet Hastanesi'ne koşarak yaralılar için kan bağışında bulundu.

CENAZELERİN ÜZERİNE GAZETE KAĞIDI ÖRTÜLDÜ

Yaralıların hastaneye taşınması ve bazı yaşamını yitirenlerin morga götürülmesinin ardından Kültür Merkezi bahçesinde patlamada yaşamını yitiren çok sayıda kişinin cesedinin üzerine ise gazete kağıdı örtüldü. 

Sivillerin geçişine izin verilmeyen ve zırhlı araçlarla önlem alınan bölgede Olay Yeri İnceleme uzmanları çalışma başlattı. Çalışmaları, çok sayıda vatandaş ise çevredeki binaların çatısından ve yoldan meraklı gözlerle izledi. 

Bu sırada bazı HDP'lilerin de Kültür Merkezi etrafında birbirine kenetlenerek zincir oluşturup kimsenin geçmesine izin vermeyerek güvenlik güçlerine yardımcı olduğu görüldü.


OTOPSİLER GAZİANTEP'TE YAPILACAK

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde 31 kişinin öldüğü 73 kişinin yaralandığı canlı bomba katliamıyla ilgili olay yeri incelemesi tamamlandı. 

Patlama yerinden alınan 21 cenazeyle, Suruç Devlet Hastanesi'nde 6, Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ndeki 3 cenaze, otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Bazıları parçalandığı için kimlik tespitinin DNA testiyle yapılabileceği belirtildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi ölen 31 kişi arasında bulunduğu ileri sürdüğü 11 kişinin adını açıkladı. Bu isimler şöyle:

Koray Çapoğlu, Hatice Ezgi Saadet, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Dedizem, Alper Sapan, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç.

GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENİYOR

Katliamı gerçekleştiren canlı bomba kimliğinin saptanması için polis, jandarma ve istihbarat birimleri ilçedeki tüm güvenlik kameralarını incelemeye aldı. 

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin çeşitli illerden Kobani'ye gitmek için Suruç'a gelecekleri bilgisi alındığından, güvenlik güçlerinin iki gün öncesinden ilçe girişlerinde kontrol başlattığı ortaya çıktı. Bu kontroller sırasında aranan 2 kişinin de yakalandığı belirtilirken, canlı bomba kadının bu gruplar arasına katılarak ilçeye sızmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.


CENAZELER GAZİANTEP'E GÖNDERİLDİ

Suruç'ta öğle saatlerinde meydana gelen 30 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın ardından olay yeri incelemesi tamamlandı ve cenazeler otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Gaziantep, Diyarbakır, Adana ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen 60 civarında olay yeri inceleme uzmanının yaptığı inceleme sonrası cenazeler, sloganlar eşliğinde cenaze araçlarına taşındı ve Gaziantep'e gönderildi.

CHP HEYETİ İNCELEME YAPTI

Patlamanın olduğu bölgeye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yanında CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ile birlikte inceleme yaptı. İncelemenin ardından konuşan Ağbaba, yaşananları 'vahşet' olarak niteledi. 

Dünden bu yana Suruç'ta olan ve patlamada yaşamını yitiren gruptakiler ile dün gece sohbet etitğini söyleyen Ferhat Tunç, çok üzgün olduğunu ifade edip saldırıyı kınadı. Saldırıda yaşamını yitiren gençlerin, iyi niyetle Kobani'ye geçmek istediklerini ancak yetkililerin buna izin vermediğini anlatan Tunç, "Biz de dün gece birlikte sohbet ettik. Dün ve bu sabah gruptakilerin Kobani'ye gidip temsili olarak bir çocuk parkı yapma istekleri yetkililer tarafından reddedildi. Grupta bulunanlar da bu duruma tepki göstermek için basın açıklaması yapmak için burada toplanıyor. Yetkililer geçişlerine izin vermiş olsa gruptakiler patlama saatinde Kobani'de olacaktı" dedi.

Tunç, patlama sırasında kendisinin ise Kobani'de olduğunu ve IŞİD'in düzenlediği saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına taziye dileğinde bulunduğunu ve olayı haber alınca geri döndüğünü ifade etti. Tunç, aynı sıralarda Kobani'de meydana gelen patlamanın ise kaza olduğunu ve bir YPG'linin öldüğünü iki patlama arasında bağ olmadığını söyledi.

