banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel yeni akit Adaylık ücretleri thy filo

“MÜSLÜMAN DÜNYA SÜRÜLEŞTİĞİ İÇİN SÜRÜNÜYOR!“

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık, Müslümanların şu an ki acınası hazin durumunun nedeni olarak “dünyevîleşme”nin gösterildiğini belirterek, " Tam tersi, İslam dünyası dünyevileşemediği için bu halde" dedi.

“MÜSLÜMAN DÜNYA SÜRÜLEŞTİĞİ İÇİN SÜRÜNÜYOR!“
" Bu nasıl dünyevîleşmek ki kendi dünyasını bile mamur edemiyor?" sorusunun sorulmadığını ancak artık günümüzde bu soruyu sormak gerektiğini belirten Eliaçık hoca, " Yabancı çizmeleri altında eziliyor. Dünyevîleşenin dünyaya hakim olması gerekmez mi?" dedi.

SÜRÜ DE AKIL VE İDRAK YOKTUR
Bu konudaki tesbitin doğru ancak kavramlaştırmanın yanlış olduğunu vurgulayan Eliaçık hoca, " Bunun yerine “sürüleşme” denilmelidir. “İnkarcıların durumu (çoban sesini) ancak bağırtı olarak algılayan (sürüye) benzer. Onlar sağır, dilsiz ve kördürler. Onlar akıl tutulması içindedir.” 'Bu tür ayetler inkarcıların Allah’ın ayetleri karşısındaki durumunu anlatıyor, bizimle ilgili değil' diyerek topu taca atmayın sakın. Her ayeti üzerimize alınarak okuyacağız, buna alışacağız.Her kim Allah’ın kavlî (Kur’an) ve kevnî (alem, dünya, tabiat) ayetleri karşısında sağırlaşıyor, dilsizleşiyor, körleşiyor ve akıl tutulması içine girerek olup bitene yabancılaşıyorsa sürüleşir. Allah aklını kullanmayanı pislik içinde bırakır (Yunus; 10/100). Böylelerinden artık sürü kokusu gelir. Müslüman kafir fark etmez.Sürüler çobanın bağırmasını anlayamazlar. Çobanın sesine karşı sağır, dilsiz ve kördürler. Sürü de akıl ve idrak yoktur; sadece gelen sesi uzaklardan gelen bağırtı olarak algılar. Dünyaya gözünü kapayıp körleşen ahirette de kördür hatta daha da ziyade..." diye konuştu.

SÜRÜLEŞTİĞİMİZ İÇİN SÜRÜNÜYORUZ
Pislik ve zilletten ibaret mevcut durumun Kur'an'ın tabirleri ile sağırlaşma, dilsizleşme, körleşme ve akılsızlaşma olduğunu dile getiren Eliaçık hoca, sözlerini şöyle noktaladı: " Ali Şeriati daha da ileri giderek buna “eşekleşme” (istihmâr) der. Çünkü eşek de diğer sürü hayvanları gibi sağır, dilsiz ve kördür. Onun için her gelen üzerine biner, bir ton sopa yer ama dönüp de niye üzerime biniyorsunuz, neden vuruyorsunuz demez, diyemez. Bu nedenle Allah katında yerde yürüyen yaratıkların en kötüsü akılsızlaşan, sağırlaşan ve dilsizleşenlerdir (Enfal; 8/22). Çünkü onlar sebebi sonuca, sonucu sebebe bağlayamaz, nedenleri göremezler. Allah’ın nuruna (yerlere ve göklere) gözlerini kaparlar; dünyada kördürler. Zulüm karşısında susarak da dilsizleşirler. Çünkü görüyormuşcasına (ihsan) Allah’a ve gidip de gelmişcesine ahirete imandan nasipsizdirler. Onlar dünyada Allah’ı unuttuğu için, Allah da onları ahirette unutacaktır. Esas dinamikleri olan “Allah’a ve ahirete iman” dumura uğradığı için maneviyatları çökmüştür. Maneviyatları çökünce dünyaları da çökmüş; amaç, umut, hedef ve yön yitimine uğramışlardır. Artık dünya onlar için bir otlaktır. Eh, otlakta da sürüler yaşar ve sürüler dünyevîleşemez. Bunun için hal-i pür melalimiz “sürüleşme”dir. Sürüleştiğimiz için dünyada sürünüyoruz. Oysa gerçek anlamda dünyalılaşmalıyız. Hayata ve dünyaya dönmeliyiz. Gözümüzü dünyaya açmalı, burada sürü gibi yaşamamalı, ona sahip çıkmalıyız. Meydanı işgalci, talancı ve yağmacılara bırakmamalıyız. Yoksa işgale, talana ve yağmaya uğrayan biz oluruz. Çünkü sürü yağmacıların iştahını kabartır. Şu halde eski “terk-i dünya” kültürünü terk etmeli, yeni bir “keşf-i dünya” kültürü yaratmalıyız. İkbal’in dediği gibi akıl ile dünyayı fethe çıkarken, aşk ile mekansızlığa taarruz etmeliyiz."

