banner832
Öne Çıkanlar Osman Demir hastalık bir definedir Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Yüzüncü yıl üniversitesi fuhuş evi

KABİNEDE 10 YENİ İSİM...

Başbakan, yeni kabineyi açıkladı...

KABİNEDE 10 YENİ İSİM...
Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina'ya gelerek açıklama yaptı. Mevcut kabinede 10 değişikliğin söz konusu olduğunu belirten Erdoğan, "Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı zaten adaylıkları ile ilgili şu anda bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor" diye konuştu.

10 bakanlıkta yeni bir süreç başlayacağını ifade eden Erdoğan, "Bu değişikliğimizin Bakanlar Kurulu'na, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Gecenin bu saatinde sizleri meşgul ettiğim için de kusura bakmayın diyorum. Hayırlı geceler diyorum" dedi. 

Başbakan Yardımcılığı'na, Emrullah İşler (Bekir Bozdağ'ın yerine)

KİMDİR?

Bekir Bozdağ'ın yerine Başbakan Yardımcılığı'na getirilen Emrullah İşler TBMM Dıişleri Komisyonu üyeliği yapıyordu.

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı
1960 Ankara doğumlu Prof. İşler, Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü mezunu. Yüksek lisansını ve doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında tamamladı.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümünde Tefsir alanında yardımcı doçent olarak çalıştı. Daha sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalında yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanıyla görev yaptı.

Kazakistan ve Suudi Arabistan'da misafir öğretim üyeliği görevinde bulundu. Başbakan Başmüşaviri olarak çalıştı. Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na Akif Çağatay Kılıç(Suat Kılıç'ın yerine)

KİMDİR?

ÖZEL KALEMİ, BAKANI OLDU

Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine eski özel kalem müdür yardımcısı Çağatay Kılıç'ı getirdi. Kılıç, 20011'de Samsun'dan vekil seçilene kadar iç ya da dış, her gezisinde Erdoğan'a eşlik etti. zaman zaman tercümanlığını bile üstlendi.

1976 Almanya doğumlu Kılıç, siyasetçi bir aileden geliyor. Dedesi beş dönem CHP'den Samsun millletvekili seçildi.

Çok iyi derecede İngilizcesi eğitim aldığı Hertfordshire üniversitesinden, Almancası ise Alman lisesinden geliyor.

Kılıç'ın babası Sinan Kılıç da Başbakan'a yakın isimlerden; uzun süre Erdoğan'ın doktorluğunu yaptı.

Çağatay Kılıç siyasete ise, Cüneyt Zapsu'nun danışmanlığını yaparak başladı. 2004 yılından bu yana da Erdoğan'la çalışıyor.

HEM SOYADI, HEM İLİ ESKİ BAKAN İLE AYNI

Yeni Spor Bakanı'nın hem soyadı, hem de milletvekili olduğu ilin ise selefi Suat Kılıç ile aynı olması ilginç bir tesadüf. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na Ayşenur İslam (Fatma Şahin'in yerine)

KİMDİR?

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 1958'de İstanbul'da doğdu. Öğretim üyeliği görevinde bulunan İslam, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisinin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi, doktorasını ise Gazi Üniversitesinde yapan İslam, Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinde öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Çeşitli kitap ve makaleleri yayınlanan Bakan İslam, Yunus Emre Enstitüsü yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu.

İslam, iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve 1 çocuk annesi. 

Adalet Bakanlığı'na Bekir Bozdağ (Sadullah Ergin'in yerine)

KİMDİR?

Bozdağ, 1 Nisan 1965'te Yozgat'ta doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Bozdağ, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı.

Bir süre kamu görevinde bulunan Bozdağ, daha sonra serbest avukat olarak çalıştı. Bozdağ, 18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu.

Bozdağ, AK Parti'nin kurulmasıyla Yozgat'ta AK Parti İl Teşkilatı'nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

22. Dönem'de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığı'na bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi.
Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve iki çocuk babası. 