ÇANTASINDAN IŞİD FLAMASI ÇIKAN GENCE LİNÇ GİRİŞİMİ

Suruç'ta cenazelerin Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi sırasında kalabalık arasındaki sakallı bir gencin çantasından IŞİD flaması çıkınca gerginlik yaşandı.
Kalabalık grubun ortasında kalarak linç edilmeye çalışılan genç, polisler tarafından öfkeli grubun elinden güçlükle alınarak götürüldü. Gencin ilk ifadesinde aslen Konyalı olduğunu ve Halfeti İlçesi'nde bir camide imam olarak görev yaptığı söylediği öğrenildi.


CHP VE HDP HEYETİ SURUÇ'TA

Suruç’ta meydana gelen canlı bomba patlamasının ardından CHP ve HDP’li milletvekilleri Amara Kültür Merkezinde incelemede bulundu.

Suruç Amara Kültür Merkezi'ne gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki milletvekilleri incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Saldırıyı kınayan Yüksekdağ, sorumluların biran önce yakalanmasını istedi. CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 13 milletvekili de Suruç'a gelerek patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu.

AK PARTİ'DEN SALDIRIYA KINAMA

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Suruç İlçesi'nde meydana gelen bombalı saldırıyı düzenlenen basın açıklamasında kınadıklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Celaletttin Güvenç, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ve diğer ilçe belediye başkanları ile teşkilat üyelerinin katıldığı açıklamada Beyazgül, Urfa'nın huzurunu bozmak isteyenlere Urfa halkının fırsat vermeyeceğini söyledi.

Beyazgül, açıklamasında şunları söyledi: "Suruç'ta, bir kısım vatandaşlarımıza saldırı olduğunu biraz önce öğrendik. Tabi ki, mağdurlara Allah'tan rahmet diliyoruz. Saldırı kimden gelirse gelsin, bu bir şiddettir, terördür, bunu kınıyoruz. Saldırıda, kime yapılırsa yapılsın bunlar bizim gözümüzde mağdurdur, mazlumdur. Urfa'nın huzuruna, ülkemizin huzuruna yapılan bir saldırıdır. Urfamız, geçmişten bu yana barış içerisinde huzur içerisinde kendi gelenekleriyle, örfüyle, adetiyle, hoş görüsüyle huzurlu bir kent olarak yaşamıştır. Urfalı'nın iradesi bundan sonra da bunu devam ettirmek yönündedir. Esas saldırı, Urfamıza olmuştur. Urfa halkına olmuştur. Bunu onaylamıyoruz. Saldırının detayları konusunda henüz detaylı bilgiye sahip değiliz. Bizim genel prensimiz; terör kimden gelirse gelsin, kınanması gereken bir husustur. Terörün adı, adresinin olmadığını biliyoruz. Orada yaralanan insanlara da, sağlık ve şifa diliyoruz. Şehrimiz adına bunların tekrarlanmamasını ümit ediyoruz. Saldırıyı bir kez daha terin ediyorum, kınıyorum. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ayrıca, Urfamızın huzur kenti olması özelliğini bozmak isteyenlere de Urfa halkı bu fırsatı vermeyecektir."

"BÖLGEDEN UZAKLAŞIN" ANONSU

Suruç Belediyesi'ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe "İkinci bomba ihtimali var" denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi. Bu arada Kobani'deki patlamanın Suruç'taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi. 

ABDULLAH GÜL: DAHA ÖNCE DİKKAT ÇEKTİĞİMİZ KONULAR BUNLAR

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suruç'taki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada; "Daha önce dikkat çektiğimiz konular bunlar. Ölenlere başsağlığı diliyorum" dedi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, SURUÇ'A KURTULMUŞ, ÖZTÜRK VE ÇELİK'İ GÖREVLENDİRDİ 

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde meydana gelen patlamayla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı'ndan bilgi aldıktan sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve 2 bakanı bölgeye giderek incelemelerde bulunmaları talimatı verdi. Başbakanlık kaynaklarından yapılan bilgilendirmeye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç'taki patlamayla ilgili olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ten Suruç'taki gelişmeler ile ilgili bilgi aldığını, ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı verdi. 

BAŞBAKANLIK'TA ŞANLIURFA'DAKİ SALDIRIYA İLİŞKİN KRİZ MASASI

Başbakanlık kaynakları, Suruç'taki gelişmelerle ilgili Başbakanlık'ta, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğunu açıkladı. Başbakanlık ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamından gelişmelerle ilgili bilgi almaya devam ettiğini de belirtti.