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı Dayı 3 yıl önce

Bunlar, hastayı öldürerek hastalıktan kurtulmaya benzer.
Neymiş;
Dünyevîleşmek bizi bu hale getirmiş.
Eğer Dünyevîleşseymişiz zengin olurmuşuz (!) da
Düzgün Dünyevîleşememişiz.
Terk-i Dünya anlayışını terk edip;
Adamakıllı Dünyevîleşecekmişiz.
Önce bu adam İslâm Alimlerine göre;
Dünya Nedir?
Bilmiyor.
Arz ve Sema ile karıştırıyor.
Boşuna dememişler;
"Yarım Doktor Candan,
Yarım Hoca Dinden Eder."

Avatar
iso sndoglu 3 yıl önce

Senin gibi şeytanlar yer yüzünde dolaşmaya devam edecek.ben oy verince koyun sen oy verince seçmen kalibina tukurim senin. Atatürk diye diye batirdiniz sizin zihniyetiniz. Put peresler ...cemaat sizin gibi cobanlari anca maşa yapar ...?

Avatar
iso sndoglu 3 yıl önce

Senin gibi şeytanlar yer yüzünde dolaşmaya devam edecek.ben oy verince koyun sen oy verince seçmen kalibina tukurim senin. Atatürk diye diye batirdiniz sizin zihniyetiniz. Put peresler ...cemaat sizin gibi cobanlari anca maşa yapar ...?

Avatar
hüseyin özdemir 3 yıl önce

okudugunuz kitabi anlamadan arabca olarak gök yüzüne gerisin geriye gönderirseniz tabiki bunu ne kalb anlar nede beyin ---nede idrak edilebilinir . bunu yanisira bizleri öbür alame hazirladilar - dünyanin kötü oldugunu -aklimizi fikrimizi öbür aleme vermemizi istediler -- müslüman natosu ve ab sini kuramadilar -kurmadilar neden cünkü koyun olmalari istendi -- kimler istedi ??? haci -hoca -ulema vs vs vs vs

Avatar
mahmutyasar08@hotmail.com 3 yıl önce

Böyle bir anlayışla inancını yaşadığını sanan güruhun çok da umurlarındaymış, kalkınmış güçlü bir ülke, nitelikli yaşam koşulları, uygun iş ve çalışma yaşamı , adil ve makül ücret sistemi, özgürlük, demokrasi falan...
Yöneticilerinden böyle şeyler istemeye gerek yok. Bedava kömür, makarna vb. yardımlar yetiyor. Bu tür isteklerin seslendirilmesini "günah", isteklerde ısrarcı olmayı ise " devlete karşı gelmek "diye inandırmışlar bir kere. Hak arama iradesinden yoksun kılınmış inançlı ( ! ) kalabalıklar alıştırılmışlar bir kere, sünepe gibi verilenle yetinmeyi " kader " diye kabullenip yaşamaya.
Bedava verilen yemek, dağıtılan yardımlarda birbirini çiğneyecek kadar onursuzlaşarak.
Halinden memnun bu köle ruhlu sefillerin inançlarından çıkar sağlayan din tacirleri de, millet malıdır, haramdır, kul hakkıdır, demeden ayakkabı kutularıyla, havuzlarla, banka hortumlamalarıyla malı götürecek. Hem de doymak bilmeden ya "bu kadarı yeter " demeden.
VİCDANLARI KARARMIŞ, AR DAMARLARI KALMAMIŞLAR....SORSAN HERKESTEN MÜSLÜMANLAR....

Avatar
cemil 3 yıl önce

Adam Allah diyor kuran diyor anlayin düşünün diyor ya. Puta Tapın ku
rana inanmayan demiyorki kardeşim,Haci dahi ve ISO nikli
arkadaşlar adama neler saymis Yuh. İslam alemi kendisine çeki düzen vermeli artik. Çocukların kafasini kesenden müsluman mi olur.cihad zinasi mi ne boktur gidip kendilerini şerefsiz el kaidecilere nusracilara siktirenden yahudilerin bolu bile olmaz. Hirsizliklari hergün sahada günyüzüne çikanlara destek olandan muslumanmi olur nalet olsun onlara.muslumanlik böyle serlerden arinmalidir a

Avatar
bekir 3 yıl önce

Ben kurani okudum dini inanci terk eyledim ve araplari sevmemeye basladim cunku onlar arapcayi biliyorlar bildikleri halde hiç tepki yok

Avatar
Emrah 3 yıl önce

adam atatürkçü değil. bilip tanımadan uydurma yorumlar yapmayın.