banner832
Öne Çıkanlar Milletvekili tokat attı BDP Milletvekili Sebahat Tuncel Peçe akın öztürk ilaç sayısı

İŞTE İSLAM'IN ÖNÜNDEKİ BEŞ ENGEL...

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, İslam'ın önündeki beş engeli açıkladı.

İŞTE İSLAM'IN ÖNÜNDEKİ BEŞ ENGEL...
İslam bize gelinceye kadar beş paganist kültürle karşılaştı ve bunlardan ciddi bir şekilde etkilendi" diyen hocamız, şu görüşleri dile getirdi:
" Birincisi Arap-Müşrik kültürüdür ve İslam'ın ilk yıktığı budur. Sonra bu Emevi yönetiminin Peygamber evladını katlettikten sonra ele geçirmeleri üzerine bir kısmı tekrar hayata sokulmuştur. Sonra İran.. İran'da eski Sasani kültürü, o da paganist bir kültürdür. Oradan da ciddi bir şekilde etkilendi İslamiyet. Tabii bu kültürlerin karşılaşmalarında bu işi kültür değişmeleriyle uğraşan otoriteler yazıp anlatırlar, birşeyler alır, birşeyler verir. Üçüncü paganist kültür Hint kültürü. Bunların herbirinin ağırlıklı olarak İslam'a etkisi var. Hint kültürü benim de ihtisas alanım olan İslam'ın mistik alanına, tasavvuf alanına çok ciddi etki yaptı. 


Hint kültürü İslam'a özellikle budizm yoluyla çok ciddi boyutta belki bir numaralı etki etti diyebiliriz tasavvufu esas alırsak.
Dördüncüsü eski Yunan. Eski Yunan da paganist bir kültürdür. Başta Zeus.. Arap paganizminde başta Allah sonra diğer tanrılar var Mekke şirki budur. İslam'a karşı çıkışının sebebi de budur. Allah'ı inkar etmiyor. 'Allah'ı kabul ediyoruz, yaratıcı odur, esas güç sahibi odur ama şefaatçi ve aracı ilahlarımıza dokunma Muhammed' diyor. 'Onlara dokunmazsan senle hiçbir problemimiz yok" diyor. Tıpkı bugün bizim türbelerimize, efendimize dokunma seni başımıza tac ederiz dedikleri gibi. Aynı şey. Şimdi eski Yunan nasıl etki etti? Biliyorsunuz Abbasiler dönemi, hicri yedinci yüzyılda, eski Yunan metinleri, Müslüman ve Müslüman hilafeti tarafından istihdam edilen Yahudi mütercimlerce özellikle Halife Meun tarafındaki ben ona Kral filozof diyorum, onun kurduğu ekip tarafından tercüme edildi Arapça'ya.

Batı rönenansı bunu yeni yeni kabul etmeye başladı, eski Yunan metinlerini barbarlar tahrif etmişti onları Müslüman hilafetinde, saraylarında tercüme edildi ve batı eski Yunan metinlerini Müslüman mütercimlerin Arapça tercümelerinden aldı. Yani batı rönesansının dibinde bu var. Yunan paganizm işte bu şekilde etki etti İslam'a.

Muhammed İkbal, dinamik Kur'an ruhunu statik Yunan felsefesine mahkum etti diyor bunun için. Diyor ki, bu metinlerle batıyı eski Yunan ile tanıştırdık Müslümanlar olarak ve onlar rönesansını  bu şekilde sağladılar ama biz kaybettik. Anti klasik ve dinamik Kur'an ruhu, statik, spekülatif Yunan düşüncesine mahkum edildi diyor. 

Beşincisi de şamanizm. Türkler'in İslam'a geçişleri ile şamanizmin etkileridir. Ölüler için yedinci gece, kırkıncı gecelerden tutun, helva pişirmelere kadar İslam geleneğinde yok bunlar. Peygamber'in bize öğrettiği ölü evine yemek götürülür. Dertleri, gamları var yemek pişirmeye ayıracak zamanları yok. Şimdi ise ölü evine yemek yemeye gidiyor herkes, helva yemeye, kavurma yemeğe... Nereden geliyor Şamanizm'den. Hatim indirmeler, ölü için Kur'an okumalar hepsi Şamanizm'den. Şunu herkes bilsin, Hazreti Muhammed'in hayatında ölü için Kur'an okumak gibi bir uygulama yoktur. Mezarda Kur'an okumak yoktur. Bunu sürekli isteyenlere ölüleriniz için fakirlere, dullara, yetimlere yardım edin diyor."

yuzdeyuzhaber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seniha. Seslenir Parliyanoglu 2 yıl önce

Hocam bizleri aydinlattiginiz vedogrulari ogrettiginiz icinsize minnattariz AllahSizin gibiaydin hocalari basimizdan eksik etmesinsagliginiza duaciyim

Avatar
AHMET DEMİRBAY 2 yıl önce

Hocam sizden bizlere çok lazım.Parmakla sayılacak kadar azsınız. Diğerleri ya özünü bilmiyorlar ya da korkuyorlar.şu cahil alemi eserleriyle aydınlatmaya devam edin lütfen.saygılar.

Avatar
Gürsel pınat 2 yıl önce

şayet sizi tanmasaydım ! Buğün Ataist olabilirdim. İçim öfke dolu! Bu güzelim kuranı bu hale getirdikleri için! Bunların yatacak yeri yok ' sizin tek kusurunuz, biraz daha erken reform yapabilirdiniz. Neden bu kadar beklediniz?