KILIÇDAROĞLU: TERÖRÜ VE ONU BESLEYENLERİ LANETLİYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suruç'taki saldırı hakkında "Suruç'taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz. Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum" dedi.

GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU'NUN TALİMATIYLA OLUŞTURULAN HEYET SURUÇ'A HAREKET ETTİ

CHP, bombalı saldırının yaşandığı ve 10'u aşkın insanın hayatını kaybettiği Suruç'a heyet gönderdi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, saldırının haberini alır almaz bir heyet oluşturulması ve saldırının tüm boyutlarıyla incelenmesi talimatı verdi. CHP Meclis Grubunun koordinasyonunda heyet, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker'den oluşturuldu. CHP'li Veli Ağbaba, bulunduğu memleketi Malatya'dan Suruç'a geçerken, Sezgin Tanrıkulu ile Mehmet Şeker de ilk uçakla Suruç'a hareket etti.

MİLLETVEKİLLERİNDEN SURUÇ'TAKİ PATLAMAYA TEPKİ

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatının kaybettiği patlamaya milletvekilleri sert tepki gösterdi. CHP milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker ile HDP milletvekili Garo Paylan, saldırıyı kınayarak sorumluların biran önce yakalanmasını istedi. İstanbul'daki bir eylemde biraraya gelen milletvekilleri açıklamalarda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Acı haberi aldık. 40 gencimiz İŞİD'in İştebrak'ta yaptığının aynısını Suruç'ta da yaptı. Biz bunlar olmasın istemiyoruz. Siyaset kin ve nefret ortamı değil çözüm ortamı olması gereken bir alan. İktidar hırsıyla insanların birbirine düşman edilmesine el birliğiyle engel olalım diyelim. Elimizden geleni yapacağımızı söylüyorum" diye konuştu.

"O İŞİD DENEN KARANLIK BARBAR ÖRGÜTÜ ÜLKEMİZDEN ÇEKİP ATALIM"

HDP Milletvekili Garo Paylan, "Maalesef çok büyük bir saldırıyla karşı karşıyayız. Gençlere dönük saldırı yüreğimizi dağladı. Onlarca gencimiz hakka yürüdü pek çok yaralı var. Yıllardır AKP'yi uyarıyoruz. Bu karanlık zihniyetin Türkiye'de de uzantıları var dedik. Bunları çok iyi biliyorlardı. Çünkü güçlü istihbaratımız var. Bütün odakları biliyorlar. Hiç müdahale etmediler, yol verdiler. Yol verdiğiniz her suç bir gün halklarımıza döner, halklarımıza kıyarlar. Her nefret suçu, her nefret söylemi her nefret örgütü halklarımıza kıyarlar. Artık yeter. Gençlerimizi kaybediyoruz. O odakları biliyorsunuz gidin o odakları kurutun biz de destek verelim. O İŞİD denen karanlık barbar örgütü ülkemizden çekip atalım. Nefret nefreti doğruyor. Bu nefret örgütünü bütün Ortadoğu'dan kurtaralım. Başka hiçbir kardeşimizin kılına bir şey gelmesin. Özellikle gençlerimize dokunulmasın. Artık yeter" şeklinde konuştu. 

"BU ZİHNİYETTEN HESAP SORULMADIĞI SÜRECE...."