İçişleri Bakanlığı'na Efkan Ala(Muammer Güler'in yerine)

KİMDİR?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son kabine revizyonu ile, hükümete "dışardan", yani milletvekili olmayan tek isim girdi; Efkan Ala.
AK Parti hükümetlerinde daha önce de Ahmet Davutoğlu milletvekili olmamasına rağmen ,Dışişleri Bakanı olarak atanmıştı. 2010 yılında Bakan olan Davutoğlu, 2011 seçimlerinde Konya'dan aday olup, milletvekili seçildi.

BAŞBAKAN "SAĞ KOLUNU" İÇİŞLERİ BAKANI YAPTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yıllardır en yakın çalışma arkadaşı olan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'yı, İçişleri Bakanlığı görevine getirdi. Başbakanlık Müsteşarlığı, Ankara kulislerinde en yüksek düzeyli bürokrat olması nedeniyle "bir numaralı bürokrat" olarak anılıyor. Memur maaşları bile, Başbakanlık Müsteşarı maaşına göre belirleniyor.

1965 Erzurum doğumlu Ala, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. 1988'de kaymakamlık stajına başlayan Ala, iki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. Efkan Ala İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. Ancak Diyarbakır Valiliği ancak bir yıl sürdü; Ala, 8 Eylül 2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararname ile Başbakanlık müsteşarı oldu; son 6 senedir, Başbakan Erdoğan'a "en yakın isim" olarak çalışıyor. Efkan Ala, Ankara'ya atanmadan önce verdiği bir mülakatta, Başbakanlık Müsteşarı görevini, kendi ifadeleriyle şöyle tanımlamıştı; "Siyasi iradenin bir kararı vardır. Mesela bürokrasinin yeniden yapılandırılması, daha aktif olması, kamu hizmetlerinin daha şeffaf, daha reformist ve hızlı çalışması. Buradaki mekanizmaları etkin tutarsanız, "Bürokrasideki en etkili yer" sözünü hak eder."

EDEBİYAT DÜŞKÜNÜ

Ala, yakın çevresi tarafından edebiyata olan düşkünlüğü ile de tanınıyor. Edebiyatı, yine kendi ifadeleriyle şöyle tanımlıyor; "Edebiyat insan için bir limandır. İnsanın gördüğü her kareyi resmin tamamı zannetmesini engeller ayrıca. Resmin tamamını görenin de detayları ihmal etmemesini sağlar. Edebiyatla ilişki, hayatın anlamlı seyrinin bir şartıdır" Efkan Ala'nın bilinen bir başka yönü ise, Türk Sanat Müziği'ne düşkünlüğü.

BÜROKRASİNİN KARA KUTUSU

Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde Ala, AK Parti hükümetinden ya da TBMM grubundan gelen tüm kanun teklif ve tasarılarına katkı sunmasıyla da tanınıyor. Tüm bakanlıklardan gelen kanun tasarıları, ya da AK Partili vekillerin imzasıyla verilen kanun teklifleri, mutlaka Ala'nın elinden geçiyor. Ala'nın Başbakanlık'ta kurduğu ekip tarafından kimi zaman, yeniden yazılıyor. Ala'nın bürokrat atamalarında, özellikle de İçişleri Bakanlığı'ndaki vali atamalarında da fikirleri alınan kişilerden biri olduğu Ankara kulislerinde konuşuluyor. Son olarak, Yolsuzluk ve rüşvet skandalından sonra görevden alınan İstanbul Emniyet Müdürü'nün yerine Aksaray Valisi Altınok'un getirilmesinin ardındaki isim olarak adı anıldı.

ABD ZİYARETİNDE SÜRPRİZ

Türkiye tarihinde Başbakanlık Müsteşarları genellikle içişlerinde çok etkin olmakla birlikte, dış politikada daha pasif duruşları ile bilinirler. Ancak Efkan Ala, son dönemde dış politikada da etkinliğini hissettiren isimlerden biri olmuştu. En büyük sürpriz ise, Başbakan Erdoğan'ın son ABD ziyaretine katılmasıydı.

PEKİ YENİ "BİR NUMARALI BÜROKRAT" KİM OLACAK?

