banner829
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel AKP Yusuf hurafe nedir

KUR'AN'DA GECE VE GÜNDÜZ NEYİ ANLATIYOR?

İhsan Eliaçık hoca, " Mü’minlerin bireysel gücü gecenin, toplumsal gücü gündüzün güçlerinde saklıdır" dedi.

KUR'AN'DA GECE VE GÜNDÜZ NEYİ ANLATIYOR?

 Eliaçık hoca, Kuran'da geçen gece ve gündüzün güçleri ifadesine açıklık getirdi. Gecenin güçlerinin, 'gece yarılarında kalkmak, Kur’an’ı düşüne düşüne okumak, salât, istiğfâr' olduğunu, gündüzün güçlerinin ise 'Allah’ın fazlından aramak, yolculuklara çıkmak, çalışmak, paylaşmak, bölüşmek, yardımlaşmak' olduğunu kaydeden Eliaçık hoca, " Hz. Peygamber “şehrin zenginlikten şımarmış ileri gelenlerine” yani “Bahçe sahiplerine” yani “nimet sahiplerine” yani “Mal ve oğul sahiplerine” yani “sütun (gökdelen) sahiplerine” böyle karşı koymuştur. 

Dönüp kendi içinden yeniden bunların çıkmasına asla izin vermemiştir. Mü’minlerin bireysel gücü gecenin, toplumsal gücü gündüzün güçlerinde saklıdır. “Bahçe sahiplerine” özenerek, onların arasına katılıp yeni bahçe sahibi olarak alternatif olamazsınız. Kur’an peygambere (ve bize tabi) “Onların mal ve oğulları seni imrendirmesin” der (Tövbe; 55,85) Çünkü o güç değil; güç kardeşlik, paylaşma, dayanışma yani “isâr” dadır. Ezilenlerin, yoksulların ve çaresizlerin gücü içlerinden yeni “mal ve oğul sahipleri çıkarmak” değil; paylaşmak, bölüşmek, birbirine aktarmak, yükü kolaylaştırmaktır. Zaten çaresiziler, neyi paylaşacaklar mı diyorsunuz? Hele bir çanakta balınız (kardeşlik, paylaşım) olsun arı Bağdat’dan gelecektir. Demek ki… Eğer tanrısı mamon, tabusu da mülkiyet olan çağın egemen paradigmalarına alternatif olmak istiyorsanız, yol haritası Müzzemmil suresi. Bankaların boyunduruğuna girmiş olan milyonlar, bu boyunduruktan nasıl kurtulacak? Bir “fekku ragabe”(boyunduruklar kırılsın, kölelere özgürlük!) sesi lazım. Bir alternatif lazım. Faizsiz finans kurumları mı? Geç. Alternatif gecenin ve gündüzün güçlerinde… Gecenin güçleriyle donandıktan sonra, her yerde, her mahallede mantar gibi “infak fonları”, “karz-hasen” kurumları veya “hayr havuzları” oluşturacaksınız. Yerel “Ahi loncaları” gibi guruplar halinde, varoşlardan şehirlerin merkezine doğru bankaların etrafını bir ağ gibi aracaksınız. Ezilenlerin, kredi kartı kölelerinin, boyunduruk altına girmişlerin gücü buradadır.  Bankalara teslim olmayacak, kendi aranızda “isâr”ı yükseltecek, “Kur’an’dan kolaylaştırıcı olanı okuyacaksınız”. Şehrin zenginlikten şımarmış ileri gelenlerini, aslan görmüş yaban eşeği gibi ürkütecek, gözleriyle devirecek gibi baktıracak “ağır söz” ve “zorlu uğraş” budur. Evet, bu işin altından ancak “büyük işi yüklenen” (Müzemmil) kişiler kalkabilir. 
Evet, çağın tanrısı ve tabusuna karşı söylenecek söz, “ağır bir sözdür” (kavlen sakila). Bu ağır sözü duyunca “gözleriyle devirecek gibi” bakanlar, “aslan görmüş yaban eşeği gibi” kaçanlar olacaktır. Bunu herkes kaldıramaz. İçinde hardal tanesi kadar mamon ve mülkiyet tutkusu bulunanlar bunu taşıyamaz. Hz. İsa’nın “Üzerinde hırka hariç her şeyini infak et, öyle gel, yoksa beni anlayamazsın” sözünün ne anlama geldiği sanırım anlaşılıyor. Veya Peygamberimizin “Kendine zırh hazırla, belalar sel gibi yağacak” demesinin… Evet, bu yol “zorlu bir uğraş” isteyen uzun bir yoldur. (sebhan tavilâ). Her birimiz bir müzzemmil olmalıyız. “Altenatif nedir?” diye soruyorsanız gecenin ve gündüzün güçlerini gecenin yarısında, ortasında veya sonunda kalkarak tekrak tekrar okuyun. Yol haritası orada… 
Önce ruh ve irade lazım. O kendi model ve formülünü yaratacaktır.Ruh ve irade işte orada.
Gecenin ve gündüzün güçlerinde…" dedi.

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erhan 3 yıl önce

Agziniza saglik .

Avatar
nurhan karaersal 3 yıl önce

Agziniza yüreginize ellerinize saglik

Avatar
hasanpicakciefe 3 yıl önce

Hocam su ifade tarziniza hayranim.su gunlerde sizin gibi turkce izah karlara. Cok ihtiyacimiz oldugu kanisjndayim.