CHP Milletvekili Eren Erdem de, "Bugün bir mobing ve alevi kimliğine yönelik saldırıyı protesto etmek buraya geldik ama bu saldırıyı ortaya çıkartan siyasal zihniyetin TIR'lar dolusu silah gönderdiği terör örgütlerinin Suruç'ta yaptığı vahim katliamın haberini alarak çıkıyoruz. Bu yapılanlar yeni bir katliam olarak kayda geçmiştir. Siyasetin Türkiye'nin uluslararası kamuoyunun çok iyi bilmesi gerekir. Suruç'taki bu katliam TIR'larla beslenen örgütlerle yapıldığı iddia ediliyor. Ama bu iddialar doğru ise İŞİD üstlenmişse bunun faili bugün bu terör örgütünü bölgesel menfaat uğruna besleyen, kendisini yatmış olduğu rüyada bölge lideri gören kaçak saray delisinin silahlarıyla beslenen örgütün gerçekleştirmesi halinde bu vahim tablonun da sorumlusunun bu aynı zihniyet ilan edilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Bu zihniyetten hesap sorulmadığı sürece bedel ödettirilmediği sürece geriletilmediği sürece iktidardan uzaklaştırılmadığı sürece bu ülkeye, bölgeye istikrar gelmesi mümkün değildir. Belki öteden beridir koalisyon tartışmalarının içindeyiz. HDP ve CHP başından beri uzlaşmacı AKP'yi geriletmeye yönelik siyasal çizgide barışçıl uzlaşmacı tutum gösteriyor. Başından beri sürece koltuk değneği olanlar AKP'nin yeniden iktidara gelmesi için de çaba sarf edenler bugünkü Suruç katliamına bakarak AKP'nin bu ülkeye neler verdiğini çok iyi görsün; vicdan muhakemesi yapsın. Ülkeyi nereye sürüklediğinin farkına varsınlar. Nelere, kimlere destek olduğunu görüp kendilerini sorgulasınlar. Bu halk onların nasıl konumlanacağıyla ilgili gerekli hükmü verecektir" ifadelerini kullandı.

"HENÜZ GÖZALTI YOK"

Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi; "Suruç'a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır. Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç'ta hepimiz çok üzgünüz."

YARALILAR HASTANELERE TAŞINDI

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde meydana gelen patlamada yaralananlar, ambulanslarla Şanlıurfa'daki hastanelere sevkedilerek tedavi altına alındı. Acil servislere alınan yaralıların tedavileri sürerken, yakınları hastanelere akın etti. Kan vermek için yoğunluk oluşturan hastanelerde polisler tarafından da güvenlik önlemleri alındı.


SGDF: SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİREN IŞİD BARBARLIĞIDIR

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamanın ardından, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) yazılı bir açıklama yayımladı. SGDF tarafından yapılan açıklamada, patlamada onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtilerek, saldırının IŞİD tarafından yapıldığı savunuldu. Yazılı açıklamada, "Bu saldırıyı gerçekleştirenler Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen İŞİD faşist çeteleri” denildi, AK Parti ve MİT, IŞİD ile işbirliği yapmakla suçlandı.
Açıklamada, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF)'nun Kobani için gittiği Suruç'ta saldırıya maruz kaldığı savunularak, Amara Kültür Merkezi bahçesindeki basın açılaması sırasında 'canlı bombanın patlaması sonucu onlarca gencin öldüğü ve yaralanığı' ifadelerine yer verildi. 
Açıklamada; 'Bu canice ve hunharca saldırı halklarımız arasında oluşturulmak istenen dayanışmaya, halklarımızın kurtuluş özlemlerine, birlikte yaşama iradesine, barış ve özgürlüğe, Rojava devrimi ve Kobanê direnişine, sosyalist gençliğin devrim ve sosyalizm umutlarına karşı yapılmıştır" denildi.

"PARTİMİZ BU BARBARCA VAHŞETİ LANETLİYOR"

SGDF tarafından Suruç'taki patlamanın ardından yapılan açıklama özetle şöyle; "Partimiz sosyalist gençlerin bu barbarca ve hunharca vahşetini şiddetle lanetliyor. Katliamı gerçekleştirenlerin, planlayanların açığa çıkarılmasını talep ediyor. Katliamda şehit düşen yoldaşlarımızın anısına bağlı kalacağız. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu acılardan dayanışma, birleşik mücadele ve özgürlük tutkumuzu misliyle artırarak çıkacağız"


SGDF ÜYELERİ SURUÇ'A GİDERKEN

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin 'Beraber savunduk, beraber inşa ediyoruz' sloganıyla gerçekleştirdiği projeyle, Kobani'ye giderek destek faaliyetlerinde bulunacakları; bu amaçla çeşitli kentlerden gelen üyelerin Suruç'ta toplandığı öğrenildi. Grubun sitesinden yapılan paylaşımlarda, Suruç'taki basın açıklamasının ardından Kobani'ye geçmek için bekleneceği, Kobani'ye geçilmesi durumunda inşa faaliyetlerine yardım edileceği bilgisi paylaşıldı. 30 kişinin öldüğü ve 76 kişinin yaralandığı patlama öncesinde, grup üyelerinin internette yaptıkları paylaşımlarda İstanbul, Adana ve İzmir'den Suruç'a gitmek için yola çıkan kişilerin otobüslerdeki fotoğraflarına yer verildi. Grubun facebook ve twitter hesaplarından paylaşılan videolarda da, Kobani'de hatıra ormanı yapılacağı, IŞİD'in son saldırısında yıkılan savaş müzesinin ve çocuk kreşinin yeniden inşası için çalışılacağı, Berkin Elvan adına meyve ağaçları dikileceği açıklanmış.