Efkan Ala'nın adı Kabine listesinde açıklanır açıklanmaz, Ankara kulislerinde boşalttığı makama kimin geleceği de konuşulmaya başladı. Başbakanlık Müsteşarlığı için en çok adı geçen isim Yine bir başka iddiaya göre ise, Efkan Ala’dan boşalan Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğuna ise İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu. Taraklı, Şemdinli, Doğanyurt, Ceylanpınar, Serinhisar ve Akhisar kaymakamlığı yaptıktan sonra Başbakan Erdoğan’ın memleketi Rize’de valilik görevinde bulunah Müftüoğlu, sırasıyla Devlet Personel Başkanlığı Başkan Yardımcılığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na Fikri Işık (Nihat Ergün'ün yerine)

KİMDİR?

Fikri Işık, 13 Eylül 1965'te Gümüşhane'nin Babacan köyünde doğdu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi.

İzmit ve İstanbul'da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yapan Işık, gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı. 20 Ekim 2001'de AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi oldu. 22 Haziran 2003'ten itibaren 4 yıl AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı görevini sürdüren Işık, 23. ve 24. dönemlerde AK Parti'den Kocaeli Milletvekili seçildi.,

2007-2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak Türkiye'nin değişik bölgelerinde 47 ilin sorumluluğunu yürüten Işık, 31 Ocak 2013'te TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına seçildi.

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği ile Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfının üyesi olan Işık, iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça biliyor.
Işık, evli ve 4 çocuk babası. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na İdris Güllüce (Erdoğan Bayraktar'ın yerine)

KİMDİR?

TOPBAŞ'IN GÖREVDEN ALDIĞI İSİM ŞEHİRCİLİK BAKANI OLDU

Başbakan Erdoğan, Erdoğan Bayraktar 'dan boşalan Çevre ve Şehrcilik bakanlığına, eski belediyeci, yeni milletvekili İdris Güllüce'yi atadı.

Uzun yıllar Tuzla Belediye Başkanlığı yapan Güllüce, bir süre de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Vekilliği görevinde bulundu. ancak Başkan Topbaş ile yaşadığı anlaşmazlık üzerine görevden alındı. ancak aynı göreve yeniden seçildi. Anlaşmazlığın nedeni Topbaş yurtdışındayken ona vekalet eden Güllüce'nin Göztepe camisi için imza toplaması oldu.

1950 doğumlu Güllüce, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nde Yönetim Organizasyon alanında tamamladı.

Libya'da mühendis ve yönetici olarak çalıştı. Özel sektörde bir sanayi kuruluşunun hissedarı oldu ve Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Kartal Belediye Meclis Üyeliği, 3 Dönem Tuzla Belediye Başkanlığı, Üsküdar Belediye Meclis Üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekilliği yaptı. Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri adlı bir kitabı da bulunan Güllüce, iki dönemdir İstanbul milletvekilidir. Güllüce Evli ve beş çocuk babası. 

Ulaştırma Bakanlığı'na Lütfü Elvan (Binali Yıldırım'ın yerine)

KİMDİR?

1962 Karaman doğumlu. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı. Etibank'ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT'de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

2007 yılında DPT Müsteşar Yardımcısı iken AK Parti'den milletvekili seçilen Elvan, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 2011 seçimleriyle yeniden Meclis'e giren Elvan, halen Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

AB Bakanlığı'na Mevlüt Çavuşoğlu (Egemen Bağış'ın yerine)

KİMDİR?

Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968'de Alanya'da doğdu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Çavuşoğlu, ABD Long Island Üniversitesinde ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çavuşoğlu, 1993'te AÜ'de Avrupa Birliği Uzmanlığı eğitimini tamamladı.
AK Parti kurucu Üyesi olan Çavuşoğlu, 22 ve 23. dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi.

23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babası. 

Ekonomi Bakanlığı'na Nihat Zeybekci (Zafer Çağlayan'ın yerine)

KİMDİR?

Denizli'de 1961 yılında doğan Zeybekci, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü'nde yüksek lisans, London Collage'de ekonomi eğitimi alan Zeybekçi, İstanbul ve Denizli'de yöneticilik görevlerinde bulundu.

2004-2011 yıllarında AK Parti Denizli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Zeybekci, Denizli Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanlığı da yaptı.
Evli olan Zeybekci, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.


yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.