SANATÇILARDAN ÇAĞRI

SGDF'lilerin Kobani'ye gitmek için düzenlediği etkinliğe, sanatçılar Cahit Berkay ile Hüsnü Arkan'ın video ile destek verdiği öğrenildi. Berkay ve Arkan'ın videoları da grubun sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından paylaşıldı.


KURTULMUŞ VE BAKANLAR SURUÇ'TA

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'ya geldi.
Suruç İlçesi’nde meydana canlı bomba saldırısıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevlendirdiği Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, akşam aatlerinde özel uçakla Şanlıurfa'ya geldi. GAP Havalimanı'ndan Şanlıurfa Valiliği'ne geçen heyet ve burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, saldırının faillerinin bulunması için çalışmaların devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: "Türkiye üzerinden maalesef oyun oynayanların Türkiye’deki birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukumuza karşı gerçekleştirmiş olduğu bu eylemler bizi derinden yaralamıştır. Devlet bakanlarımız ve hükümetimiz Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emniyet güçlerimiz bu olayın üzerine gidiyorlar. Bir an önce faillerin bulunması konusunda gerekli çalışmaları yapıyorlar. İçişleri Bakanımız şu anda buradadır. Şanlıurfa ve Suruç’taki hastanelerdeki yaralıları ziyaret edeceğiz. faillerin bulunması ve adalete teslim edilmesi hepimizin en önemli beklentisidir. Bizim birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenmemiz ve bu coğrafya üzerinden oynanmak istenen oyunları hep birlikte burada yaşayan insanlarla bertaraf edecek gücü göstermemiz gerekiyor. 30 ölü, 74 yaralı, 4 kişi de ağır yaralı. Yaralılar Şanlıurfa’daki hastanelerde tedavileri devam ediyor. Bir kısmı ise hava ambulanslarımızla Adana’ya götürüldüler. Sosyal medyada uygulamaya çalışılan bu tür provokatif ve kışkırtıcı söylemlere itibar etmemek gerekir. Suruç’ta su ile ilgili her hangi bir problem olmadığına ilişkin bilgiler gelmiştir."
Açıklamanın ardından heyet Vali İzzettin Küçük'ten bilgi aldı.


KURTULMUŞ: 31 VATANDAŞIMIZI KAYBETMİŞ OLDUK

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, beraberindeki bakanlarla Suruç’taki canlı bomba patlamasında yaralananları Şanlıurfa'daki hastanede ziyaret etti. Yetkililerden bilgi alan ve ölü sayısının 31'e yükseldiğini açıklayarak Kurtulmuş, Türkiye’nin en iyi antiterör uzmanlarının bölgede araştırma yaptığını ve şu saate kadar saldırıyı üstlenen bir örgütün olmadığını söyledi.

Şanlıurfa’ya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile birlikte patlamada yaralananları, tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti, Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen hastane ziyareti sırasında hastane girişinde etten duvar ören polisler, içeriye kimseyi almadı. Basın mensuplarının da içeri alınmadığı hastane ziyareti yaklaşık 30 dakika sürdü. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, yeniden Valilik binasına geçtiler.

Valilikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin en iyi antiterör uzmanlarının bölgede araştırma yaptığı söyledi. Patlamadaki ölü sayısının 31'e yükseldiğini açıklayan Kurtulmuş, "30 kişi ölmüştü, son akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. 31 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. Şuan hastanelerde 40 kişi var. Bunların bir kısmı biraz daha stabil durumda, geri kalanları da taburcu edildiler. Gerçekten ağır ve üzücü bir tablo. Türkiye’nin dört bir tarafından gelmiş insanlar; biri Hatay’dan, bir başka arkadaşımız Kastamonu’dan gelmişti. Birecik, Adana’dan gelmişti ve bu insanlar maalesef hain bir saldırının kurbanı olarak şu anda hastanede ve inşallah şifa bulurlar ve ayağa kalkarlar. Ayrıca olay anından itibaren 25 bomba uzmanı, Türkiye’nin en iyi uzmanları olay yerine sevk edildi. Bir canlı bomba olma ihtimali bütün detayları ile ortaya konulmaya çalışılıyor ve en ufak bulgular değerlendiriliyor. İlk bulgular bunlar ama kesin netleşmeden şudur, budur dememiz mümkün değil ama dünyanın belki en iyi canlı bomba uzmanları ve antiterör uzmanları bu çalışmayı yapıyorlar" dedi.

Patlamayla ilgili titiz ve detaylı çalışma yapıldığını ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Ölen vatandaşlarımızın cesetleri şu anda birisi Urfa’da, geri kalanları ise akşam saatlerinde Gaziantep Adli Tıp morguna kaldırılmış oldu. Titiz bir şekilde çalışmalar sürdürülecek. Kiminin kimlikleri tespit edildi. Kimilerinin de kimliklerinin tespit çalışması olacak. Kimlikler tespit edildikçe cenazeler ailelerine teslim edilecek. Aileler Türkiye’nin dört bir tarafından gelen bu cenazeleri aileleri defin edecekler. Hazin bir tablo, hastane ortamında da ziyaret ettik. Bunlar da insan evladı. Bu insanların da her birisinin anası, babası var sevdiği insanlar var, her birisinin çevresi var, umutları ve hayalleri var. Bu insanların hayallerini öldürmenin kimsenin hakkı yok. Dolayısıyla biz buna karşı hep beraber duracağız, dimdik ayakta duracağız ve Allah’ın izni ile Türkiye Ortadoğu’daki başka ülkeler gibi yapılmak istenen bu ülkemizin bu memleketin bu hale gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Henüz şu saate kadar herhangi bir örgüt bunu üstlenmedi. Biliyorsunuz bu tür örgütlü faaliyetlerde örgütler kendilerince uygun gördükleri bir zamanda üstlenirler. O da ihtimallerden birisidir. Sonuna kadar araştırılacak ne varsa, kim varsa bu saldırının arkasındakiler aydınlatılmaya çalışılacaktır. Bu tür ortamlarda piyasada doğru ve yanlış bilgi aynı anda bazı çevrelerde ortalığı karıştırmak için bir sürü bilgi üretir. Bu bilgilerin tamamı doğrulanmış bilgiler. Bu bilgiler doğrulandığı için biz buradayız ve sizlerle paylaşacağız. Her şey şuan kontrol altında, en ufak ayrıntıyı bulmaya çalışıyoruz. Hiçbir şeyi ihmal etmemeye çalışıyoruz. En ufak detayı kaçırırsanız sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Sonuçlar geldikçe sizlerle paylaşacağız. Uzmanlarımız detaylı çalışmayı yapıyorlar, milletimizin başı sağ olsun. Ölenlerin bütün ailelerine baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyorum."


CENAZALER GAZİANTEP'E GETİRİLDİ

Şanılurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki patlamada yaşamanı yitiren terör mağdurlarının cenazeleri, otopsi yapılmak üzere Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na getirildi.
Olay yerinde ilk incelemeleri yapılan cenazeler, akşam saatlerinde otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Yaklaşık 500 polisin yoğun güvenlik önlemi arasında ölenlerin cenazeleri otopsi merkezine alınırken, HDP de Adli Tıp Kurumu önünde kriz masası oluşturdu. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ise otopsi merkezine gelerek alınan güvenlik önlemlerini inceledi.
Otopsi merkezinde açıklama yapan HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, Gaziantep ve Şanlıurfa'da tehlikenin aylar önce belirtisinin olduğunu savunarak, "Bu işin burada biteceğini zannetmiyorum. Günlerdir terörle yatağa girmenin faydası olmadığını söylüyoruz. Suriye'deki rejimi devirmek anlayışının geldiği nokta dönmüş bumerang gibi bizi vurmuştur. Şu anda devlet acaba Türklerle IŞİD'i karşı karşıya getirip birbirlerine boğdururum anlayışı ters tepmiştir, şu anda boğdurdukları Türkiye Cumhuriyeti'nin 25 yaşındaki genç evlatları olmuştur" dedi.
Patlamada yaşamlarını yitirenlerin cenazeleri otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edilecek.
Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL/SURUÇ (Şanlıurfa)- Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP

DHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.